Pojemność czy prędkość? - test pamięci DDR2 Autor: Lancer | Data: 01/08/07
|
|
OCZ Vista Upgrade DDR2 PC2-6400 4GB
Zaczynamy od 4GB produktu marki OCZ o oznaczeniu OCZ2VU8004GK. To pierwszy, tak pojemny zestaw w moich rękach. Składają się nań 2 moduły o pojemności 2GB każdy. Nazwa wskazuje na model dedykowany najnowszemu systemowi operacyjnemu Microsoft. Oczywiście, jak mawia pewien znany kabaret to tylko "chłyt matertigowy” i nic nie stoi na przeszkodzie, by włożyć komplet do komputera będącego pod kontrolą innego systemu. Z uwagi na specyfikę systemów 32bitowych, maszyny z 4GB pamięci lepiej jednak czują się na 64bitowej odmianie któregokolwiek systemu.
Bliższe przyjrzenie się specyfikacji modułu, może budzić obawy o wydajność. Certyfikowane do pracy z zegarem 800MHz DDR mają bardzo luźne timingi: 5-6-6-18. Zakres napięcia zasilającego moduły: 1,8-2,0V.
Pamięci przykryto typowym dla OCZ radiatorem XTC o perforowanej strukturze. Są dzięki temu lekkie i estetyczne - dobrze przylegają do kostek. Zewnętrzna obwoluta, sprawia wrażenie miedzianej. Nie prowadziłem dochodzenia czy tak jest w praktyce, ponieważ i tak pełni rolę tylko ozdobną, choć bardzo szybko ulega zabrudzeniu i odbarwieniom – zupełnie jak miedź.
Moduły w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)
Pamięci w oryginalnym opakowaniu (kliknij, aby powiększyć)
Pamięci pozbawione są obsługi technologii EPP. SPD zaprogramowana w widoczny poniżej sposób.
W kwestii podkręcanie. Nie będzie tabelki prezentującej skalowanie modułów od napięcia i timingów. Po prostu pracowały one stabilnie jedynie w jednym zakresie - z zegarem 840MHz DDR przy napięciu 1,8V i timingach 5-4-4-12-2T. Nie reagowały na podnoszenie napięcia, a powyżej 2V zakres stabilnej częstotliwości wręcz malał. Podobnie było z timingami. Wydłużenie ich powyżej przedstawionego zakresu nic nie dawało, po skróceniu któregoś z timingów poniżej 4 - komputer nie uruchamiał się. Przestawienie Command Rate na 1T powodowało niestabilność. Jest to pierwsza pamięć którą spotkałem, a która nie polubiła się z tym parametrem.
|