Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
RECENZJE | Pojemność czy prędkość? - test pamięci DDR2
    

 

Pojemność czy prędkość? - test pamięci DDR2


 Autor: Lancer | Data: 01/08/07
     

Zakończenie

Kolejny raz, przy okazji podsumowania przypomnę, iż niestety prezentowane powyżej wyniki podkręcania pamięci nie zawsze są reprezentatywne. Zawsze możemy trafić na sztukę pochodzącą z innego sortu - pracującą lepiej lub gorzej.

OCZ Vista Upgrade DDR2 PC2-6400 4GB - pamięci będące przedsmakiem tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości - stopniowe wypieranie modułów 2 przez 4GB komplety. Mimo wykonania w stosunkowo zaawansowanym procesie produkcyjnym (niska emisja ciepła), potencjał overclockerski mają niezadowalający. Mimo wysokich opóźnień i niestabilności przy Command Rate 1T, dzięki swej pojemności utrzymują przyzwoitą wydajność. Niestety cena też nie jest zachęcająca - około 900PLN.

Kolejny komplet OCZ PC2-6400 Special Ops Edition prezentuje typowo budżetowe podejście. Timingi średnio-długie, overclocking średni. Cena wydaje się przyzwoita (około 310PLN), ale w obliczu pokazania się modułów GoodRam Pro na kostkach Micron D9GMH w cenie poniżej 380PLN stosunek cena/jakość troszkę jednak blednie. Niestety pamięci raczej słabo skalują się od napięcia. Gdyby było inaczej, zapewne przekroczenie 1000MHz nie było by problemem. Mimo to, naszym zdaniem wyróżnienie dla tego kopciuszka jak najbardziej się należy.

Pamięci Patriot PC2-8500 ELK to model, który osiągnął najwyższy zegar przy podkręcaniu. Nieco odstaje niestety od modelu PC2-8000XBL sprzed kilku miesięcy, ale i tak jego wydajność jest zadowalająca. Jak wykazała praktyka, moduły potrafią pracować przy niższych napięciach zasilających, a za to przy wyższych zegarach i krótszych timingach niż przewidział producent. Standardowe 2,3V powoduje bardzo wysoką emisję cieplną i do codziennego użytku bez nawiewu nie ma co podchodzić. Patriot powinien już myśleć o zmianie swojego standardowego radiatora na coś lepszego przy okazji wypuszczania nowych modeli. Wysokie napięcie może jednak być świadectwem czegoś innego - wysokiej jakości płytki drukowanej. Marne PCB tak wysokich napięć nie znosi zbyt dobrze. Cena - jak przystało na wysokowydajne moduły nie dla każdego jest akceptowalna. 740PLN. Gdyby było to poniżej siedmiu stówek – wyróżnienie by się należało. Tak niestety za dwa minusy jest tylko znaczek „TPC OK”.

OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper to moduł, na pierwszy rzut oka podobny do wcześniejszego produktu. Niestety nieco słabiej się podkręca. Zastosowanie wydajnego systemu chłodzenia niewiele tu pomogło, choć w widoczny sposób wpłynęło na niższą temperaturę pracy pamięci, które są chłodniejsze niż konkurencyjny Patriot. 6ścio warstwowe PCB pozwala jednak traktować pamięci jeszcze wyższymi wartościami niż domyślne 2,3V. Warto zwrócić jednak uwagę, że zastosowanie rurki cieplnej i dodatkowego radiatora nie spowodowało drastycznego podniesienia ceny za cały produkt, ale 700PLN to ciągle sporo za produkt jednak słabszy niż Patriot.

OCZ DDR2 PC2-9200 Reaper - rozwinięcie modelu PC2-8500. Zastosowano to samo PCB, moduł wzbogacono o obsługę EPP, a wyniki podkręcania wskazywać mogą na użycie innych kostek do budowy pamięci. Podkręcają się nieźle - ponad 1200MHz przy niezłych timingach i akceptowalnym napięciu budzi respekt... Zawsze jest jednak jakieś ale. Zwykle jest to cena - 870PLN. To więcej niż w przypadku podobnie podkręcających się układów Patriota, które właśnie dzięki cenie i nieco większemu potencjałowi są atrakcyjniejszym wyborem dla power maniaków.


poprzednia strona (Temperatury)    -   następna strona (Zakończenie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pojemność czy prędkość? - test pamięci DDR2
 
 » Krótki wstęp
 » Platforma testowa
 » OCZ Vista Upgrade DDR2 PC2-6400 4GB
 » OCZ PC2-6400 Special Ops Edition
 » Patriot PC2-8500 ELK
 » OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition
 » OCZ DDR2 PC2-9200 Reaper HPC Edition
 » Testy wydajności
 » Co cztery to nie dwa
 » Temperatury
 » Zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

eXtremeMem      eXtremeMem