Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test NVidia GTX 570: szybki i wściekły
    

 

Test NVidia GTX 570: szybki i wściekły


 Autor: DYD | Data: 07/12/10

Test NVidia GTX 570: szybki i wściekłyDziś co już nie jest tajemnicą swoją premierę ma układ GeForce GTX 570, który zbudowany jest w oparciu o architekturę swojego mocniejszego brata (GTX 580), ma posiadać wydajność większą od GTX 480, zaś poziom TDP powinien być zbliżony do modelu GTX 470. Co wyszło z takiego połączenia można już teraz sprawdzić w naszym najnowszym teście, w którym wystąpiła dzisiejsza nowość: NVidia GeForce GTX 570. Przy okazji testów, jest także pomiar w najnowszym 3DMark11, który także ma dziś swoją premierę, zapraszamy.

GeForce GTX 570: z czym do ludzi

Dziś, 7 grudnia, a więc blisko miesiąc po ostatniej premierze, oficjalnie debiutuje kolejny przedstawiciel z rodziny GTX 5xx Nvidii. To dokładnie drugi model frakcji "zielonych" po niedawno wypuszczonym układzie GTX 580, który do tej pory jest na szczycie wydajności w tej serii, jednym słowem 'tap-modl' jak mawiała jedna pani z tvn. Tym razem mamy oczko niższy model - GTX 570, co nie oznacza że będzie z niego słaby wyjadacz. Nowość pod względem wydajności ma prezentować zbliżony poziom do GeForce GTX 480, podczas gdy TDP będzie podobne jak w modelu GTX 470. To wyjdzie w praniu.

Architektura nowego GeForce opiera się swoim mocniejszym bracie, GTX 580, tak więc mamy tutaj znane już dwie nowości względem rodziny GTX4xx w postaci szybszego filtrowania tekstur FP16 (poprawia wydajność w momencie obciążenia karty zaawansowanymi teksturami) oraz zastosowanie bardziej efektywnego renderowania Z-cull. Układ o kodowej nazwie GF110 wyposażony jest w 480 procesorów strumieniowych a więc tyle samo co GTX 480. Nowość wspiera wszystkie najnowsze technologie, jakie oferuje Nvidia w swoich wcześniejszych wyrobach, m.in. DirectX 11, PhysX, CUDA, 3D Vision, 3D Vision Surround. Układ obsługuje rozwiązania Multi-GPU zarówno w postaci 2-Way jak i 3-Way SLI.

GeForce GTX 570 - tak samo jak model GTX 470 wyposażony został w 1280 MB pamięci GDDR5 z 320-bitową magistralą oraz 40 potoków pikseli (ROP). Cechuje go wskaźnik TDP na poziomie 225W (model GTX580 posiada TDP na poziomie 244W), natomiast zegary taktujące 732/1464/3800 MHz, kolejno dla układu graficznego, procesorów strumieniowych i pamięci (efektywnie). Karta w założeniu ma stanowić konkurencję dla nadchodzących Radeonów HD 6950 i 6970 z układami Cayman.

Jak już informowaliśmy w newsach Nvidia od niedawna zajmuje się produkcją i sprzedażą kart graficznych pod własną marką. Oferta dedykowana jest prawdziwym fanom marki, ceniącym przede wszystkim oryginalność i dotyczy najczęściej limitowanych edycji wydajnych kart graficznych, poczynając od GeForce GTS 450 w górę. Wraz z nowym GTX-em dla swoich fanów firma z Santa Clara przygotowała karty GeForce GTX 570 w specjalnej świątecznej edycji. Karty będą sprzedawane w pudełku z nadrukowaną zieloną kokardką, w którym oprócz nich znajdzie się również kolekcjonerska czarna koszulka z logo Nvidia. Taka wersja też trafiła do nas do testów.


Opakowanie świąteczne GeForce (kliknij, aby powiększyć)


NVidia GeForce GTX 570 (kliknij, aby powiększyć)

 
(kliknij, aby powiększyć)

 
(kliknij, aby powiększyć)

 
Nowy design śrubek ;-) (kliknij, aby powiększyć)

Przejdźmy teraz do budowy samej karty. Podobnie jak modelu GTX 580 tak i w tym przypadku pierwsze co rzuca się w oczy to jej długość (268 mm) i dość spora waga (879g), przez co ledwo się mieści w obudowie, krawędź karty wystaje kawałek poza obręb płyty głównej. Na śledziu umieszczono wyjścia obrazu w postaci dwóch DVI oraz mini-HDMI. Za zasilanie nowego Fermi odpowiedzialne jest złącze PCI-Express oraz dwa 6-pinowe gniazda zasilania, a ciepło jest odprowadzane przez dwu-slotowy system chłodzenia, zbudowany z turbiny oraz aluminiowego radiatora połączonego z powierzchnią GPU przez 5 ciepłowodów. Jest też znany już z poprzednika specjalny układ, który monitoruje obciążenie i poziom napięcia każdej z trzech linii 12V (6-pin, 6-pin, PCIE). Jego zadaniem jest dynamiczne zarządzanie wydajnością względem pobieranego poziomu mocy podczas wymagających aplikacji.

Jako ciekawostkę zauważyłem, że zmieniono rodzaj zastosowanych śrubek mocujących znajdujących się na laminacie, z krzyżakowych na gwiazdkowe - wiadomość istotna dla wszelkiej maści modderów, zmieniających rodzaj chłodzenia z referencyjnego na bardziej wydajne (polecam ostanie nasze testy chłodzenia Artcic Cooling i Gelid). Trzeba będzie zastosować specjalny śrubokręt ;-)

Na koniec tego rozdziału specyfikacja techniczna układu NVidia GeForce GTX 570.


Specyfikacja techniczna GeForce GTX 570 (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (GeForce GTX 570: z czym do ludzi)    -   następna strona (Zdjęcia pudełek od producentów)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test NVidia GTX 570: szybki i wściekły
 
 » GeForce GTX 570: z czym do ludzi
 » Zdjęcia pudełek od producentów
 » Testy
 » o/c, pobór mocy, temperatury
 » Wnioski
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »