Czas na wnioski. Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że w większości z nich autorskie rozwiązanie Samsunga jest najwydajniejsze. 830-stka pokazuje na co ją stać, szczególnie przy zapisie większych plików na dysk, deklasuje w niektórych testach swoich rywali. Także, co pokazuje program HD Tach oraz testy kopiowania, Samsung jest na prowadzeniu. Świetnie też wypada w przypadku kompresji uzyskując czas lepszy od następnego w kolejce Intela 520 o około 10 sekund. W niektórych testach np. odczytu 35657 plików o pojemności ok. 100KB każdy, Samsung wypadł gorzej od dysków Intela, jednak sytuacja kiedy przyrzucamy tego typu pliki w takiej ilości zdarza się to stosunkowo rzadko.
Gdy porównamy go z naszymi pozostałymi bohaterami testu pod względem ceny Samsung jest bezdyskusyjnym zwycięzcą naszego zestawienia. Różnice w cenach są bardzo duże i przedstawiają się następująco:
Różnica w cenie między Samsungiem i Intelem 510 jest ogromna i wynosi około 1150zł!!!
Drugie miejsce przyznajemy dyskowi Intela z serii 520 opartym na szybkim kontrolerze SandForce. Jest on szybkim dyskiem, który nawet w porównaniu z testowanym przez nas wcześniej dyskiem OCZ Vertex3 opartym o ten sam kontroler, w większości testów wypadł często lepiej, co jest zasługą "dopieszczonego" przez Intela firmware'u dysku.
Trzecie miejsce przyznajemy dla najdroższego w naszym teście SSD Intel 510, który w wielu przypadkach osiągał najsłabsze wyniki w testach. Jak dla nas jego cena jak i cena 520-tki nie jest adekwatna co do ich osiągów.
Podsumowując, jeżeli chcemy zakupić napęd o w/w pojemności polecamy z czystym sumieniem Samsunga. Płacąc za niego około 1400zł na pewno nie poczujemy się naciągnięci przez producenta, czego nie można powiedzieć o jego dzisiejszych rywalach.