Tracer Tenda W306R - Tani router 'N' Autor: PIvO | Data: 11/01/10
|
|
Instalacja i zarządzanie przez WWW
Negatywnie odebrałem brak jakichkolwiek informacji o konieczności uruchomienia płyty CD przy konfiguracji urządzenia. Router podłączyłem do prądu i do Internetu - to wystarczyło, aby funkcjonował prawidłowo. Stawiając się w sytuacji osoby niezbyt obeznanej z tematem sieci bezprzewodowych i ich bezpieczeństwa stworzyłbym otwarty punkt dostępowy dla całego bloku. W innych nowych routerach przy pierwszym podłączeniu pojawiała się informacja o konieczności zabezpieczenia sieci bezprzewodowej. W przypadku Tracera nic takiego nie miało miejsca. Wynika to z tego, że funkcja WPS standardowo na testowanym routerze działa w trybie PBC, a nie zabezpieczania poprzez podawanie PINu. PBC wymaga wymuszenia z obu stron trybu parowania urządzeń w tym samym momencie.
Kreator zamieszczony na płycie niestety był w języku angielskim. Producent powinien w tym względzie bardziej się postarać dostarczając produkt na polski rynek. Na szczęście, jak już wspomniałem instrukcja obsługi jest w naszym ojczystym języku.
Do konfiguracji urządzenia wykorzystałem przeglądarkę http (staromodny sposób dający większą kontrolę niż kreator).
Router bardzo miło mnie zaskoczył - zarówno prostota jak i funkcjonalność interfejsu graficznego jest bardzo dobra. Wszystkie opcje (a jest ich naprawdę sporo) zostały w miarę racjonalnie poukładane w odpowiednich odnośnikach. To jeszcze nie wszystko. Przyznam się, że nie miałem nigdy wcześniej styczności z tak szybko reagującym GUI - ot niby mało istotna sprawa, ale naprawdę umila konfiguracje urządzenia. Menu w porównaniu z TP-Linkiem WR1043ND oferuje te same opcje (oczywiście poza USB, którego Tenda po prostu nie posiada), jednak poruszanie się po nim jest szybsze i bardziej intuicyjne.
(kliknij, aby powiększyć)
Wzorem innych producentów na pierwszej stronie zostały umieszczone statystyki pracy routera. Niestety bardzo uboga ilość informacji pozwala jedynie stwierdzić ze urządzenie działa i pobrało adres IP od dostawcy Internetu.
(kliknij, aby powiększyć)
Dość rzadko spotykana opcja w oryginalnym oprogramowaniu umożliwiająca pracę routera w trybie Klienta.
(kliknij, aby powiększyć)
W zakładce 'Sieci bezprzewodowe' prawie standardowo. Prawie, bo kilka opcji jest specyficznych dla radia pracującego w trybie N.
(kliknij, aby powiększyć)
Dobrze zebrane wszystkie ustawienia związane z udostępnianiem w Internecie usług oferowanych przez komputery w naszej sieci LAN. Możemy przekierować pojedynczy port, pewien zakres lub skorzystać ze strefy zdemilitaryzowanej. UPnP jest standardowo włączone, ale nie daje niestety żadnej kontroli nad przekierowanymi portami.
(kliknij, aby powiększyć)
Statystyki przesyłanych danych. Kontrolujemy jak jest wykorzystywane łącze przez danego użytkownika. podawana jest prędkość pobierania/wysyłania w danym momencie oraz całkowita ilość przesłanych danych. Gdy stwierdzimy, że ktoś zbyt mocno wykorzystuje łącze możemy wprowadzić ograniczenia prędkości. Opcja ta pociąga za sobą niestety brak QoS'u w routerze.
(kliknij, aby powiększyć)
Kolejna zakładka rzadko spotykana w oprogramowaniu routera dostarczanym przez producenta. Kontrola odwiedzanych stron przez użytkowników sieci. Strzeżcie się - wielki brat patrzy!
(kliknij, aby powiększyć)
W zakładce 'Bezpieczeństwa i filtrowanie' znajdziemy wszystkie standardowe opcje potrzebne do ograniczania dostępu określonym klientom bądź na nieodpowiednie strony. Gdybyśmy chcieli zarządzać naszym routerem z sieci internet wystarczy ustawić odpowiednio Remote WEB Managment.
(kliknij, aby powiększyć)
Czas w routrze można aktualizować poprzez serwery NTP lub ręcznie ustawiając datę.
|