Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | 2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach
    

 

2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach


 Autor: Lancer | Data: 10/09/02

2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testachNiespełna dwa tygodnie temu zadebiutował najszybszy z dotychczas znanych mikroprocesorów Intela na rynek konsumencki. Jeszcze w tym roku bariera 3 GHz zostanie złamana, lecz na dzień dzisiejszy to właśnie 2,8GHz Pentium4 Intela jest prawdziwą bestią strasząca swą mocą. Dzięki firmie Intel Polska miałem ogromną przyjemność popracować z tym procesorem i zmierzyć jego moc. Jako konkurencja w 20 testach aplikacyjnych, grafiki 3D i innych stanęły starszy brat Pentium4 2.53 GHz oraz Athlon XP 2200+. Zobaczmy na co stać najnowsze i zarazem najmocniejsze Pentium4 Intela.

Nowe Pentium4 ?

Zasadniczo większe, konstrukcyjne zmiany w jądrze nowego, szybszego procesora nie zaszły. Nadal jest to sama architektura NetBurst korzystająca z protokołu AGTL+ wykonana w 0,13um procesie technologicznym z użyciem miedzianych ścieżek. 8drożny 64bitowy cache L2 o pojemności 512kb, 4drożne 64bitowe 8kb Data cache L1 oraz Trace cache o pojemności 12k mikrooperacji. Adresowanie do 4GB pamięci RAM. Rozszerzenia SIMD MMX, SSE i SSE2. To wszystko pozostało bez zmian. Procesor podobnie jak wcześniejszy model 2,53GHz pracuje z szyną 133MHz w trybie QDR (efektywnie 533MHz) o przepustowości szczytowej 4,2GB/s. Podstawową zmianą w stosunku do modeli wcześniejszych jest zastosowanie nowej wersji jądra przystosowanej do pracy z wyższymi częstotliwościami. Nowy stepping C1 pozwala na wyższe taktowanie CPU. Uporządkowanie architektury i zastosowanie nowych 30cm wafli krzemowych pozwoliło zmniejszyć wymiary jądra ze 145 do 131mm.

Jednocześnie podniesiono napięcie zasilające Vcore z 1,5V na 1,525V. O ile DTP 2,53GHz P4 wynosiło 59W, to nowy i szybszy procesor w związku z taktowaniem o 10% wyższym średnio oddaje już 68,5W ciepła, ale maksymalna wydzielana moc to 80W. Procesor pracuje z mnożnikiem 21x. Dopuszczalna temperatura to 73stopnie. Obok oznaczenia na tabliczce znamionowej podstawą do odróżnienia nowej wersji od starszych na jądrze B0 jest rozkład rezystorów na spodniej stronie CPU.

Wartą zaznaczenia sprawą jest możliwość pogłębienia buforów TLB (Translation Lookaside Buffer) Cache L1 w nowym jądrze. Informacje uzyskane z programu WCPUiD pokazują że coś tam musi się kryć. Zmiana taka nie da oczywiście znaczącego skoku wydajności, ale pewna przewaga nad wcześniejszym jądrem może być brana pod uwagę. Co ciekawe jednak nie udało mi się znaleźć potwierdzenia tego faktu.

Wraz z premierą najszybszego procesora Pentium4 zadebiutowały też nieco słabsze układy. 2,5GHz, 2,6GHz –oba na szynę 100MHz (QDR) oraz model 2,66GHz na szynę 133MHz (QDR). Wszystkie używają steppingu jądra C1.

poprzednia strona (Nowe Pentium4 ?)    -   następna strona (Athlon XP Thoroughbred)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: 2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach
 
 » Nowe Pentium4 ?
 » Athlon XP Thoroughbred
 » Platforma sprzętowa
 » Testy gier i grafiki 3D
 » Testy syntetyczne
 » Aplikacje biurowe i użytkowe
 » Testy matematyczne
 » Kompresja i dekompresja multimediów
 » Profesjonalne 3D
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »