Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | 2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach
    

 

2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach


 Autor: Lancer | Data: 10/09/02

Athlon XP Thoroughbred

Na odpowiedź AMD na Northwooda w postaci 0,13um Athlona przyszło miłośnikom tej firmy wyjątkowo długo czekać. 0,13um Athlon obecny jest na rynku o pół roku krócej niż zadomowiony już Pentium4. Co przyniósł ze sobą nowy proces technologiczny?

Mniejszy wymiar technologiczny to przede wszystkim mniejsze wymiary chipu. O ile stary AthlonXP na rdzeniu Palomino miał powierzchnię 128mm na których upakowano 37,5mln tranzystorów, to już nowy, 0,13um Athlon przy powierzchni 80mm ma 37,2mln tranzystorów. Spojrzenie pobieżne na ilość układów składających się na CPU pozwala wysnuć wniosek, że żadnych większych zmian w jądrze nie dokonano. Nie ma żadnych nowych jednostek, czy też funkcji obsługiwanych przez CPU. Wręcz przeciwnie. Ilość tranzystorów zmalała o blisko 300tys. Dlaczego? Przy konstrukcji „nowego” procesora inżynierowie AMD zastosowali nowy floorplan, czyli rozmieszczenie jednostek procesora.

Jak widać na obrazku dokonano przemieszczenia pamięci cache L2 wraz z buforami. Tym samym wyeliminowane zostało niewykorzystane pole w prawym lewym górnym rogu CPU oszczędzając powierzchnię chipu. Te 300tys zbędnej powierzchni to niemal 1% marnującej się powierzchni procesora. Tym samym można dojść do wniosku, że AMD zależało na obniżeniach kosztów produkcji nowego CPU. Ma to swoje konsekwencje w tym, iż Intel już korzysta z 30cm wafli krzemowych do produkcji swoich procesorów Northwood, zaś AMD pozostało przy 20cm krążkach. Dzięki nowemu procesowi technologicznemu na powierzchni jednego wafla krzemowego można pomieścić większą ilość jąder nowego CPU. Z kolei uporządkowana struktura pozwala jeszcze nieco pozyskać z powierzchni krążka. Jak wiemy AMD stosując politykę niskich cen musi oszczędzać...no więc oto mamy.

Konstrukcja taka pociąga za sobą jednak jedno stosunkowo negatywne zjawisko. Wraz z przeniesieniem pamięci cache L2 wydłuża długość ścieżek adresowych. Co to oznacza chyba tłumaczyć nie trzeba. Jednocześnie jednak wraz z przeniesieniem cache L2 musiała zmienić się warstw metalizacyjnych połączeń wiążących jednostki wykonawcze. Wzrosła z 7 do 8 warstw w nowym procesorze (dla porównania P4 Northwood ma 6 warstw). Skutkuje to mniej stratnym przewodnictwem połączeń między jednostkami.

Testowany procesor to model 2200+ taktowany zegarem 1800MHz i używający mnożnika 13,5x (pochodzi on z tabeli translacji). Pracuje z magistralą 133MHz (DDR). Napięcie zasilające 1,65V. Procesor oddaje średnio moc 61,7W, a maksymalnie 67,9W. Dla porównania ostatni AthlonXP na rdzeniu Palomino-model 2100+ ten parametr ma na poziomie 64,3W i 72W. Jak więc widać różnicy-pomimo mniejszego wymiaru technologicznego nie ma dużej. Inne dane to 64kb pamięci cache L1 na dane i tyle samo na instrukcje oraz 256kb cache L2. Pamięć działa w trybie exclusive. Wykorzystywane instrukcje SIMD to MMX, MMX+, 3D Now!, 3D Now!+ i 3D Now Proffesional! Procesor oparty jest o jądro Thoroughbred-A znane też czasami jako wersja 0. Modele najszybsze tj. 2400+ i 2600+ taktowane zegarami odpowiednio 2GHz i 2,13GHz są już na jądrze Thoroughbred-B, ale o nich przy innej okazji.

Zmniejszenie wymiarów chipa Athlona skutkuje utrudnionym oddawaniem ciepła. O ile AthlonXP Palomino wydzielający szczytowo moc 72W oddaje przez powierzchnię jądra 128mm, to Thoroughbred do oddania 67,9W ma tylko 80mm. Przy mniejszej powierzchni styku – radiator CPU doprowadzi to do mocniejszego grzania się układu. Trzeba przecież oddać podobną moc przez mniejszą powierzchnię.

Już tym czasem w kolejce czekają Athlony używające FSB 166MHz (DDR), a następnie zmodyfikowany Thoroughbred, czyli Barton z 512kb cache L2 oraz być może innymi zmianami konstrukcyjnymi, jak np. podwyższony współczynnik ilości wykonywanych instrukcji na takt zegara, czy też jakieś elementy zapożyczone z procesora Hammer. Już wiadomo jednak, że CPU przynajmniej początkowo nie będzie korzystał z technologii SOI (Silicon On Insulator) zarezerwowanej dla Hammera.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: 2,8GHz Pentium4 w dwudziestu testach
 
 » Nowe Pentium4 ?
 » Athlon XP Thoroughbred
 » Platforma sprzętowa
 » Testy gier i grafiki 3D
 » Testy syntetyczne
 » Aplikacje biurowe i użytkowe
 » Testy matematyczne
 » Kompresja i dekompresja multimediów
 » Profesjonalne 3D
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »