Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Ivy Bridge test Intel Core i7-3770K o/c + HD4000
    

 

Ivy Bridge test Intel Core i7-3770K o/c + HD4000


 Autor: DYD & Zbyszek | Data: 23/04/12

Podsumowanie

Długo zastanawialiśmy się co napisać w podsumowaniu, ale najbardziej trafnym choć banalnym wnioskiem będzie chyba stwierdzenie, że to co dobre stało się lepsze. Nowe procesory - Intel Core trzeciej generacji nie dość, że zostały przeniesione do nowego wymiaru technologicznego, to jeszcze oferują wyższą wydajność od poprzedników. Wprawdzie wzrost wydajności zegar-w-zegar nie jest oszałamiający (jak dokładnie sprawdziliśmy wynosi średnio 5%), to jednak jest zdecydowanie miłą niespodzianką. Zwłaszcza, że obecny etap strategii tik-tock koncentrował się na nowym wymiarze technologicznym i Intel nie musiał robić nic, aby podnieść i tak już wysoką wydajność rdzeni z architekturą Sandy Bridge.


(kliknij, aby powiększyć)

Ponadto procesory wyposażono w znacznie bardziej nowoczesny i wydajny układ graficzny, który wreszcie obsługuje biblioteki DirectX 11. Nowy układ graficzny Intel HD Graphics 4000, mimo iż sporo wydajniejszy od swojego poprzednika (HD Graphics 3000), nadal jednak przegrywa z kartami graficznymi AMD i Nvidia z segmentu low-end. Poprawa wydajności nowego zintegrowanego układu graficznego Intela jednak jest i fakt ten trzeba zaliczyć na plus. Na dokładkę do wszystkich zmian otrzymujemy niższy pobór energii, który w przypadku testowanego przez nas modelu Core i7-3770K jest około 20-25W mniejszy niż w przypadku Core i7-2700K poprzedniej generacji.

Gdybyśmy mieli doszukiwać się mankamentów, postawimy na podkręcanie i temperaturę po nim. Ivy Bridge, niestety nie podkręca się lepiej od Sandy Bridge, a w dodatku po mocnym podkręceniu bardziej się od niego nagrzewa. Testowany przez nas Core i7-3770K po podkręceniu osiągnął aż 90 stopni Celsjusza, czyli o 12 więcej niż porównywalnie podkręcony Sandy Bridge pracujący z tym samym napięciem na tym samym chłodzeniu. Najprawdopodobniej wynika to z mniejszej powierzchni nowych procesorów, na której koncentruje się równie dużo ciepła, co sprawia, ze bardziej się ona nagrzewa. Z kolei podkręcanie Intel HD Graphics 4000 to raczej taka zbędna fanaberia, bowiem praktycznie żadnego wpływu na wzrost ilości klatek na sekundę z tej czynności nie zaobserwowaliśmy.

Możemy jednak z czystym sumieniem polecić zakup najnowszej trzeciej generacji procesorów Intel Core - zwłaszcza, że w ofercie znajdują się ciekawe wersje ze wskaźnikiem TDP obniżonym do 65W lub 45W, dzięki którym możemy zbudować bardzo wydajny a zarazem energooszczędny zestaw. Zadowoleni powinni być również użytkownicy notebooków, dla których przygotowano kilka nowych funkcji, w tym zmienne TDP, Wireless Display w nowej wersji oraz przydatne funkcje Intel Smart Connect i Intel Rapid Start. Reasumując, Sandy Bridge to naprawdę świetne procesory ale Ivy Bridge są jeszcze nieco lepsze - bardziej wydajne i bardziej energooszczędne.

Zawiedzeni mogą być jedynie fani mocnego podkręcania, ale i tutaj nie jest źle, zwłaszcza, że w historii już obserwowaliśmy przypadki, kiedy przeniesienie dotychczasowych procesorów do nowego wymiaru technologicznego wiązało się ze znacznym spadkiem osiąganych częstotliwości taktowania.

Na koniec zapraszamy do zobaczenia filmiku, w którym Mark Bohr z Intela zostaje ponownie zmniejszony i z pokładu miniaturowego samolotu podziwia panoramę rdzenia nowych procesorów.· · · Sprawdź ceny procesorów Intela w ofercie sklepu · · ·

TwojePC - OK!

Znaczek TwojePC OK! otrzymuje:
Procesor Intel Core i7-3770K


poprzednia strona (Podkręcanie, pobór mocy, temperatury)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Ivy Bridge test Intel Core i7-3770K o/c + HD4000
 
 » Nowa technologia produkcji i nowe tranzystory
 » Nowe układy graficzne - HD Graphics 2500 i 4000
 » Ulepszenia rdzeni i nowe funkcje
 » Oferta procesorów i nowe chipsety
 » Płyta główna Intel DZ77GA-70K i procesor i7-3770K
 » Testy i7-3770K vs i7-2700K i inne CPU
 » Testy układu graficznego HD4000
 » Podkręcanie, pobór mocy, temperatury
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Intel Polska      Intel Polska