Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Radeon HD 4770 - AMD stawia kropkę nad i
    

 

Test Radeon HD 4770 - AMD stawia kropkę nad i


 Autor: KamilM | Data: 19/05/09

Radeon HD 4770 512 MB


(kliknij, aby powiększyć)

Pod względem budowy, Radeon 4770 czerpie całymi garściami ze starszych braci. AMD poczyniło łatwe do przewidzenia kroki podczas projektowania wolniejszego modelu, jakim jest dzisiejszy bohater. Jak widać na zamieszczonym schemacie GPU, aktywnych jest 8 bloków z jednostkami SIMD Cores oraz jednostkami teksturującymi. O ile w przypadku Radeonów HD 4850/4870 mieliśmy do czynienia ze 160 procesorami strumieniowymi (gdzie każdy jeden mógł wykonać do pięciu operacji na cykl zegara), o tyle w nowym Radeonie 4770 pozostało aktywnych 128 rdzeni. Z racji wyłączenia dwóch segmentów Simd Cores, dezaktywowanych zostało również 8 jednostek teksturujących. W sumie więc w HD 4770 mamy 32 jednostki TMU i 16 ROP. Dzięki takim uszczupleniom w architekturze wewnętrznej zmniejszyła się liczba tranzystorów. Rdzeń RV740 zbudowany jest ze 826 milionów tranzystorów i zajmuje powierzchnię 137 mm2. Niskie wymiary są w sporym stopniu uwarunkowane dzięki procesowi technologicznemu - 40 nm, w który AMD właśnie wkracza.

Jakiś czas przed premierą HD 4770 doszły informacje o zastosowaniu w tym układzie graficznym pamięci RAM o magistrali 128 bitów. Wielu podniosło krzyk, ale jak się okazuje bez powodu, ponieważ są to moduły GDDR5. Podwaja to przepustowość w stosunku do modułów GDDR3 256 bit.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Układ wspiera środowisko DirectX 10.1 (Shader Model 4.1) oraz OpenGL 3.0. W kwestii DX 10.1, to wreszcie jest w co pograć. Do tej pory mieliśmy tylko Assasinn's Creed oraz STALKER - Clear Sky. A już można pograć w takie tytuły jak: Hawx, Battle Force i Stormrise.

NVIDIA ma PhysX, a AMD ma... Havoka. Jest to dostawca oprogramowania do tworzenia środowiska oraz symulacji fizycznych. Havok był zaimplementowany w takich tytułach gier, jak choćby Max Payne, Half-Life 2, Halo 3, Assassin's Creed, Bioshock i z tego co się mówi, do końca roku 2009 ma powstać jeszcze 75 gier wykorzystujących silnik fizyczny Havok.

Karta nie została poprawnie rozpoznana przez program GPU-Z w wersji 0.3.3, choć najważniejsze dane są widoczne. Rdzeń graficzny pracuje z częstotliwością 750 MHz, natomiast pamięć operacyjna - 800 MHz. Na pokładzie akceleratora znalazło się 512 MB pamięci GDDR5.

Cena to około 420-450 zł.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Model Radeona HD 4770 jaki dotarł do naszej redakcji, to typowy sample testowy. Pozbawiony pudełka oraz jakiegokolwiek wyposażenia dodatkowego. Karta miała zainstalowany dwuslotowy układ chłodzenia - dość nietypowy, jak na rynek mainstream. Kolor płytki drukowanej, jak i obudowy coolera miał czerwoną barwę. Śledź Radeona 4770 miał dwa wyjścia DVI, jedno TVout. Do akceleratora należy podpiąć dodatkowe zasilania (wtyczka 6-pin).


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

AMD użyło sprawdzonego we wcześniejszych modelach Radeon systemu chłodzącego. W miejscu styku GPU i chłodzenia użyto aluminiowego bloku. Ciepło rozpraszane jest na aluminiowe blaszki przy pomocy dwóch ciepłowodów. Nad całością czuwa duży wentylator, który jest jednym z cichszych, jakie widzieliśmy do tej pory na standardowych konstrukcjach AMD. Nie mamy nic do zarzucenia wydajności całego coolera. Rdzeń graficzny bez obciążenia osiągał temperaturę 50 stopni. W grach rozgrzaliśmy go do 65 stopni. Wentylator przez cały czas pracował bardzo cicho i nie przeszkadzał ani podczas surfowania po Internecie, jak i w czasie grania. Chyba nawet nie ma po co wyczekiwać na wersje ze zmienionym chłodzeniem, bo te jest znakomite.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Radeon HD 4770 - AMD stawia kropkę nad i
 
 » Wstęp i specyfikacja
 » Radeon HD 4770 512 MB
 » Testy
 » Podkręcanie, temperatury, pobór mocy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »