Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Sandy Bridge: Intel Core i7 2600K
    

 

Test Sandy Bridge: Intel Core i7 2600K


 Autor: DYD & Zbyszek | Data: 03/01/11

Podsumowanie

Sandy Bridge w końcu ujrzał światło dzienne - kolejna generacja procesorów na dniach wchodzi na rynek. Pewne usprawnienia technologiczne wymusiły konieczność zmiany podstawki, to już trzecia odsłona gniazda dla procesora Core i7 - niestety takie realia i trzeba do tego przywyknąć. Wbudowany kontroler pamięci, nowe instrukcje multimedialne i szyfrujące AES, współdzielona pamięć podręczna cache L3 dla rdzeni i wbudowanego GPU, technologia automatycznego zwiększania częstotliwości zegara w postaci Turbo 2.0 oraz zintegrowany układ graficzny GT2 w procesorze to istotne nowości w drugiej generacji procesorów Core Intela.

Niski poziom poboru mocy nowego Core i7 wraz z odblokowanym mnożnikiem w modelu 2600K daje duże możliwości do popisu w kwestii podkręcana i zwiększania częstotliwości zegara CPU. Brak istotnej zmiany magistrali QPI z poziomu nominalnych 100MHz rekompensuje duże pole manewru w regulacji mnożnikiem turbo doładowania. Zbliżenie się do granicy 5GHz nie było większym problemem, zaś przy takich parametrach procesor pracował z temperaturą nie budzącą grozy. Trzeba wiedzieć, iż turbo w wersji 2.0 nie zawsze podkręca procesor do maksymalnej wartości jaką zdefiniujemy mnożnikiem. Wartość ta uzależniona jest od rodzaju aplikacji oraz limitu maksymalnego poboru mocy, który w pewnym zakresie konfigurowalny jest w Biosie.


Logo procesora Intel Core i7-2600K

Mimo dużo niższego poboru mocy oraz magistrali QPI pracującej jedynie na 100MHz-ach nowy Core i7 w testach aplikacyjnych lepiej wypadł od swojego starszego brata Core i7 (45 nm) zwłaszcza w pomiarach renderingu, kodowania MP3, konwersji formatów video, benchmarku x-264, nie wspominając o szyfrowaniu AES, które nowy Core i7 wspiera sprzętowo dzięki dodanym instrukcjom. Dobre efekty daje też zwiększenie częstotliwości pracy pamięci, warto zainwestować w lepsze moduły RAM, bo zysk w tym względzie jest wyraźny w porównaniu do podstawowych ustawień 1333-DDR3.

Na nominalnych ustawieniach nowego procesora, w grach szału wzrostu wydajności nie odczujemy, wręcz można by rzec jest po staremu, z małymi wyjątkami. Pazury pokazuje dopiero mocno podkręcony 2600K, co przekłada się na miły wzrost fps i wciąż relatywnie niski pobór mocy.


Z takich wafli wycina się procesory Core (kliknij, aby powiększyć)

Zintegrowany układ graficzny w nowych procesorach Core i7 oraz i5 daje podstawową rozrywkę w nowoczesnych grach z obsługą maksymalnie DirectX 10.1. Po testach widać, że do wydajności zewnętrznej karty na poziomie GT220 (koszt około ponad 230zł) jeszcze trochę nowemu układowi Intel HD Graphics brakuje, jednak jest już przynajmniej możliwość pogrania w małej rozdzielczości i niskich detalach w takie tytuły jak Far Cry 2 czy Crysis Warhead, wcześniej było to niewykonalne w zintegrowanych układach graficznych Intela. Do tego na plus trzeba zaliczyć niższy pobór mocy zestawu zintegrowanego oraz wsparcie dla video przy odtwarzaniu i dekodowaniu treści HD.

Na szersze i bardziej wnikliwe wnioski z Sandy Bridge'a przyjdzie jeszcze czas po dłuższym kontakcie z nową architekturą - na razie odmeldowujemy się po kilkudniowych testach nowej platformy. Już teraz jednak przyznajemy znaczek jakości procesorowi Intel Core i7 2600K oraz płycie głównej Intel Desktop Board DP67BG, za ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, stabilną pracę i spore możliwości o/c.

TwojePC - OK!
Znaczek TwojePC OK! otrzymuje:

Procesor Intel Core i7 2600K
Płyta główna Intel Desktop Board DP67BG

Ostatnio aktualizowane: 31.12.2010
* - Cena (brutto, dla klienta końcowego) z Ceneo na podstawie pierwszych 15 sklepów

poprzednia strona (Testy USB3.0 vs USB2.0)    -   następna strona (Podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Sandy Bridge: Intel Core i7 2600K
 
 » Nowa architektura: część teoretyczna
 » Core i7-2600K, płyty DP67BG i DH67BL
 » Testy i7-2600K vs i7-920 + o/c
 » Test pamięci DDR1333 vs DDR2000+
 » Test IGP Sandy Bridge-DT GT2 vs GT 220
 » Pobór mocy i temperatury
 » Testy USB3.0 vs USB2.0
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Intel Polska      Intel Polska