Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test pamięci Pendrive 16GB USB2.0 - 12 modeli
    

 

Test pamięci Pendrive 16GB USB2.0 - 12 modeli


 Autor: DYD | Data: 14/12/10

Test pamięci Pendrive 16GB USB2.0 - 12 modeliPamięci flash w technologii USB2.0 jeszcze jakiś czas będą istniały na rynku, z tego względu, iż ceny urządzeń w nowej technologii wciąż są wysokie, zaś użytkownicy w większości nie mają jeszcze możliwości skorzystania z USB 3.0. W artykule zrobiliśmy przegląd kilkunastu pendrive'ów USB2.0 o pojemności 16 GB biorąc na warsztat modele takich producentów jak Transcend, Verbatim, Kingston, OCZ, Patriot, Silicon Power, PQI. Wykonaliśmy przede wszystkim pomiary rzeczywiste sprawdzając, który z pendrive'ów okaże się liderem wydajności. PS. Jeśli dostaniemy kolejne modele do testów, artykuł zostanie zaktualizowany.

Transcend JetFlash 620

Design: JetFlash 620 to lekki, plastykowy pendrive, w kwestii designu niczym specjalnym się nie wyróżniający. Białego koloru obudowa ma kolorową wstawkę przy wtyku USB - w modelu 16GB w kolorze zielonym. Stick posiada w obudowie otwór na zawieszenia cienkiej zaczepki. Pendrive podczas pracy podświetlany jest poprzez małą, niebieską diodę.

Właściwości użytkowe: Obłe kształty płaskiej i niewielkiej obudowy sprawiają, że pendrive dobrze leży w ręku. Plastykowa obudowa ma tendencję do delikatnego łapania rysek. Zatyczka wtyku schodzi lekko, zaś sam wtyk wchodzi w port USB łagodnie, bez oporu. Pamięć flash do testów przybyła bez opakowania, więc nie wiadomo, czy posiada jakieś dodatkowe elementy wyposażenia.

Oprogramowanie: Ten model pochodzi z linii Hi-Speed i wyposażony jest w dodatkową partycję, na której znajduje się oprogramowanie do szyfrowania danych w standardzie AES (Advanced Encryption Standard). Oprogramowanie JetFlash SecureDrive pozwala na utworzenie na pendrivie prywatnej chronionej hasłem strefy. Aplikacja umożliwia częstą zmianę hasła, by poufne dane nie znalazły się w rękach hakerów, zbyt ciekawych znajomych lub członków rodziny. Dodatkowo, ze strony producenta można pobrać darmowe oprogramowanie JetFlash Elite. Dzięki niemu pendrive może być używany jako klucz do logowania się na konta mailowe lub do tymczasowego zamykania komputera.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 6.1 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~130zł

  
Transcend JetFlash 620 16GB (kliknij, aby powiększyć)

  
Transcend JetFlash 620 16GB (kliknij, aby powiększyć)

  
Transcend JetFlash 620 16GB (kliknij, aby powiększyć)





Verbatim Executive Secure i PinStripe


Verbatim Executive Secure

Design: Napęd z serii USB Store 'n' Go o nazwie Executive Secure posiada plastykową obudową w kolorze czarnym oraz możliwość wsuwania i wysuwania złącza USB. Tego typu rozwiązanie nie wymaga zatyczki - wystarczy przesunąć biały przycisk w przód/tył aby wykonać tą czynność. Jakość plastyku obudowy nie budzi zachwytu. Dość spory otwór na sticku daje możliwość powieszenia go na smyczy lub doczepienia breloku. Pendrive podczas pracy podświetlany jest poprzez jasną diodę. Zapakowany jest w plastykowy blister i nie posiada żadnego dodatkowe wyposażenia.

Właściwości użytkowe: Lekko skośne kształty obudowy sprawiają, że pendrive w miarę dobrze leży w dłoni. Jakość wykonania plastykowej obudowy jak już wcześniej wspominałem pozostawia pewien niesmak. Wysuwalny wtyk działa poprawnie, jednak podczas podłączania sticka do portu USB czasem możemy niechcący samoczynnie schować wtyk.

Oprogramowanie: Executive Secure zapewnia szyfrowanie sprzętowe za pomocą 256-bitowego systemu AES (Advanced Encryption Standard) oraz zintegrowaną funkcję ochrony hasłem na dysku USB. Gwarantuje to przechowywanie i przenoszenie danych poufnych bez obawy o hacking ani ich utratę. Napęd wyposażony w wiele funkcji zabezpieczających, włącznie z wprowadzeniem hasła, algorytmem haszowania hasła oraz odpornym na hackowanie wpisywaniem hasła, która to funkcja usuwa dane z urządzenia w razie 20 nieudanych prób uzyskania dostępu. Wykorzystano tutaj soft V-Secure.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 5.9 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~? zł


Verbatim Executive Secure 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Verbatim Executive Secure 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Verbatim Executive Secure 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Verbatim Executive Secure 16GB (kliknij, aby powiększyć)



Verbatim PinStripe

Design: Napędy PinStripe (seria USB Store 'n' Go) firmy Verbatim są wyposażone w chowane złącze chroniące interfejs USB, gdy nie jest on używany. Nie zastosowano tutaj przesuwalnego przycisku jak w powyższym modelu, lecz wykorzystano przesuwny element obudowy. Obudowa jest w całości w kolorze czarnym, lecz dla chętnych są wersję w wyszukanych barwach kolorystycznych (słoneczny żółty, eukaliptusowy zielony, gorący różowy, karaibski niebieski oraz wulkaniczny pomarańczowy). Obudowa jest dość toporna, ale niewielkie gabaryty i dobrej jakości plastyk sprawiają dobre wrażenie. Pendrive podczas pracy nie jest podświetlany. Zapakowany został w plastykowy blister i nie posiada żadnego dodatkowe wyposażenia.

Właściwości użytkowe: Verbatim PinStripe dobrze leży w dłoni, przesuwalny element obudowy działa sprawnie, wygodniej niż w modelu powyżej. Wtyk sticka wchodzi w port USB łagodnie, bez oporu.

Oprogramowanie: Stick posiada prosty soft o nazwie EeasyLock w wersji trialowej. Wersja testowa oprogramowania EeasyLock zapewnia podstawową ochronę hasłem danych znajdujących się na pamięci flash.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 6.3 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~99zł

  
Verbatim PinStripe 16GB (kliknij, aby powiększyć)

  
Verbatim PinStripe 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Verbatim PinStripe 16GB (kliknij, aby powiększyć)

  
Verbatim PinStripe 16GB (kliknij, aby powiększyć)





Kingston DataTraveler Locker i 410

Design: Wygląd dwóch testowanych modeli pamięci Kingston, czyli DataTraveler Locker i DataTraveler 410 jest identyczny, różni się tylko logotypem danego modelu oraz kolorem obudowy. Model DataTraveler Locker posiada obudowę w kolorze grafitu, zaś DataTraveler 410 jest cały czarny. Pendrive'y Kingston cechują się ciekawym designem, z rozkładaną obudową. Jedna część obudowy jest aluminiowa, druga z kolei pokryta gumopodobnym, matowym, twardym materiałem. W celu użycia sticka należy przekręcić aluminiową obudowę. Wykonanie i jakość użytych materiałów sprawia dobre wrażenie. Pamięci podczas pracy podświetlane są poprzez delikatną niebieską diodę, częściowo przykrytą przez obudowę. Zapakowany jest w plastykowy blister i nie posiada żadnego dodatkowe wyposażenia.

Właściwości użytkowe: Kingstony dobrze leżą w dłoni, nie ma problemów z "przekręcaniem" sticka w celu jego użycia, można tego dokonać także jedną ręką ;-) Dobrej jakości materiał i nadruk chroni przez zarysowaniami i odciskami palców. Dioda nie świeci ostro, lecz delikatnie. Wtyk sticka wchodzi w port USB łagodnie, bez oporu.

Oprogramowanie: Model DataTraveler Locker posiada wgrane oprogramowanie szyfrujące SecureTraveler, zaś model DataTraveler 410 wyposażono w soft DTencryptor. Obydwa służą do stworzenia zahasłowanej partycji na sticku, z tym że Locker bazuje na sprzętowym szyfrowaniu. Oprogramowanie mieści się na dysku bezpośrednio, nie jest zaszyte w pamięć.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 8.1 / 10

Ceny ( XII / 2010r )

-Kingston DataTraveler Locker ~230zł
-Kingston DataTraveler 410 ~130zł

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)





OCZ Rally 2 i ATV


OCZ Rally 2

Design: Pendrive OCZ Rally2 to już dobrze znany model na rynku. Wykonanie sticka sprawia bardzo dobre wrażenie, gdyż użyto tutaj dobrej jakości, wytrzymałego aluminium. Przypomina on nieco klasyczne pendrive’y PQI, choć jest nieco smuklejszy od tamtych modeli. Stick jest elegancki, o klasycznych gabarytach, bez zbędnych dodatków. Otwór na sticku daje możliwość powieszenia go na smyczy. Podczas pracy pendrive podświetlany jest na niebiesko Zapakowany jest w plastykowy blister, a w wyposażeniu posiada materiałową smycz.

Właściwości użytkowe: Obłe kształty obudowy sprawiają, że pendrive przyjemnie leży w dłoni i wydaje się być dość odporny na uszkodzenia. Niebieska dioda, mimo iż niezbyt duża, to jednak dość intensywnie świeci podczas pracy. Wtyk sticka wchodzi w port USB łagodnie, bez oporu, podobnie jak zatyczka.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 8.2 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~120 zł


OCZ Rally 2 16GB (kliknij, aby powiększyć)


OCZ Rally 2 16GB (kliknij, aby powiększyć)


OCZ Rally 2 16GB (kliknij, aby powiększyć)


OCZ Rally 2 16GB (kliknij, aby powiększyć)



OCZ ATV

Design: Z modelem OCZ ATV też już wcześniej mieliśmy do czynienia, przy okazji testu 4GB sticków. Model ATV jest sporo większy od typowych penów i dodatkowo posiada przypięty łańcuszek zawierający cup holder (można na nim osadzić zatyczkę wtyku USB, aby się nie zagubiła). Pendrive pokryty jest gumowym materiałem, co ma polepszyć jego właściwości ochronne. Gumowe obicie ma sprawić, iż stickowi nie straszna będzie woda, upadek czy silne wstrząsy. Oczywiście nurkowanie z nim raczej nie wchodzi w grę, bardziej stick chroni dane przy pochlapaniu np. jakimś napojem. Kolory obudowy i design delikatnie mówiąc nie powalają na kolana. Średniej wielkości niebieska dioda podświetla pendrive podczas pracy. Zapakowany został w plastykowy blister i nie posiada żadnego dodatkowe wyposażenia.

Właściwości użytkowe: Dość duże wymiary sprawiają, że pendrive wygodniej będzie leżał w dużej dłonie, niż w małej, kobiecej rączce. Wytrzymały materiał sprawdzi się w momencie przypięcia sticka np. do kluczy. Wtyk sticka wchodzi w port USB łagodnie, bez oporu. Zatyczka wchodzi i schodzi z wtyku dość ciężko. Cup holder to przydatna sprawa dla amatorów gubienia zatyczek.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 6 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~112 zł


OCZ ATV 16GB (kliknij, aby powiększyć)


OCZ ATV 16GB (kliknij, aby powiększyć)


OCZ ATV 16GB (kliknij, aby powiększyć)


OCZ ATV 16GB (kliknij, aby powiększyć)





Patriot RAGE, Xporter XT Boost, BOLT


Patriot RAGE

Design: Patriot RAGE wykonany jest z dobrej jakości plastyku. Czarno-czerwona obudowa posiada drapieżny duży logotyp XT. Stick jest dość szeroki, lecz krótki. Matowe wykończenie obudowy sprawia dobre wrażenie i wydaje się ona dość wytrzymała. Pendrive nie posiada klasycznej zatyczki, lecz przesuwna obudowę. Podczas pracy pendrive podświetlany jest delikatnie czerwoną diodą. Zapakowany został w plastykowo-tekturowy blister.

Właściwości użytkowe: RAGE względnie poprawnie leży w dłoni, choć jego nietypowy kształt powoduje pewien delikatny dyskomfort. Dość szeroka obudowa w pewnych sytuacjach może lekko utrudniać poprawne włożenie (przy kilku wąsko ułożonych złączach USB). Otwór na sticku daje możliwość powieszenia go na smyczy lub doczepienia breloku. Dioda delikatnie świeci podczas pracy. Wtyk sticka wchodzi w port USB łagodnie, bez oporu.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 7.1 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~99 zł


Patriot RAGE 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot RAGE 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot RAGE 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot RAGE 16GB (kliknij, aby powiększyć)



Patriot Xporter XT Boost 200X

Design: Xporter XT Boost 200X wyposażony jest w gumową, trwałą obudowę, która sprawia wrażenie pancernej. Guma jest na tyle solidna, iż pendrive odporny jest na wiele przykrych zdarzeń. Dane na nim zapisane będą bezpieczne nawet przy kontakcie z wodą, przy upadku z wysokości czy silnych wstrząsach. Kształt sticka jest dość toporny. Obudowa jest w kolorze czarnym, z wyżłobionymi czerwonymi oznaczeniami. Zatyczkę po zdjęciu można założyć na tył pendrive'a. Podczas pracy podświetlany jest na niebiesko (mała dioda). Zapakowany został w plastykowo-tekturowy blister.

Właściwości użytkowe: Stick jest dość gruby i będzie leżał przyjemnie w większych dłoniach. Na pewno sprawdzi się w plenerze i ciężkim terenie. Dość spory otwór na sticku daje możliwość powieszenia go na smyczy lub doczepienia breloku. W zestawie jest tylko pendrive. Zdejmowanie gumowej nakładki z pendrive'a nie sprawia kłopotu. Wtyk sticka wchodzi w port USB z lekkim oporem.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 6.5 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~110 zł


Patriot Xporter XT Boost 200X 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot Xporter XT Boost 200X 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot Xporter XT Boost 200X 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot Xporter XT Boost 200X 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot BOLT

Design: Patriot BOLT wykonany jest z dobrej jakości materiału, wykorzystano tutaj aluminium i elementy plastykowe. Czarna obudowa dobrze współgra z pomarańczowymi plastykami. Płaska obudowa sprawia wrażenie wytrzymałej. Podczas pracy pendrive podświetlany jest dużą, czerwoną diodą. Zapakowany został podobnie jak pozostałe Patrioty w plastykowo-tekturowy blister.

Właściwości użytkowe: BOLT bardzo przyjemnie trzyma się w dłoni. Zatyczką manewruje się jak należy i nie ma z nią problemów. Dość spory otwór na sticku daje możliwość powieszenia go na smyczy lub doczepienia breloku. Dioda dość mocno świeci podczas pracy. Wtyk sticka wchodzi w port USB łagodnie, bez oporu.

Oprogramowanie: Pendrive posiada na zaszytej partycji widocznej jako dodatkowy napęd włąsne oprogramowanie, które zapewnia szyfrowanie sprzętowe za pomocą 256-bitowego systemu AES (Advanced Encryption Standard). Poprzez funkcję ochrony hasłem możemy cały lub część dysku USB zabezpieczyć hasłem. Po wpisaniu 10 błędnym prób, pendrive automatycznie usunie i sformatuje dane z pamięci flash.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 8.1 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~110 zł


Patriot BOLT 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot BOLT 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot BOLT 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Patriot BOLT 16GB (kliknij, aby powiększyć)





Silicon Power Unique 530

Design: Lekki i niewielki pendrive Silicon Power Unique 530 cechuje się gumową obudową o ciekawym wyglądzie. Posiada pokaźny otwór na zawieszenie przy kluczach lub przypięcie smyczy. Biała obudowa kryje w sobie wysuwalny wtyk USB. Gumowa obudowa powinna wytrzymać kontakt np. przy przypięciu do kluczy oraz zabezpiecza pamięć przy upadkach czy zachlapaniu. Wtyk nie jest stalowy, lecz z dobrego jakościowo plastyku z nadrukowaną płytką. Zapakowany został w plastykowo-tekturowy blister. Pendrive nie jest podświetlany.

Właściwości użytkowe: Mechanizm wyciągania i chowania wtyku pracuje bardzo sprawnie. Pen dobrze leży w dłoni, mimo małych rozmiarów. Gumowy materiał jest przyjemny w dotyku. Wtyk sticka wchodzi w port USB bardzo łagodnie, lecz z uwagi że jest płaski, czasem można pomylić odpowiednią stronę wtyku. Z wyglądu i użyteczności kobiecy faworyt, choć nie tylko.

Oprogramowanie: Pendrive nie posiada wgranego oprogramowania, jednak chętni mogę je pobrać ze strony producenta. Zestaw pod nazwą SP-Widget kryje w sobie soft do synchronizacji/backupu dokumentów, folderów, zabezpieczenia hasłem danych, backupu ulubionych, maili oraz 60-dniowy trial Norton Internet Security 2010.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 8.3 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~125 zł


Silicon Power Unique 530 (kliknij, aby powiększyć)


Silicon Power Unique 530 16GB (kliknij, aby powiększyć)


Silicon Power Unique 530 (kliknij, aby powiększyć)


Silicon Power Unique 530 (kliknij, aby powiększyć)





PQI Cool Drive U339

Design: Cool Drive U339 cechuje się klasycznym wyglądem pendrive'ów ze stajni PQI. Kształt jest stonowany, elegancki, a czarna aluminiowa obudowa jest solidna i przyjemna w dotyku. Na obudowie umieszczono srebrne logo PQI. W wyposażeniu sticka znajdziemy kółko z uchwytem do zawieszenia sticka - nie zabrakło specjalnego otworu. Pendrive podczas pracy podświetlany jest na żółto (mała dioda). Zapakowany został w plastykowy blister.

Właściwości użytkowe: Obudowa ma tendencję do łapania odcisków palców - lepsza była by wersja stonowana, zastosowano jednak lekko błyszczącą powierzchnię. Zatyczka schodzi trochę zbyt ciężko. Pen dobrze leży w dłoni, rozmiar jest akurat dopasowany do średniej wielkości dłoni. Wtyk sticka wchodzi w port USB łagodnie. Pen posiada też mechaniczną blokadę przeciw zapisywaniu danych.

Oprogramowanie: Na sticku można znaleźć 60-dniowy trial Norton Internet Security 2010, dodatkowy soft można pobrać ze strony producenta. Pakiet Ur Smart zawiera dostęp do poczty Outlook Express - maile będą zapisywane na sticku. Zapisywanie stron, haseł, ulubionych, historii, cookies w urządzeniu poprzez przeglądarkę IE. Pendrive będzie pamiętał zapisane parametry login/hasło i automatycznie wklejał w okno przeglądarki IE. Dane nie będą zapisywane w systemie, lecz na sticku. Dostęp do specjalnego, zahasłowanego katalogu My Security Doc. Opcje synchronizacji - dane, które nas interesują wybieramy w panelu - adress book, maile, ulubione z IE, katalogi z dokumentami, wybrane rodzaje pików. Można synchronizować w obydwie strony.

Ocena za design i właściwości użytkowe: 7.7 / 10

Cena ( XII / 2010r ) ~99 zł


PQI Cool Drive U339 16GB (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U339 16GB (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U339 16GB (kliknij, aby powiększyć)


PQI Cool Drive U339 16GB (kliknij, aby powiększyć)





Testy

INFO: Test wykonany w systemie Windows7 Ultimate 32bit. Z uwagi na testy na dużym pliku, wszystkie pendrive'y zostały sformatowane w systemie plików NTFS. Rozmiar sektora dla NTFS domyślny, a więc 4KB. Wykonane zostały rzeczywiste testy kopiowania z twardego dysku na pamięć flash oraz w odwrotną stronę. Dokładna wielkość dużego pliku wynosiła 7,46 GB (bajtów: 8 017 658 872). Paczka z dużą ilością plików liczyła łącznie: 7,46 GB (bajtów: 8 011 651 221), 5 581 plików, 2 818 folderów. Dodatkowo każdy pendrive został przetestowany benchmarkiem ATTO. Pod wykresami znajduje się sumaryczna tabela z wynikami, wymiarami, całkowitą pojemnością, etc. Wyniki pomiarów podane zostały w minutach i sekundach - im mniejszy wynik tym lepiej.

Pierwszy test (test zapisu) to kopiowanie jednego dużego pliku (~8 GB) z dysku twardego na pamięć pendrive. Różnica między najszybszym a najwolniejszym modelem sięga blisko 15 minut. Liderem jest Patriot Rage, drugie miejsce Patriot Xporter XT Boost, trzeci Kingston Data Traveler 410.

Drugi test (test odczytu) to sytuacja odwrotna od pierwszego pomiaru - kopiujemy jeden plik (~8 GB) tym razem z pamięci pendrive na dysk twardy. W tym teście już nie ma tak wielkich różnic jak powyżej, choć dystans między liderem a zamykającym stawkę wynosi lekko ponad 3 minuty. Miejsca na pudle tym razem zupełnie inne: złoto dla PQI Cool Drive U339, srebro dla Transcend Jetflash 620 i brąz dla Kingston Traveler Locker.

Trzeci pomiar (test zapisu) to kopiowanie paczki wielu plików o łącznej pojemności ~8 GB z dysku twardego na pamięć pendrive. Wraca duża różnica między najszybszym a najwolniejszym modelem, która dochodzi do ponad 27 minut. Liderem jest Patriot Rage, drugie miejsce Kingston Data Traveler 410, trzeci Patriot Xporter XT Boost.

Czwarty test (test odczytu) to kopiowanie wielu plików (~8 GB) z pamięci pendrive na dysk twardy. Różnica pierwszego i ostatniego wyniku to niecałe 4 minuty. Kolejność najlepszych wyników wygląda następująco: pierwszy Patriot Xporter XT Boost, drugi Kingston Data Traveler 410 a kolejne sześć modeli uzyskało zbliżony do siebie wynik.

Oprócz kopiowanie z lub na pamięć flash, czasem musimy skasować dane. Przy dużej ilości plików zapisanych na sticku, jak widać po uzyskanych czasach, lepiej szybko sformatować pendrive niż czekać kilka minut na usunięcie. Najszybciej czynność kasowania przebiegła w modelu Kingston Data Traveler 410, kolejne były Patriot Xporter XT Boost oraz Patriot BOLT.

Na koniec tabela sumaryczna.





Podsumowanie


(kliknij, aby powiększyć)

W podsumowaniu zestawiliśmy wszystkie testowane pendrive'y z ich zaletami i wadami. Nagrodziliśmy niektóre modele biorąc pod uwagę nie tylko osiągane czasy, lecz także jakość wykonania, styl i właściwości dodatkowe.
info: [Jeśli dotrą do nas dodatkowe modele pendrive'ów, o które się staraliśmy, zaktualizujemy artykuł]

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

eXtremeMem      eXtremeMem

KINGSTON      KINGSTON

Konsorcjum FEN Sp. z o.o.      Konsorcjum FEN Sp. z o.o.
    • www.fen.pl
    • ul. Dąbrowskiego 273A
    • 60-406 Poznań
    • telefon: 061 846 87 00
    • faks: 061 846 87 38/39

VERBATIM      VERBATIM

TRANSCEND      TRANSCEND