Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test chłodzenia dla HTPC: Thermalright AXP-100 i CoolForce 2
    

 

Test chłodzenia dla HTPC: Thermalright AXP-100 i CoolForce 2


 Autor: DYD | Data: 07/05/13

Thermalright AXP-100 montaż i działanie


Te elementy służą do zamontowania radiatora na podstawce 1155 Intela (kliknij, aby powiększyć)

Zaczynamy montaż AXP-100 na płycie Mini-ITX. W zależności od podstawki, dobieramy odpowiednie elementy montażowe i płytkę backplate, która zostanie zamontowana na spodzie płyty głównej. Można też zamontować radiator bez korzystania z backplate. My montujemy Thermalright AXP-100 na płycie głównej Mini-ITX Gigabyte GA-B75N (dostarczył sklep: Morele.Net) wyposażonej w podstawkę Socket 1155 Intela. Aby założyć AXP-100 na podstawce Socket 1155 na początku wybieramy odpowiedni backplate, do niego cztery śruby z czterema plastikowymi podkładkami pod płytę główną. Następnie czterema nakrętkami skręcamy od górnej strony płyty głównej nasz backplate z ramką mocującą i tutaj kolejne cztery śrubki. Teraz już można dodać kilka kropel pasty na procesor i nałożyć radiator wraz z finalną płytką, która przytwierdzi nasz radiator z ramką mocującą (kolejna dwie śrubki). Pozostaje przykręcić wentylator do radiatora korzystając z czterech śrub. Rozwiązanie wydaje się być troszkę zawiłe z uwagi na ilość elementów, ale 15 - 20 minut powinno wystarczyć na cierpliwe i pierwsze złożenie całości do kupy. Trochę czasu trzeba poświęcić śrubkom, bo w zestawie jest blisko 10 rodzajów na różne podstawki i trzeba dobrać odpowiednio oznaczony model, najlepiej posiłkując się instrukcją.


Backplate do płyt z Socket 1155 Intela (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Zobaczmy teraz jak prezentuje się Thermalright AXP-100 na płycie Gigabyte GA-B75N. Od razu widać, że nie będzie problemów z włożeniem ewentualnej karty graficznej, bowiem radiator nie nachodzi na slot PCI Express. Jeśli więc chcemy korzystać z zewnętrznej karty graficznej, można spokojnie instalować ten model na płycie. W kwestii gniazd pamięci - jeden slot jest zasłonięty radiatorem i jeśli byśmy chcieli tam osadzić pamięć, wówczas trzeba to zrobić przed założeniem chłodzenia. Musi być to także pamięć z niskim własnym radiatorem, bowiem pamięci wyposażone w duży radiator (jak na zdjęciu) mają szansę zająć tylko jeden wolny slot.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Po uruchomieniu wentylator pracuje bardzo cicho. Temperatura otoczenia wynosiła 24.8 °C. Po wejściu do BIOSu temperatura procesora (i7-2700K wyposażony we własny układ graficzny, pracował w nominalnej prędkości 3.50 GHz - dostarczył Intel) wynosiła 33 °C, temperatura systemu/płyty głównej 43 °C. Pobór mocy całego zestawu wynosił 44W (płyta, cpu, pamięć, dysk ssd). Poziom obrotów wiatraka ustabilizował się w okolicy 1350 rpm. Więcej testów temperatur i głośności pracy w rozdziale testy.

Montaż dużego wentylatora TY-141 jest również opisany w instrukcji, wystarczy dołożyć specjalną płytkę mocującą i do niej przykręcić nasz wiatrak. W połączeniu z TY-141 radiator AXP-100 chłodzi w pełni obciążonego i7-2700K już przy 1150 rpm, z niskim poziomem szumu (uzyskując temperaturę 63 °C). Przy idle, czy odtwarzaniu przez VLC player cooler wytwarza jedynie 750 rpm i temperaturę 36 °C. Wówczas jest niemal bezgłośny podczas pracy. Poniżej galeria z montażu opcjonalnego coolera TY-141 z wykorzystanie specjalnej płytki. Cooler jest na tyle duży, że przykrywa swoją powierzchnią prawie wszystkie elementy na płycie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test chłodzenia dla HTPC: Thermalright AXP-100 i CoolForce 2
 
 » Thermalright AXP-100
 » Thermalright AXP-100 montaż i działanie
 » Cooltek CoolForce 2
 » Cooltek CoolForce 2 montaż i działanie
 » Test głośności
 » Test temperatur
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »