Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Ivy Bridge test Intel Core i7-3770K o/c + HD4000
    

 

Ivy Bridge test Intel Core i7-3770K o/c + HD4000


 Autor: DYD & Zbyszek | Data: 23/04/12

Nowe układy graficzne - HD Graphics 2500 i 4000

Jak już wspominaliśmy procesory Core trzeciej generacji zostały wyposażone w nowocześniejszy układ graficzny, bardziej wydajny od poprzedniego i obsługujący biblioteki DirectX 11. To właśnie rozbudowa tego elementu jest głównym sprawcą wzrostu liczby tranzystorów z 1,16 do 1,4 miliarda. Sprawdźmy zatem co się stanie, gdy powiększymy rdzeń Ivy Bridge do takiej skali, aby odpowiadał rdzeniowi dotychczasowych procesorów Core drugiej generacji, czyli Sandy Bridge.


na górze rdzeń Ivy Bridge, poniżej Sandy Bridge

Jak widzimy, układ graficzny nowych procesorów zajmuje co najmniej o połowę większą powierzchnię od IGP Sandy Bridge. Na co wykorzystano dodatkowe tranzystory? Po pierwsze - liczba jednostek wykonawczych została zwiększona z 12 do 16. Same jednostki także zostały mocno przebudowane i mają zapewniać wyższą wydajność od analogicznych jednostek w układach graficznych Sandy Bridge. Ponadto w obrębie IGP dokonano szeregu innych istotnych udoskonaleń - zarówno od strony sprzętowej jak i obsługiwanych standardów. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie obsługa najnowszych bibliotek DirectX 11 - dotychczasowe układy graficzne obsługiwały tylko DirectX 10.1. Dodano także obsługę OpenCL 1.1 oraz nowszej wersji bibliotek OpenGL - OpenGL 3.1. Równocześnie wewnątrz IGP pojawił się sprzętowy teseltor, a jednostki obliczeniowe zostały wyposażone we własne pamięci podręczne, co zwiększa nie tylko wydajność podczas przetwarzania grafiki 3D, ale również w zastosowaniach GPGPU (wspomaganie obliczeń głównego procesora przez GPU). Ulepszeniu uległ również filtr anizotropowy, który ma zapewniać wyższą jakość filtrowania tekstur w grach.

Oprócz tego poprawiono obsługę mediów. Znacznemu ulepszeniu uległ silnik odpowiadający za akcelerację odtwarzania wideo. Oferuje on pełną sprzętową akcelerację odtwarzania w rozdzielczości 4K HD (4096x2304 pikseli) oraz Quad HD (3840x2160 pikseli), zamiast tylko Full HD (1920x1080 pikseli) jak w Sandy Bridge. Tym samym, procesorom Intela nie straszne są już filmy zapisane w najnowszym formacie Blu-ray 2.0. Kolejne zmiany obejmują funkcję Quick Sync, dzięki której GPU zastępuje CPU podczas kodowania i konwersji materiałów wideo AVC/H.264. Nowa wersja Qucik Sync ma oferować do 2-krotnie większą szybkość przetwarzania od dotychczasowej.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Nowy układ graficzny może także poszczycić się możliwością jednoczesnej obsługi trzech wyświetlaczy. Niestety - jest to obsługa z problemami. Ivy Bridge tak naprawdę obsługują dwa strumienie wideo, które przy podłączeniu trzech monitów są po prostu współdzielone pomiędzy wszystkie wyświetlacze. Z tego powodu jednoczesne używanie trzech monitorów nie jest możliwe we wszystkich konfiguracjach złącz i rozdzielczości. Oprócz tego w Ivy Bridge dodano obsługę najnowszej wersji standardu WiDi (Wireless Display), umożliwiającej bezprzewodowy przesył obrazu z notebooka do zewnętrznego wyświetlacza. Nowa wersja WiDi, oznaczona numerkiem 3.0 korzysta z dwóch anten oraz dwóch strumieni i może bezprzewodowo przesłać obraz w rozdzielczości Full HD z mniejszymi opóźnieniami i wyższą jakością niż wcześniejsza 2.1, obsługiwana przez procesory Sandy Bridge.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Co nie zmienia się? Podobnie do Sandy Bridge, zintegrowany układ graficzny nowych procesorów obsługuje złącze HDMI w wersji 1.4 oraz obraz stereoskopowy z częstotliwością odświeżania 120Hz. Jest także wyposażony w funkcje poprawiające jakość obrazu w filmach: totalną kontrolę kolorów (tłumaczenie dosłowne, oryginał: Total Color Contror), detekcję oraz korekcję tonu twarzy (Skin Tone Enchancement) a także adaptacyjną poprawę kontrastu (Adaptative Contrast Enhancement). Wszystkie te funkcje składają się na technologię o nazwie Clear Video.

Tak jak poprzednio, tak i teraz Intel będzie oferował swoje procesory z dwiema wersjami układu graficznego. Mocniejsza wersja, zawierająca 16 jednostek wykonawczych, będzie oferowana pod oficjalną nazwą Intel HD Graphics 4000 i powinna oferować maksymalnie 2-krotnie, a przeciętnie około 60% wyższą wydajność od układu graficznego HD Graphics 3000 procesorów Sandy Bridge. Druga odmiana czyli HD Graphics 2500 zawiera 6 jednostek wykonawczych i powinna być według Intela 10-20% bardziej wydajna od HD Graphics 2000. Zdaniem Intela, dzięki dokonanym zmianom na układzie graficznym zintegrowanym z nowymi procesorami można zagrać w około 100 gier dostępnych w sprzedaży - w przypadku Sandy Bridge grywalne było około 50 gier.









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Ivy Bridge test Intel Core i7-3770K o/c + HD4000
 
 » Nowa technologia produkcji i nowe tranzystory
 » Nowe układy graficzne - HD Graphics 2500 i 4000
 » Ulepszenia rdzeni i nowe funkcje
 » Oferta procesorów i nowe chipsety
 » Płyta główna Intel DZ77GA-70K i procesor i7-3770K
 » Testy i7-3770K vs i7-2700K i inne CPU
 » Testy układu graficznego HD4000
 » Podkręcanie, pobór mocy, temperatury
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »