Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Test NVidia GTX 580: TOP-model nVidii
    

 

Test NVidia GTX 580: TOP-model nVidii


 Autor: DYD | Data: 17/11/10

Podsumowanie

Jak ktoś szuka na dziś najwydajniejszej karty graficznej jednordzeniowej, to GeForce GTX 580 należy do tego zaszczytnego grona. Do testu nie udało nam się ściągnąć modelu GTX 480 (bijemy się w piersi, postaramy się zaktualizować wyniki jak wpadnie w nasze łapy), jednak różnice między modelem oczko niższym NVidii (GTX 470) oraz Radeonem HD 6870 od AMD są baaaaardzo widoczne. Karta bez problemu radzi sobie w najwyższych detalach, z poczwórnym antyalisingiem w rozdzielczości 1920x1200 zostawiając przy tym sporo zapasu wydajności. Posiadacze monitorów z wyższą rozdzielczością nie będą narzekać na płynność klatek na sekundę.

Pobór mocy wciąż jest dość wysoki, więc dla karty konieczna jest dobrej jakości jednostka zasilająca. GeForce GTX 580 wraz z całym systemem przy maksymalnym obciążaniu newralgicznych komponentów pobiera blisko 600W. To jednak scenariusz krańcowy, przy typowej rozgrywce, w grach 3D pobór mocy całego systemu wynosił między 420 a 490W. Pamiętać należy o wyjątkowej długości karty, która w typowej obudowie midi-tower raczej się nie zmieści oraz gniazdach PCI-Express w rozmiarach 6-pin i 8-pin. Trzeba mieć to na uwadze przy wyborze zasilacza dla tego GTX-a.

Pochwalić producenta należy za układ chłodzący, który już nie jest tak deprymujący dla zmysłu słuchu jak w rozwiązaniu GTX 470, gdzie wentylator dochodził prawie do 5000 obrotów na minutę i zagłuszał wszystko dookoła siebie. W przypadku referencyjnego chłodzenia GTX 580 jest już dużo ciszej, a także temperatura rdzenia nie przekracza 90 °C przy obciążeniu. Mamy więc topowy układ już nie tak piekielnie gorący oraz bez drażniącej suszarki na pokładzie - jest lepiej!

Overclocking nie zachwycił, karta nie oferowała zbyt wiele ze swojej rezerwowej mocy, a po przekroczeniu granicy 800MHz dla rdzenia powodowała twardy reset. Być może jest to kwesta trafienia w 'odpowiedni' egzemplarz, gdyż w sieci wyniki podkręcania GTX 580 dają różny obraz potencjału o/c.

Karty oparte na GTX 580 oferowane są w Polsce u partnerów NVidii a więc w od takich producentów jak Gigabyte, Zotac, POV, Palit, MSI, Asus, Sparkle czy EVGA. Ceny zaczynają się od około 1800zł, można próbować gdzieniegdzie trafić na trochę niższą cenę.


poprzednia strona (o/c, pobór mocy, temperatury)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test NVidia GTX 580: TOP-model nVidii
 
 » Nowości w GTX 580, opis i specyfikacja
 » Testy
 » o/c, pobór mocy, temperatury
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »