Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test SSD 120GB: OCZ Solid 3, Vertex 3 i Patriot Pyro
    

 

Test SSD 120GB: OCZ Solid 3, Vertex 3 i Patriot Pyro


 Autor: phtm | Data: 03/02/12

Test SSD 120GB: OCZ Solid 3, Vertex 3 i Patriot PyroDyski SSD wdzierają się coraz bardziej w świat sprzętu komputerowego. Nic w tym dziwnego, w końcu parametry ich pracy są zazwyczaj imponujące, zestawiając je ze starszą technologią dysków mechanicznych. W powyższym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: jaki dysk o pojemności 120GB z przeznaczeniem na system i podstawowe aplikacje wybrać z bardzo dużej oferty jaką możemy obserwować w sklepach. Ceny wokoło których będziemy oscylować to przedział 600-700zł. W porównaniu dzięki firmie eXtremeMem wzięły udział modele SSD o pojemności 120GB w postaci dysków OCZ Solid 3, OCZ Vertex 3 oraz Patriot Pyro. Zapraszam do lektury.

Wstęp i specyfikacja techniczna

Dyski SSD stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika, głównie dzięki spadającym cenom i stale powiększającej się ofercie. Nie są to jeszcze ceny na poziomie talerzowych dysków twardych, ale można się pokusić o stworzenie wydajnego zestawu komputerowego, w którym za dysk z przeznaczeniem na system operacyjny oraz na najczęściej używane aplikacje posłuży nam SSD, a jako drugi napęd o dużej pojemności możemy wybrać duży dysk mechaniczny.

Główne kryteria, które obraliśmy sobie za cel, to cena mieszcząca się w przedziale 600-700zł i pojemność 120GB. Ważnym elementem decydującym w dużej mierze o wydajności dysku SSD jest jego kontroler. Aktualnie liderem wśród producentów kontrolerów montowanych w dyskach SSD jest firma SandForce, co przekłada się na bardzo wysokie transfery odczytu/zapisu, więc następnym wymogiem zastosowanym przez nas było posiadanie przez wybierany przez nas dysk kontrolera SandForce SF-2281. Do testów otrzymaliśmy trzy dyski SSD oparte na tym właśnie kontrolerze:
 • OCZ SOLID 3 SATA III 2.5" SSD 120GB
 • OCZ VERTEX3 SATA III 2.5" SSD 120GB
 • PATRIOT PYRO SATAIII 2.5" SSD 120GB


Dyski SSD w testach (kliknij, aby powiększyć)

Specyfikacja techniczna dysków SSD biorących udział w teście.

specyfikacja techniczna OCZ Solid 3 Vertex 3 i Patriot Pyro

Trochę o kontrolerach

Do niedawna najwydajniejsze kontrolery montowane w dyskach SSD można było znaleźć tylko w bardzo drogich konstrukcjach. Aktualnie sytuacja wygląda trochę inaczej. Wraz z wprowadzeniem przez firmę SandForce kontrolerów z rodziny 2000, bardzo udanej konstrukcji, która na początku również miała zastosowania w droższych rozwiązaniach, producenci dysków SSD zaczęli wprowadzać tańsze konstrukcje, ale oparte właśnie na w/w chipach.

W testowanych przez nas dyskach znajduję się właśnie kontroler SF-2281, więc o rozwiązaniach innych producentów nie będziemy się w tym miejscu rozpisywać. Poniżej przedstawiamy dane producenta SF odnośnie kontrolerów z rodziny 2000.

SandForce - kontrolery z rodziny 2000

Różnice w najwydajniejszych kontrolerach przeznaczonych dla użytkowników domowych SF-2281 i SF-2282 są takie, że SF-2282 potrafi komunikować się naraz z dwiema kośćmi pamięci, zaś SF-2281 tylko z jedną. Podstawowe parametry techniczne SF-2281 i SF-2282 pozostają dokładnie takie same.SSD a ustawienia Windows 7

Dyski SSD przez swoją konstrukcję nie wymagają defragmentacji, więc musimy wyłączyć ją w systemie Windows7. Musimy również sprawdzić czy funkcja TRIM jest w systemie włączona, robimy to za pomocą komendy: fsutil behavior query disabledeletenotify

Możemy otrzymać dwie odpowiedzi:
 • DisableDeleteNotify = 0
 • DisableDeleteNotify = 1
Jeżeli mamy DisableDeleteNotify = 0 to funkcja TRIM działa, a jeżeli 1 to wpisujemy komendę fsutil behavior set disabledeletenotify 0 i zatwierdzamy Enter-em.

Trim

Wspomnę jeszcze o funkcji TRIM w kilku zdaniach. Problem z dyskami SSD jest taki, że mogą prowadzić efektywne zapisywanie danych tylko do "komórek", które są puste. System operacyjny kiedy kasujemy dane, jedynie je "zamazuje", więc przed ponownym zapisem "komórka" musi zostać ponownie "wyczyszczona" (co nie ma miejsca w magnetycznych napędach). W celu uniknięcia takich problemów stosuję się właśnie TRIM, czyli kontrolę tego, co wykonują w czasie rzeczywistym. Obecnie większość nowych dysków SSD posiada obsługę TRIM.

Musimy również wyłączyć na naszym "flashowym" napędzie indeksowanie plików, które ma sens wyłącznie w przypadku napędów talerzowych.

indeksowanie

Ważne jest również, aby dysk obsługiwał Native Command Queuing (NCQ) - system optymalizacji kolejkowania komend (jest on od dłuższego już czasu obecny w prawie wszystkich dyskach dostępnych na rynku) oraz Hot-Plugging - możliwość podłączania i odłączania urządzeń w czasie pracy systemu, czyli dwie najistotniejsze funkcje.

Aby w/w funkcje były obsługiwane przez nasz system operacyjny musimy włączyć tryb AHCI. To znaczy musimy zmienić ustawienia w Biosie na SATA AHCI MODE - w zależności od posiadanego Bios-u nazwy mogą się różnić. Możemy również zainstalować odpowiedni sterownik do kontrolera dysków choć Microsoft w Windows 7 zapewnia pełne wsparcie AHCI.

System Windows 7 możemy jeszcze konfigurować na wiele sposobów specjalnie pod dyski SSD, dla zwiększenia żywotności napędów SSD itp., ale to już temat na osobny artykuł.Bohaterowie testu SSD

OCZ SOLID 3 SATA III 2.5" SSD 120GB

Dysk OCZ Solid 3 wyposażony został w nowej generacji kontroler SandForce SF-2281VB1-SDC, szesnaście kości pamięci MLC (Multi-Level-Cell) wewnątrz mogą znajdować się nie tylko 25-nanometrowe asynchroniczne pamięci firmy Micron czy Intel, ale też Toshiba lub Hynix o pojemności 8 GB każda, wykonanych w procesie produkcyjnym 25 nm. Niestety nie mogłem rozkręcać dysków używanych w tym teście, aby sprawdzić jakiego producenta pamięci zamontowane są w testowanych dyskach. Do tego celu użyłem programu AIDA64 Extreme Edition, ale niestety informacji dla dysku Solid3 nie udało się w ten sposób uzyskać.
 • Dysk OCZ Solid 3 SLD3-25SAT3-120G (2,5", 120GB, SATA/600)
 • Ostatnia cena: 617,00 zł (początek II/2012)

OCZ SOLID 3 SATA III 2.5 SSD 120GB

OCZ VERTEX 3 SATA III 2.5" SSD 120GB

Dysk OCZ Vertex 3 również wyposażony został w nowej generacji kontroler SandForce SF-2281VB1-SDC, szesnaście kości pamięci MLC (Multi-Level-Cell). Wewnątrz mogą znajdować się nie tylko 25-nanometrowe synchroniczne pamięci firmy Micron lub Intel o pojemności 8 GB każda. Według programu AIDA64 Extreme Edition pamięci znajdujące się w tym dysku wyprodukowała firma Micron.
 • Dysk OCZ Vertex3 VTX3-25SAT3-120G (2,5", 120GB, SATA/600)
 • Ostatnia cena: 713,00 zł (początek II/2012)

OCZ VERTEX 3 SATA III 2.5 SSD 120GB

PATRIOT PYRO SATA III 2.5" SSD 120GB

Dysk Patriot Pyro również wyposażony został w nowej generacji kontroler SandForce SF-2281VB1-SDC, szesnaście kości pamięci MLC (Multi-Level-Cell). Wewnątrz mogą znajdować się 25-nanometrowe asynchroniczne pamięci firmy Micron o pojemności 8 GB każda. Według programu AIDA64 Extreme Edition pamięci znajdujące się w tym dysku wyprodukowała firma Micron.
 • Dysk Patriot Pyro PP120GS25SSDR (2,5", 120GB, SATA/600)
 • Ostatnia cena: 590,00 zł (początek II/2012)

PATRIOT PYRO SATA III 2.5 SSD 120GB

Dosyć teorii ;-) przejdźmy zatem do testów.Platforma i procedura testowa

Platforma testowa


Procedura testowa:
 • Wszystkie testowane napędy posiadają jedną partycję NTFS oraz około 100MB tworzoną przez Windows7 automatycznie. Zainstalowany na nich system to Windows7 Ultimate 64bit, z zainstalowanymi standardowymi programami, które każdy podstawowy dysk najczęściej posiada, tj. program antywirusowy, oprogramowanie biurowe, dwie gry itp.
 • Na tak skonfigurowanych dyskach odbywały się testy praktyczne, dodatkowym napędem do testów praktycznych był 4GB RamDysk z partycją NTFS. W testach praktycznych kopiowania gościnnie :) wystąpił talerzowy dysk HDD WD Caviar Black WD1002FAEX.
 • W testach syntetycznych i praktycznych dyski były podłączone jako drugie w systemie, aby wyeliminować wpływ systemu operacyjnego oraz innych aplikacji na wyniki testów.
 • Każdy z testów został wykonany trzykrotnie w celu wykluczenia przekłamań.
Testy wykonane następującymi programami:
 • HD Tune 2.55
 • Hd Tach 3.0.4.0
 • CrystalDiskMark 3.0.1b
 • ATTO Disk Benchmark 2.47
 • Do testów został również wykorzystany program 7-Zip 9.20 64-bit.
 • Kopiowanie odbywało się przy użyciu Eksploratora Windows
Testy syntetyczne

HD Tune 2.55

HD Tune 2.55

HD Tune 2.55

HD Tune 2.55

wykres

Testy rozpoczynamy od HD Tune. Tu tak jak można było przypuszczać najwyższy "Minimalny Transfer" osiąga dysk Vertex3 z wynikiem 267,4 MB/sec, na drugim miejscu Solid3 152,1 MB/sec i z małą stratą Pyro 150,8 MB/sec.

Najwyższy średni transfer o dziwo należy do dysku OCZ Solid3 tj. 312,0MB/sec., następnie OCZ Vertex3 294,1 MB/sec i Patriot Pyro 239,7 MB/sec.

Maksymalny transfer osiąga OCZ Solid3 z wynikiem 411,1 MB/sec po nim Patriot Pyro 391,0 MB/sec i Vertex3 382,1 MB/sec.

Najniższy czas dostępu osiąga 0,1 ms osiąga Solid3, następnie ex aequo Vertex3 i Patriot z wynikiem 0,2 ms.

Natomiast w "Burst Rate" najlepiej wypada Solid3 z transferem 280,4 MB/sec, po nim Vertex3 266,9 MB/sec i dużo gorszym wynikiem Patriot 142,0 MB/sec.

Parametr "CPU Usage" dla wszystkich napędów wynosi -1,0%.

Hd Tach 3.0.4.0

HD Tach to program umożliwiający przeprowadzenie niskopoziomowego testu szybkości dysków. Można nim zbadać dyski twarde (IDE/ATA, Serial ATA, SCSI, napędy ZIP/JAZZ), karty pamięci flash i macierze RAID. HD Tach omija standardowe metody dostępu do dysków, aby pokazać bardziej wiarygodne wyniki, niezależnie od oprogramowania i systemu operacyjnego.

Wyniki prezentują się następująco:

     
Hd Tach "long bench" (kliknij, aby powiększyć)

wykres

Dla testu "long bench" pierwsze miejsce w "Burst Speed" z wynikiem 460,4 MB/sec zajmuje Solid3, na drugim miejscu Vertex3 osiągając 414,4 MB/sec i na trzecim miejscu Patriot z wynikiem 413,4 MB/sec.

W średnim odczycie tak jak w HD Tune liderem jest Vertex3 z wynikiem 300,6 MB/sec, drugie miejsce Solid3 z wynikiem 288,5 MB/sec i trzecie Patriot z wynikiem 237,0 MB/sec.

Czasy dostępu, tak jak wykazał wcześniejszy test, są następujące: pierwsze miejsce Solid3 z rezultatem 0,1 ms, drugie miejsce ex aequo Vertex3 i Pyro z wynikiem 0,2 ms.

Wykorzystanie procesora "CPU utilization" jest na poziomie 2%.

     
Hd Tach "quick bench" (kliknij, aby powiększyć)

Dla testu "quick bench" wyniki są bardzo zbliżone do w/w.

Pierwsze miejsce w "Burst Speed" z wynikiem 466,9 MB/sec zajmuje Solid3, na drugim miejscu Vertex3 osiągając 428,3 MB/sec i na trzecim miejscu Patriot z wynikiem 410,3 MB/sec.

W średnim odczycie tak jak w HD Tune liderem jest Vertex3 z wynikiem 299,9 MB/sec, drugie miejsce Solid3 z wynikiem 286,8 MB/sec i trzecie Patriot z wynikiem 236,3 MB/sec.

Czasy dostępu, tak jak poprzednio są następujące: pierwsze miejsce Solid3 z rezultatem 0,1 ms, drugie miejsce Ex aequo Vertex3 i Pyro z wynikiem 0,2 ms.

Wykorzystanie procesora "CPU utilization" 1% Solid3, 2% Vertex3 i Patriot.

CrystalDiskMark 3.0.1b

Kolejny program Crystal Disk Mark bada prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego i losowy transfer próbkami o różnych wielkościach.

CrystalDiskMark

CrystalDiskMark

CrystalDiskMark

wykres

wykres

Przy sekwencyjnym zapisie i odczycie na wyraźnego lidera wychodzi dysk Vertex3 z wynikiem 481,2MB/s i już z mniejszą przewagą nad rywalami 166,0MB/s dla odczytu, po nim drugie miejsce w odczycie sekwencyjnym zajmuje Solid3 osiągając 211,6MB/s i za nim Patriot Pyro z wynikiem 205,3MB/s. Natomiast przy zapisie jest odwrotnie: z niewielką przewagą Patriot 146,0MB/s i tuż za nim OCZ Solid3 z 145MB/s.

Następnie dla kolejnych próbek tj. dla odczytu 512k na pierwszej pozycji Vertex3 z bardzo dużą przewagą nad rywalami 436,5MB/s i już z mniejszą przewagą dla zapisu 160,9MB/s, dalej Solid3 osiągając 204,1MB/s dla odczytu i 145,2MB/s dla zapisu i za nim Pyro z wynikiem 202,6MB/s dla odczytu i 142,5MB/s dla zapisu.

Dla 4K sytuacja jest już odmienna, choć dla odczytu z niewielką przewagą nadal na pierwszym miejscu znajduje się Vertex3 z 31,85MB/s, za nim z małą różnicą Solid3 z rezultatem 30,08MB/s dla odczytu i na końcu Patriot 28,07MB/s, to dla zapisu z dużą przewagą na pierwszym miejscu Solid3 z wynikiem 97,63MB/s, dużo słabiej Vertex3 z rezultatem 15,33MB/s i Patriot osiągając 14,01MB/s.

W ostatnim teście dla próbki 4KQD32 na pierwszej pozycji z dużą przewagą dla odczytu i jeszcze większą dla zapisu uplasował się Solid3 z 90,88MB/s dla zapisu i 129,2MB/s dla odczytu następnie Vertex3 uzyskując wynik 72,68MB/s dla zapisu i 31,63MB/s dla odczytu i na ostatniej pozycji Patriot z 58,67MB/s dla zapisu i 30,46MB/s dla odczytu.

ATTO Disk Benchmark 2.47

Przeprowadzane przez ATTO Disk Benchmark testy opierają się na pomiarach operacji odczytu i zapisu z wykorzystaniem różnej wielkości danych. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi możliwość badania szybkości dysku, którego to wyniki odzwierciedlać będą faktyczne zachowanie urządzenia, jak gdyby wykorzystywane było w codziennej pracy z komputerem, np. podczas transferu dużych plików itp.

Narzędzie pozwala określić między innymi rozmiar transferowanego pakietu danych (od 0,5 do 8192 KB), ich całkowity rozmiar (od 64KB do 2GB), ilość operacji odczytu/zapisu wykonywanych jednocześnie, dając przy tym możliwość testowania w trybie ciągłym. ATTO Disk Benchmark dysponuje także funkcją porównywania I/O. Wszelakie wyniki testów prezentowane są w postaci wykresów słupkowych.

ATTO Disk Benchmark

ATTO Disk Benchmark

ATTO Disk Benchmark

Test ten pokazuje wyższość dysku Solid3 w zapisie (w większości testów) nawet nad dyskiem Vertex3, co jest dużym osiągnięciem. Jest też dużo lepszy od Patriot-a, który zajmuje trzeci miejsce.

Na 15 próbek testowych dla odczytu na pierwszej pozycji znalazł się Vertex3 zajmując odpowiednio 10 razy pierwsze miejsce i 5 razy drugie, na drugiej pozycji Solid3 osiągając 6 razy pierwsze miejsce, 6 razy drugie i 3 razy trzecie i na trzecim miejscu znalazł się Pyro z osiągając 44 razy drugie miejsce i 11 razy miejsce trzecie.Testy 'praktyczne'

Teraz przyszła pora na sprawdzenie jak radzą sobie testowane dyski w codziennych zastosowaniach.

Start Windows 7

System posiadał zainstalowane podstawowe programy oraz antywirus. Na moment rozpoczęcia pomiaru wyznaczyliśmy dokonanie wyboru dysku z menu bootowania do momentu wczytywania wszystkich programów. Wyniki okazały się następujące:

wyniki

Wyniki ukazują nam bardzo zbliżone czasy startu systemu, które przez użytkownika bez stopera w ręce, nie są raczej odczuwalne.

Battlefield 3 - wczytywanie save-a

Za drugi test praktyczny posłużyło nam wczytywanie (z save-a) poziomu w grze Battlefield 3 i otrzymaliśmy następujące wyniki:

wyniki

Wyniki pokazują nieznaczne różnice w prędkości wczytywania.

Skyrim - wczytywanie save-a

Następny test praktyczny to wczytywanie (z save-a) poziomu w grze The Elder Scrolls V: Skyrim.

wyniki

Różnice w szybkości wczytywania między najszybszym dyskiem Vertex3 i pozostałymi oscylują w okolicy 0,5s.

Testy kopiowania "na" SSD

Czas sprawdzić nasze dyski w testach kopiowania. Aby sprawdzić maksymalne osiągi napędów dla odczytu i dla zapisu dokonaliśmy, jak już wspomniałem na początku artykułu, z RamDysku o pojemności 4GB i partycji NTFS. Dla porównania technologii talerzowych dysków i "flash-owych" do testu dołączył dysk WD Caviar Black WD1002FAEX. Czas na rezultaty. - Kopiowanie pojedynczego pliku o wielkości 3,65GB z RamDysku na dyski SSD:

wyniki

Najlepiej z kopiowaniem pojedynczego pliku z RamDysku poradził sobie dysk Vertex3 o około 2s. Lepiej od pozostałych dysków SSD i na samym końcu dysk "talerzowy", który nie jest w stanie rywalizować z nowszymi konstrukcjami SSD. - Kopiowanie 124 plików o łącznej wielkości 3,53GB z RamDysku na dysk SSD:

wyniki

Przy kopiowaniu 124 plików najlepszy wynik to 12,17s. dysku Vertex3 za nim z czasem 19,39s. Solid3, następnie Patriot 20,49s. Na końcu z wynikiem 35,05s. wlecze się WD.

Testy kopiowania "z" SSD

Teraz odwracamy role. Dane będziemy kopiować z SSD na RamDysk. - Kopiowanie pojedynczego pliku o pojemności 3,65GB z testowanych dysków na RamDysk.

wyniki

- Kopiowanie 124 plików o łącznej pojemności 3,53GB z testowanych dysków na RamDysk.

wyniki

Po wykonaniu powyższych testów wyłania się zdecydowany lider i jest nim OCZ Vertex3 z różnicą około 10s. do pozostałych rywali SSD. Na ostatniej pozycji, daleko, daleko WD.

7zip pakowanie "bez kompresji"

Ostatni z testów praktycznych to pakowanie typu "bez kompresji" programem 7zip katalogu ze 125 plikami o łącznej pojemności 7,2GB.

wyniki

Vertex3 bezdyskusyjnie deklasuje rywali, na drugim miejscu Solid3 i 4s. później Patriot, na szarym końcu oczywiście WD.KonkluzjaCzas na podsumowanie. Z przeprowadzonych testów wynika, że najszybszym, najbardziej wydajnym napędem w naszym teście jest SSD Vertex3 jeżeli chodzi o odczyt danych, szczególnie przy kopiowaniu plików w testach praktycznych deklasuje on swoich rywali. Przy zapisie różnice dalej występują, ale nie wszędzie i nie dla każdego będą one widoczne. Nasuwa się pytanie: skąd tak wielkie różnice? Przecież kontroler pracujący we wszystkich dyskach SSD jest taki sam, a proces technologiczny w jakim wykonane są pamięci 25 nm również jest taki sam. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Dyski budżetowe, a za takie uchodzą OCZ Solid3 i Patriot Pyro, posiadają na swoich płytkach drukowanych pamięci asynchroniczne, a Vertex3 jako dysk dla bardziej wymagającego odbiorcy, pamięci synchroniczne, które pokazują swoją przewagę w przeprowadzonych przez nas testach. Pewne różnice na pewno znajdują się również w oprogramowaniu firmware dysków i stąd takie wyniki. Patriot w wyższym modelu niż testowany przez nas Pyro tj. Patriot PyroSE też zastosował pamięci synchroniczne (jak OCZ w swoim dysku Vertex3) i wyniki transferów (na podstawie dostępnych publikacji) potwierdzają ich wyższość, niestety nie mogliśmy porównać tego modelu w naszym teście, więc na jego temat tylko mała wzmianka. W naszym teście drugie miejsce zajmuje dysk OCZ Solid3 i niedaleko za nim Patriot. Zatem, który dysk wybrać?

Biorąc pod uwagę aktualne ceny (za sklepem Agito.pl) tj.: Vertex3 713zł, Solid3 617zł, Pyro 590zł, to jeżeli szukamy najlepszej wydajności, a cena schodzi na drugi plan, wybór jest prosty - Vertex3. Natomiast jeżeli zależy nam na ocaleniu 100zł, lub przeznaczeniu ich na inne cele, to Solid3 jest dobrym wyborem. Oczywiście nie oznacza to, że dysk Patriot Pyro jest dużo gorszym dyskiem od Solid3.

Wszystkie z testowanych tutaj dysków spełniają założone przez nas wymagania, szybkiego dysku na system operacyjny oraz na aplikacje. Nasze dyski SSD, którym powierzymy powyższe zadanie, spiszą się w tych zastosowaniach bardzo dobrze.

Z powyższych testów możemy również wywnioskować, że technologia SSD deklasuje szybkie dyski talerzowe, których koniec zbliża się nieubłaganie.

· · · Sprawdź ceny dysków SSD w ofercie sklepu · · ·

plusy i minusy

plusy i minusy

plusy i minusy
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

eXtremeMem      eXtremeMem