Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Sandy Bridge: Intel Core i7 2600K
    

 

Test Sandy Bridge: Intel Core i7 2600K


 Autor: DYD & Zbyszek | Data: 03/01/11

Core i7-2600K, płyty DP67BG i DH67BL

Do testów otrzymaliśmy zestaw sprzętu w postaci dwóch procesorów nowej generacji z coolerami oraz dwóch płyt głównych w całości przygotowanych przez firmę Intel. W skład pierwszego zestawu reprezentującego segment high-end wchodził procesor Intel Core i7-2600K oraz płyta główna Desktop Board DP67BG w pełnowymiarowym standardzie ATX. Zestaw pozycjonowany niżej reprezentował procesor Intel Core i7-2500K na płycie głównej Desktop Board DH67BL wykonanej w formacie micro-ATX, zawierającej wyprowadzenia graficzne do obsługi zintegrowanego Intel HD Graphics pracującego w standardzie DirectX 10.1. Ale po kolei...

Nowa linia procesorów Intela to zmiana architektury - procesor Intel Core i7-2600K oparty jest na nowej architekturze Sandy Bridge, która cechuje się 32-nanometrowym procesem wykonania, współdzieloną pamięcią cache L3 nie tylko dla czterech rdzeni, lecz także dla wbudowanego układu graficznego GT2 oraz zintegrowanym kontrolerem pamięci. Nowość Intela wymaga nowej podstawki Socket LGA 1155 (procesory z architektury Nehalem korzystają z podstawki LGA 1156 oraz LGA 1366), tak więcej do jego obsługi potrzebna jest nowa płyta główna wraz z odpowiednim chipsetem mającym dziś swoją premierę. Core i7-2600K może pracować jednocześnie w ośmiu niezależnych wątkach, dzięki czterem fizycznym rdzeniom oraz technologii Intel Hyper-Threading. Technologia turbo w wersji 2.0 dynamicznie zwiększająca częstotliwość do 3.80GHz z nominalnych 3.40 GHz. Magistrala QPI wynosi 100MHz zaś mnożnik podstawowy pracuje w zakresie 16 do 34x. Jeśli przyjdzie nam ochota na podkręcanie to z QPI wiele nie wyciśniemy, gdyż Intel zastosował tutaj pewne mechanizmy blokujące i zwiększenie powyżej 105MHz QPI kończy się niepowodzeniem. Za to duże pole to popisu jest w kwestii mnożników turbo, które można zwiększać niezależnie dla każdego z czterech rdzeni. Do tematu podkręcania jeszcze powrócę, wróćmy jeszcze do nowości w samej jednostce centralnej.


Sandy Bridge w wersji Desktop

Każdy rdzeń w procesorze liczy 55 milionów tranzystorów, zaś zintegrowany układ graficzny w procesorze (GT2) posiada ich 114 milionów. Nowy procesor posiada 8 MB pamięci podręcznej cache L3, która jak już wcześniej wspominałem może być współdzielona przez rdzenie oraz układ graficzny. Zintegrowany kontroler pamięci wspiera dwukanałowe rozwiązania DDR3-1333 oraz obsługuje profile Intel Extreme Memory (XMP). Procesor do obsługi wymaga obecnie chipsetu Intela z serii szóstej (P67, H67, Q65, Q67, B65). Core i7-2600K posiada wbudowane nowe instrukcje graficzne takie jak Quick Sync Video Technology, Intel InTru 3D (stereoscopic 3D Blu-ray @ HDMI 1.4), Intel Clear Video HD Technology, Intel Advanced Vector Extensions (Intel AVX) oraz Intel HD Graphics 3000. Z kolei instrukcje AES-NI przyspieszają sprzętowo deskrypcję i enkrypcję AES.


Info o procesorze Intel Core i7-2600K z programu AIDA64

     
Info o procesorze Intel Core i7-2600K, płycie głównej i pamięciach z programu CPU-Z (kliknij, aby powiększyć)

     
Info o procesorze Intel Core i7-2600K, płycie głównej i pamięciach z programu CPU-Z (kliknij, aby powiększyć)

Procesor Core i7-2600K testowany był na high-endowej płycie głównej Intel Desktop Board DP67BG z podstawką LGA1155. Płyta wyróżnia się wyprowadzonym przyciskiem na tylny panel, dzięki któremu można łatwo powrócić do defaultowych ustawień Biosu, jeśli przesadzimy z podkręcaniem. Oprócz tego na laminacie płyty znajdują się przyciski power i reset, czytnik kodów post oraz zestaw diod informujących o poszczególnych fazach rozruchu płyty. Ciekawostką jest czaszka znajdująca się na krawędzi płyty głównej, której można włączyć podświetlanie, zaś jej oczy emitują prace dysku twardego. Podświetlenie zarządzane jest z poziomu Biosu. Trzeba przyznać, że dodatki praktyczne, a sympatyczna czaszka dodaje towarzystwa podczas nocnych testów ;-) Spójrzmy na diagram chipsetu Intel P67 Express, na której zbudowana jest płyta DP67BG.

Na płycie znajdziemy technologię Rapid Storage Technology dla systemów RAID 0, 1, 5, 10, siedem portów SATA (4 x 3.0 Gb/s, 2 x 6.0 Gb/s) oraz jeden eSATA wyprowadzony z tyłu. Oprócz tego dwa porty IEEE 1394a, 14 x USB 2.0 (8 na tylnym panelu, 6 wyprowadzeń na płycie) oraz dwa USB 3.0. Laminat płyty liczy trzy sloty PCIe x1, dwa PCI oraz dwa graficzne PCI Express x16. Za system dźwiękowy zintegrowany na płycie odpowiada 10-cio kanałowy układ Intel HD Audio.

Spójrzmy jak płyta główna DP67BG prezentuje się podczas pracy. Na zdjęciach widać też nowy cooler Intela, który nie przypomina znanych referencyjnych jednostek chłodzących tej firmy, lecz rozwiązania firm specjalizujących się w chłodzeniu. Fotki przestawiają też płytę microATX o symbolu DH67BL, na której osadzony był procesor Intel Core i5 2500K. Płyta posiada wyprowadzenia graficzne, dzięki czemu sprawdziliśmy jak wypadł zintegrowany w procesor układ graficzny.

     
Cooler Intela z przełącznikiem regulacji obrotów wiatraka (kliknij, aby powiększyć)

     
Płyta Intel Desktop Board DP67BG / tylny panel wyróżnia się przyciskiem, który przywraca funkcje BIOSu do standardowych (kliknij, aby powiększyć)

     
Chipset Intel P67 Express Chipset podświetlany i przykrywy radiatorem / dwa porty SATA 6.0 Gb/s oraz cztery SATA 3.0 Gb/s z jednym eSATA na tylnym panelu / wyróżniająca się czaszka na krawędzi płyty - jej oświetleniem kontroluje się z poziomu BIOSu / układ NEC do obsługi portów USB 3.0 (kliknij, aby powiększyć)

     
Wyświetlacz numeryczny przedstawiający kodowo procesy zachodzące podczas pracy w trybie 'post' / przyciski reset i power na laminacie płyty / płyta główna DH67BL @ MicroATX i jej panel tylny ze złączami DVI i HDMI (kliknij, aby powiększyć)

  
Platforma @ Desktop Board DP67BG w działaniu (kliknij, aby powiększyć)

  
Platforma @ Desktop Board DP67BG w działaniu (kliknij, aby powiększyć)

  
Platforma @ Desktop Board DP67BG w działaniu (kliknij, aby powiększyć)

  
Platforma @ Desktop Board DP67BG w działaniu (kliknij, aby powiększyć)

Na koniec opisu sprzętu zrzuty ekranu z zakładek Biosu płyty DP67BG. Jak wcześniej wspominałem, procesor Core i7-2600K ma 'niemożność' podbicia magistrali QPI, więc ona pozostaje na nominalnym 100MHz (CPU-z raportował nawet lekkie niedoszacowanie poniżej 100MHz). Można jednak manewrować poszczególnymi mnożnikami rdzenia w ustawieniach turbo. Wówczas, procesor nie działa nonstop na 'podbitym' mnożniku, lecz tylko w momencie obciążenia. Po zakładkach widać, że w kwestii overclockingu jest w czym eksperymentować - mnogość ustawień daje duże pole manewru, lecz wymaga czasu na odnalezienie najbardziej wydajnej konfiguracji. Lekkie podniesienie napięcia dało stabilną pracę procesora z mnożnikami turbo x49 co przełożyło się na zegar 4.90GHz. Wydaje się że przekroczenie 5GHz nie było by problemem po dłuższym eksperymentowaniu z podkręcaniem.

     

     

     

     

     
BIOS płyty Intel Desktop Board DP67BG (kliknij, aby powiększyć)

  
Core i7-2600K podkręcony na płycie DP67BG do 4.90GHz [ustawienia] (kliknij, aby powiększyć)


Intel Core i7-2600K podkręcony do poziomu 4.90GHz









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Sandy Bridge: Intel Core i7 2600K
 
 » Nowa architektura: część teoretyczna
 » Core i7-2600K, płyty DP67BG i DH67BL
 » Testy i7-2600K vs i7-920 + o/c
 » Test pamięci DDR1333 vs DDR2000+
 » Test IGP Sandy Bridge-DT GT2 vs GT 220
 » Pobór mocy i temperatury
 » Testy USB3.0 vs USB2.0
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »