Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Test SSD 120GB: OCZ Solid 3, Vertex 3 i Patriot Pyro
    

 

Test SSD 120GB: OCZ Solid 3, Vertex 3 i Patriot Pyro


 Autor: phtm | Data: 03/02/12

SSD a ustawienia Windows 7

Dyski SSD przez swoją konstrukcję nie wymagają defragmentacji, więc musimy wyłączyć ją w systemie Windows7. Musimy również sprawdzić czy funkcja TRIM jest w systemie włączona, robimy to za pomocą komendy: fsutil behavior query disabledeletenotify

Możemy otrzymać dwie odpowiedzi:
  • DisableDeleteNotify = 0
  • DisableDeleteNotify = 1
Jeżeli mamy DisableDeleteNotify = 0 to funkcja TRIM działa, a jeżeli 1 to wpisujemy komendę fsutil behavior set disabledeletenotify 0 i zatwierdzamy Enter-em.

Trim

Wspomnę jeszcze o funkcji TRIM w kilku zdaniach. Problem z dyskami SSD jest taki, że mogą prowadzić efektywne zapisywanie danych tylko do "komórek", które są puste. System operacyjny kiedy kasujemy dane, jedynie je "zamazuje", więc przed ponownym zapisem "komórka" musi zostać ponownie "wyczyszczona" (co nie ma miejsca w magnetycznych napędach). W celu uniknięcia takich problemów stosuję się właśnie TRIM, czyli kontrolę tego, co wykonują w czasie rzeczywistym. Obecnie większość nowych dysków SSD posiada obsługę TRIM.

Musimy również wyłączyć na naszym "flashowym" napędzie indeksowanie plików, które ma sens wyłącznie w przypadku napędów talerzowych.

indeksowanie

Ważne jest również, aby dysk obsługiwał Native Command Queuing (NCQ) - system optymalizacji kolejkowania komend (jest on od dłuższego już czasu obecny w prawie wszystkich dyskach dostępnych na rynku) oraz Hot-Plugging - możliwość podłączania i odłączania urządzeń w czasie pracy systemu, czyli dwie najistotniejsze funkcje.

Aby w/w funkcje były obsługiwane przez nasz system operacyjny musimy włączyć tryb AHCI. To znaczy musimy zmienić ustawienia w Biosie na SATA AHCI MODE - w zależności od posiadanego Bios-u nazwy mogą się różnić. Możemy również zainstalować odpowiedni sterownik do kontrolera dysków choć Microsoft w Windows 7 zapewnia pełne wsparcie AHCI.

System Windows 7 możemy jeszcze konfigurować na wiele sposobów specjalnie pod dyski SSD, dla zwiększenia żywotności napędów SSD itp., ale to już temat na osobny artykuł.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test SSD 120GB: OCZ Solid 3, Vertex 3 i Patriot Pyro
 
 » Wstęp i specyfikacja techniczna
 » Trochę o kontrolerach
 » SSD a ustawienia Windows 7
 » Bohaterowie testu SSD
 » Platforma i procedura testowa
 » Testy syntetyczne
 » Testy 'praktyczne'
 » Konkluzja
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »