Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Krótki test ładowarek i akumulatorów AA
    

 

Krótki test ładowarek i akumulatorów AA


 Autor: NimnuL | Data: 11/07/07

Krótki test ładowarek i akumulatorów AAUrządzenia elektroniczne działają najlepiej, gdy są zasilane prądem. To oczywista i powszechnie znana prawda. Z pewnością dla wielu nie obca jest sytuacja, gdy na wycieczce rozładują się akumulatory w aparacie fotograficznym. Wtedy nawet ładna pogoda może nie podtrzymać naszego dobrego humoru. A gdy aparat nie działa, wokół dzieje się najwięcej ciekawych rzeczy. W niniejszym artykule przedstawię Wam dwa modele szybkich oraz uniwersalnych ładowarek marki Pentagram, i-Tec oraz Philips, a także pojemnych akumulatorków AA. Zapraszam.

O czym mówimy?


(kliknij, aby powiększyć)

Na początku zapoznajmy się ze sprzętem, który weźmie udział w teście. Zacznijmy od ładowarek.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Ładowarka Philips, model SCB5375CB/12 fabrycznie zapakowana jest w przeźroczysty blister. W skład wyposażenia wchodzą cztery akumulatory AA o pojemności 2600mAh, zasilacz sieciowy oraz samochodowy, a także krótka instrukcja obsługi. Design ładowarki jest estetyczny i nowoczesny głównie za sprawą srebrno-czarnej obudowy i opływowych linii. Także jej wymiary są nieduże, a w szczególności grubość wynosząca zaledwie 2cm. Na przedzie zainstalowano dwie diody sygnalizacyjne oraz oczywiście komorę na cztery akumulatorki typu AA lub AAA. Aby móc naładować ogniwa R3 należy zwolnić zapadkę, tym samym opuszczając drugi zestaw styków. Gniazdo zasilania znajduje się natomiast z prawej strony obudowy.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Ładowarka Pentagram UniRapid USB również jest zamknięta w przeźroczystym blistrze. W jego wnętrzu mieści się zasilacz sieciowy i samochodowy, a także przewód USB oraz instrukcja obsługi. Obudowa ładowarki została wykonana z czarnego tworzywa sztucznego. Projektanci i tutaj postanowili złagodzić wygląd sprzętu stosując dużo linii krzywych.

UniRapid USB umożliwia ładowanie akumulatorów typu R3 oraz R6. Aby podłączyć ogniwa AAA należy - tak samo jak w modelu Philipsa - opuścić odpowiednie styki. Gniazdo zasilania znajduje się na szczycie ładowarki. UniRapid występuje także w wersji z dołączonymi czterema akumulatorami 2400mAh z serii Infinity Xtreme.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Firma i-Tec przygotowała dla nas najbardziej zaawansowaną - w tym porównaniu - ładowarkę procesorową, model BATA099. Sprzęt tradycyjnie już został zamknięty w przeźroczystym opakowaniu. Wyposażenie standardowe jest takie samo jak w przypadku UniRapid, czyli przewód sieciowy, USB oraz zasilacz podłączany do gniazdka zapalniczki samochodowej. W zestawie jest również komplet czterech akumulatorków AA o pojemności 2500mAh oraz instrukcja obsługi. Komora na baterie znajduje się pod uchylaną klapką. Na górze znajduje się dioda sygnalizująca zasilanie oraz dwa przyciski uaktywniające rozładowywanie lub ładowanie ogniw. Na przedzie umieszczony został monochromatyczny wyświetlacz LCD informujący o trybie pracy oraz monitorujący stan naładowania (1 kreska: 50%, 2 kreski: 75% oraz 3 kreski: 100%). Zasilanie sieciowe podłączymy z prawej strony, a USB oraz 12V do gniazda umieszczonego na lewym boku.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Gościnnie dla porównania wystąpi także ładowarka marki EMOS, bardzo popularny model MW8168GS. To sprzęt znacznie skromniejszy niż dwaj konkurenci wymienieni wyżej, ale też znacznie tańszy, bo kosztujący zaledwie niecałe 25zł. Emos umożliwia podłączenie jedynie do gniazdka elektrycznego, a zasilacz znajduje się wewnątrz obudowy. Również i ten model pozwala na ładowanie dużych i małych "paluszków".


(kliknij, aby powiększyć)

Do testów dostarczono mi również dwa komplety bardzo pojemnych akumulatorów AA, które w dalszej części artykułu przetestuję. Pod lupę wezmę także akumulatorki i-Tec.


(kliknij, aby powiększyć)

Są to ogniwa typu NiMH o pojemności 2400mAh u Pentagrama oraz aż 2600mAh u Philipsa.

Skoro już wiemy z czym mamy do czynienia, sprawdźmy jak ten sprzęt sprawdza się w praktyce.



Informacje techniczne

Na początek spójrzmy na specyfikację ładowarek.

Pentagram UniRapid USB to nowoczesny model ładowarki procesorowej. Umożliwia ona podłączenie do aż trzech różnych źródeł zasilania, dzięki czemu akumulatory można napełniać niemal wszędzie. Dodatkowo duży prąd ładowania skraca czas napełnienia ogniw, a szereg zabezpieczeń chroni akumulatory i sprzęt przed uszkodzeniem. Nieco prostszym modelem ładowarki jest produkt firmy Philips. Niestety producent niechętnie podaje dokładne informacje odnośnie swojego produktu. Prąd ładowania jest tu jeszcze większy niż w Pentagramie, co w rezultacie skutkuje dodatkowym skróceniem procesu ładowania. Możliwość podłączenia urządzenia zarówno do gniazdka elektrycznego jak i zapalniczki samochodowej to także zaleta.

Najprostszym, ale jednocześnie chyba najpopularniejszym modelem ładowarki procesorowej jest EMOS WM8168GS. Z tego też względu jako przykładowy punkt odniesienia wystąpiła w tabeli. Nie należy ona do demonów szybkości, nie jest też wszechstronna. Ale to sprawdzony i bardzo tani sprzęt. Natomiast najbardziej zaawansowanym i jednocześnie wyjątkowo uniwersalnym modelem ładowarki jest i-Tec BATA099. Ma cztery oddzielne układy ładowania dzięki czemu jako jedyna w tym teście może jednocześnie napełniać akumulatory różnych typów i pojemności. Duży prąd ładowania niezależny od ilości włożonych ogniw to niewątpliwe mocne atuty, podobnie jak szeroki wachlarz zabezpieczeń. Produkt i-Tec podobnie jak Pentagram można podłączyć do trzech różnych źródeł prądu.



Test

Przed przystąpieniem do testów wszystkie baterie przeszły proces formowania - dwa pełne cykle ładowania i rozładowania. Dzięki temu ich pojemność powinna być optymalna.

Tak pojemne akumulatory jak omawiane w niniejszym artykule świetnie nadają się do urządzeń pobierających dużo energii, czyli takich jak aparaty cyfrowe lub zabawki. Dlatego też dla sprawdzenia wydajności ogniw posłużył mi aparat Canon PowerShot S3IS. Jest on zasilany kompletem czterech ogniw AA. Aby zachować te same warunki testowe, aparat ustawiony był w trybie manualnym, lampa była włączona, a interwał wyzwalał zdjęcia w odstępach co minutę.

Wyniki testu były do przewidzenia i są zgodne z oznaczeniami pojemności na etykietach akumulatorów. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że najlepszy rezultat uzyskały baterie marki Philips. Niemniej jednak na szczególną uwagę zasługują ogniwa Pentagram Infinity Xtreme. Otóż pomimo deklarowanej pojemności niższej o ponad 8% od Philipsa uzyskały wynik tylko o 4% gorszy. Podobnie wygląda porównanie Infinity Xtreme do iTec. Różnica w deklarowanej pojemności wynosi ponad 4%, natomiast różnica w ilości wykonanych zdjęć już zaledwie 1%. Co więcej. Różnica pojemności pomiędzy ogniwami Pentagram, a GP wynosi około 4%, natomiast różnica w ilości wykonanych zdjęć sięga 7%.

Czas ładowania podany jest na przykładzie ogniwa AA Pentagram Infinity Xtreme 2400mAh oraz AAA GP 850mAh. Przed przystąpieniem do pomiarów ogniwa były każdorazowo rozładowywane do tego samego poziomu.

Uzyskane rezultaty są zbliżone do tego co można było oczekiwać po danych technicznych. Najszybsza w ładowaniu ogniw AA okazał się model Philipsa. Natomiast bezkonkurencyjny w napełnianiu akumulatorów AAA jest ładowarka i-Tec. BATA099 również potrzebuje niewiele czasu do naładowania akumulatorów AA.

Akumulatory podczas napełniania we wszystkich ładowarkach nagrzewają się w podobnym stopniu.



Podsumowanie

Najciekawszą propozycją w niniejszym zestawieniu jest produkt i-Tec. Za kwotę około 80zł otrzymamy zaawansowaną i szybką ładowarkę oraz komplet bardzo pojemnych ogniw. Cztery niezależne obwody ładujące oraz elastyczność w podłączaniu do źródeł prądowych wyłoniło zwycięzcę tego porównania.

Produkt marki Pentagram również jest ciekawą propozycją, choć kwota jaką należy za nią wyłożyć jest wyższa. A przecież nie jest to sprzęt aż tak uniwersalny jak BATA099. Za to akumulatory Pentagram Infinity Xtreme 2400mAh wykazały się najlepszymi osiągami przy jednocześnie niskiej cenie.

Za sprzętem Philips mogą przemawiać bardzo pojemne akumulatory dołączone do zestawu oraz szybkość ładowania. Jednak, podobnie jak UniRapid, nie jest to ładowarka tak elastyczna jak i-Tec.

Ceny sprzętu:
  • i-Tec BATA099 wraz z czterema akumulatorkami AA 2500mAh: około 80zł.
  • Philips SCB5375CB/12 + zestaw czterech akumulatorków AA 2600mAh: około 90zł
  • Komplet czterech akumulatorków Philips MultiLife 2600mAh: około 30zł
  • Pentagram UniRapid USB w zestawie z czterema akumulatorkami Infinity Xtreme 2400mAh: około 96zł (sama ładowarka około 65zł).
  • Komplet czterech ogniw AA Pentagram Infinity Xtreme 2400mAh: około 24zł
  • Emos MW8168GS: około 25zł