Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | 2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach
    

 

2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach


 Autor: Lancer | Data: 10/09/02

Podkręcanie

Procesor Pentium4 oparty na nowym jądrze C1 bardzo dobrze daje się podkręcać. Przystosowany do pracy z wyższymi częstotliwościami rdzeń bez problemów wytrzymuje taktowanie rzędu 3,2~3,3GHz. Przy napięciu defaultowym układ pracował z częstotliwością 3,1GHz przy ustawieniu 148MHz x 21. Należy jednak tu zauważyć, że układ był tak naprawdę „niedovoltowany” bowiem realne napięcie wynosiło zaledwie 1,42V przy pełnym obciążeniu! Przy realnym napięciu na poziomie defaultowego 1,525~1,54V procesor pracował z zegarem 3,28GHz (156MHz x 21). Zastosowałem tu chłodzenie wodne, przy którym procesor rozgrzewał się do 42stopni. Na więcej nie pozwoliła mi płyta, której skończyła się dalsza możliwość regulacji FSB :). Przekładając procesor w płytę Abit IT7 udało mi się osiągnąć FSB 162MHz co dało taktowanie 3,4GHz przy realnym napięciu Vcore 1,66V. Procesor w takich warunkach osiągał jednak temperaturę wnętrza rdzenia ponad 66stopni, co staje się wartością niebezpieczną. Biorąc pod uwagę poprzednie rezultaty osiągane na rdzeniu B0, który średnio osiągał taktowanie 2,8GHz, nowe rezultaty wydają się być godne podziwu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć fakt, że nowa wersja rdzenia w ramach unifikacji trafi także na starsze wersje procesora, taktowane niższym zegarem - poniżej 2,5GHz. Prawdopodobnie wskazane poniżej serie procesorów także oparte są nowy rdzeń:
  • P4 1,8A SL6LA
  • P4 2A SL6GQ
  • P4 2,2 SL6GR
  • P4 2,26 SL6DU
  • P4 2,4 SL6GS
Nieco gorzej poszło z układem AMD. W związku z tym, że pochodzi on z pierwszej serii układów 0,13um udało mi się stabilnie taktować go zegarem 2GHz przy zastosowaniu chłodzenia wodnego i napięciu 1,9V. Procesor rozgrzewał się do 44stopni. Układy oparte na rdzeniu Thoroughbred B (przypomnę, że testowy procesor to Thoroughbred z rdzeniem A) w podobnych warunkach osiąga taktowanie 2,4~2,5GHz. Najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z dalszym przyspieszaniem zegarów w związku z kolejnymi wersjami jądra powstałymi w wyniki modyfikacji procesu technologicznego. Przypomnijmy, że początki Northwooda były podobne. Na początku problematyczne okazywało się osiągnięcie zegara powyżej 2,5GHz, zaś obecnie jak widać powyżej zbliżamy się do granicy 3,5GHz. Doskonalenie procesu 0,18um pozwoliło ostatnim Athlonom Thunderbird osiąganie zegara 1,5GHz, podczaj gdy początki produkcji ograniczały go do okolic 1GHz. Poznanie tajników nowej technologii pozwoli na wyciśnięcie ostatnich soków z Thoroughbreda.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: 2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach
 
 » Nowe Pentium4 ?
 » Athlon XP Thoroughbred
 » Platforma sprzętowa
 » Testy gier i grafiki 3D
 » Testy syntetyczne
 » Aplikacje biurowe i użytkowe
 » Testy matematyczne
 » Kompresja i dekompresja multimediów
 » Profesjonalne 3D
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »