Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Szybki test urządzeń USB3.0 od Raidsonic
    

 

Szybki test urządzeń USB3.0 od Raidsonic


 Autor: DYD | Data: 24/01/11

Szybki test urządzeń USB3.0 od RaidsonicTechnologia UBS3.0 zaczyna coraz śmielej wchodzić na rynek - nowe płyty główne posiadają już wyprowadzenia w tym standardzie, a dla reszty przygotowano karty rozszerzeń zawierające porty USB3.0 przeznaczone dla komputerów stacjonarnych (na złączu PCIE) i notebooków (poprzez Express Card). Urządzenia tego typu zaczynają pojawiać się jak grzyby po deszczu. W artykule sprawdzimy realną wydajność UBS3.0 względem USB2.0 na przykładzie mini karty PCI-Express x1 zawierającej dwa porty w nowej technologii oraz 2.5-calowej obudowy na dysk twardy także w nowym standardzie. Urządzenia do testów podesłał Raidsonic (IB-AC604 oraz IB-223).

Raidsonic IB-AC604 oraz IB-223

Jeśli nie posiadamy w komputerze portów USB3.0 można skorzystać z karty rozszerzeń na złączu PCI Express Single-lane (x1). Dzięki niej otrzymujemy dwa porty USB 3.0 w pierwszej rewizji z transferem ze specyfikacji sięgającym 5 Gbit/s, co daję teoretycznie dziesięciokrotny wzrost względem USB 2.0 (maksymalny transfer wynosi 480 Mbit/s). Na jaki realny przyrost prędkości transferu można liczyć sprawdzimy w rzeczywistych testach. Porty w nowej technologii są wstecznie kompatybilne ze swoimi starszymi braćmi (USB 2.0 oraz USB 1.1).

Karta Raidsonic IB-AC604 zbudowana jest jak chyba większość tego typu kart na układzie firmy NEC. Dwa porty USB3.0 oznaczono kolorem niebieskim, co stało się obecnie standardem, aby odróżnić je od poprzedniej technologii. Na czerwonym laminacie karty znajduje się 4-pinowe złącze molex, które należy podłączyć odpowiednim kablem zasilającym. Każdy z dwóch portów pobiera prąd o napięciu +5 V (prąd wyjściowy wynosi 900 mA). Urządzenia można "na gorąco" odłączać i podłączać podobnie jak ma to miejsce przy USB2.0. W wyposażeniu znajdziemy mini płytkę CD ze sterownikami oraz krótką instrukcję. Do poprawnej instalacji konieczne jest zainstalowanie odpowiednich sterowników do systemu, które wspierane są dla Windows XP, Visa i Windows 7 (32/64 bit).

  
Raidsonic IB-AC604 (kliknij, aby powiększyć)

  
Raidsonic IB-AC604 (kliknij, aby powiększyć)

  
Raidsonic IB-AC604 (kliknij, aby powiększyć)

  
Raidsonic IB-AC604 (kliknij, aby powiększyć)

Drugim urządzeniem wspierającym standard USB3.0 jest zewnętrzna obudowa (zwana także kieszenią) na 2.5-calowy dysk twardy. Model Raidsonic IB-223 to prosta konstrukcja, wykonana z wytrzymałego plastyku (materiał z poliwęglanu) z błyszczącym wykończeniem. Obudowa dostępna jest w dwóch kolorach: czarnym i biały. Składa się z dwóch części, które skręcane są przy pomocy dwóch śrubek. Nie ma limitu pojemnościowego dla dysków, jednak aby napęd zmieścił się w obudowie musi posiadać wysokość nie większą niż 9,5mm. Część dysków na rynku jest "grubsza", wówczas nie uda się spiąć poprawnie dwóch części obudowy, ale można poradzić sobie w inny sposób, co sami zastosowaliśmy. Obudowa nie wymaga dodatkowego zasilania, zaś kabel USB3.0 posiada inne wejście mini-USB. Jest on wyraźnie grubszy i sztywniejszy od kabla mini-usb poprzedniej generacji. Kieszeń nie jest kompatybilna z typowymi kablami mini-usb, konieczny jest specjalny kabel dostarczony wraz z obudową. Z uwagi, że jest dość krótki, podłączanie kieszeni do tylnych portów USB3.0 jest trochę kłopotliwe. Dobrze, że już niektórzy producenci obudów (np. Antec i jego SonataIV) zaczynają wypuszczać obudowy z wyprowadzeniami USB3.0 z przodu. Niebawem powinny także pojawić się hub'y w standardzie USB3.0 - w zasadzie już są pierwsze modele na rynku. W wyposażeniu modelu Raidsonic IB-223 znajdziemy oprócz samej kieszeni także podwójne etui (jedno silikonowe, drugie materiałowe), kabel mini-USB3.0 oraz ulotkę informacyjną.

  
Raidsonic IB-223 (kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Do kieszeni włożyliśmy dysk twardy Seagate Freeplay o pojemności 1TB (3Gbit/s/ 16MB Cache /5400 RPM). Posiada on jednak wysokość większą niż przewidziane 9.5 mm, więc nie dało się zamknąć w dwóch częściach obudowy. Jednak można skorzystać z dołączonego silikonowego futerału oraz dodatkowo z etui, aby kieszeń spełniała całkiem poprawnie swoją rolę. Jeśli więc nie posiadamy odpowiednio płaskiego dysku, nie ma tragedii :-) Na filmie video prezentujemy to nietypowe rozwiązanie. Obudowa kompatybilna jest także z USB2.0, wówczas po uruchomieniu dysku otrzymujemy komunikat, że urządzenie może działać szybciej, jeśli podłączymy je pod USB3.0 (podobny komunikat otrzymujemy przy urządzeniach USB2.0 podłączanych do portu USB1.1).

  


Dysk Seagate 1TB w obudowie Raidsonic IB-223, nie mieści się (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Raidsonic IB-AC604 oraz IB-223)    -   następna strona (Testy USB3.0 vs USB2.0)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Szybki test urządzeń USB3.0 od Raidsonic
 
 » Raidsonic IB-AC604 oraz IB-223
 » Testy USB3.0 vs USB2.0
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »