Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test: tunery DVB-T Wiwa od HD-50 do HD-95 + Antena AN-200
    

 

Test: tunery DVB-T Wiwa od HD-50 do HD-95 + Antena AN-200


 Autor: Przemysław Rel | Data: 21/12/12

Timeshift, nagrywanie i odtwarzanie USB

Kiedy podłączymy do wbudowanego portu USB jakieś urządzenie pamięci masowej, np. pendrive'a lub twardy dysk, po chwili na ekranie pokaże się komunikat o wykrytym podłączeniu. Aby odtworzyć coś z podłączonej pamięci wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie lub udać się do ustawień, poprzez przycisk Menu i przełączyć się na ostatnią kartę okienka. Po wybraniu opcji 'Multimedia' pokaże nam się kolejne okno, w którym do wyboru są zdjęcia, muzyka, wideo oraz PVR. To ostatnie wyświetli jedynie pliki, które zgrywane były z telewizji za pośrednictwem dekodera Wiwa.

Nagrywanie odbywa się na kilka sposobów. Możemy w trakcie oglądania wcisnąć przycisk "REC" na pilocie - nagrywanie rozpoczyna się natychmiast i zapisywane jest w pliku o rozszerzeniu .mts. Ponownie wciskając przycisk "REC" możemy określić długość nagrania, np. spodziewając się, że to co chcemy zapisać skończy się za 5 minut, możemy określić by nagrywanie automatycznie zakończyło się po tym czasie. Wciskając przycisk "Info" zobaczymy tabelkę, w której znajdziemy informacje o wolnym miejscu na dysku, obecnej prędkości przepływności strumienia oraz orientacyjnym pozostałym czasie nagrywania, obliczanym na podstawie powyższych wartości.

Możemy także, korzystając z EPG, zaprogramować nagrywanie audycji nadawanej w danych godzinach. Menu pozwala też na ręczne określenie okresu nagrywania. O określonej porze urządzenie włączy się, zgra co trzeba, a następnie wyłączy. Działa to zatem jak najzwyklejszy magnetowid.

Zapisane pliki .mts można odtworzyć na komputerze, jednak nie każdy odtwarzacz radzi sobie z nimi. Dla Windows Media Player 12 oraz VLC nie stanowiły one żadnego problemu, ale już Media Player Classic buntował się - albo nie rozpoczynał odtwarzania w ogóle, albo dochodziło do braku synchronizacji obrazu z dźwiękiem. Pliki są dość duże, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je skonwertować na mniejsze lub w innym formacie - darmowe programy wspomagające kodowanie audio-wideo, takie jak Handbrake czy MeGUI nie miały co do tego żadnych obiekcji. Windows Live Movie Maker czasami stwierdzał błąd w odczytanym pliku i uniemożliwiał dalszą edycję.

Funkcja Timeshift wykorzystuje pamięć masową w podobny sposób co nagrywanie, ale odbywa się to w nieco innym celu. Otóż pozwala ona na zatrzymanie oglądanego programu. Czasem zdarza się, że musimy wyjść z pokoju lub odebrać telefon - wystarczy wcisnąć wtedy przycisk z symbolem pauzy, by zatrzymać obraz. Teraz, kiedy wciśniemy guzik "play" będziemy oglądać to, co normalnie byśmy przegapili. Po wciśnięciu "stop" powrócimy do oglądania programu na żywo. W menu możemy określić maksymalny rozmiar pliku przeznaczonego dla Timeshift - wymagane jest jednak minimum 500MB wolnego miejsca.

Jako, że urządzenia obsługują wiele formatów zdjęciowych, audio i wideo, teraz pora na sprawdzenie jak to działa - na pierwszy ogień od razu poszły filmy w różnych formatach. Okazało się, że nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem plików AVI skompresowanych kodekiem DivX, ani MP4 i MKV zakodowanych za pomocą H.264. Bez problemu odtwarzają się także pliki .MOV oraz .WMV. Niewykluczone, że nieco mniej standardowe pliki w tych formatach mogą sprawiać problemy, jednak podczas testów nie natrafiono na takowe. Urządzenia potrafią wyświetlać także napisy - warto pamiętać o tym, że plik z napisami powinien nosić taką samą nazwę jak plik wideo. W przeciwnym wypadku najczęściej nie da się uzyskać do nich dostępu.

Jak widać na dołączonych zdjęciach, po podświetleniu i aktywowaniu danego pliku we wbudowanej przeglądarce, odtwarzanie rozpoczyna się w okienku po prawej stronie. Ów podgląd szczególnie przydaje się w trybie odtwarzania PVR, czyli wcześniej zgranych materiałów z telewizji, gdyż nazwy plików zawierają tylko nazwę kanału i czas nagrania. Podgląd przydaje się do określenia materiału, z którym mamy do czynienia. Ponownie wciskając przycisk OK materiał wyświetla się już na pełnym ekranie. Z poziomu menu możemy zmieniać nazwy plików oraz kasować je.

Przy niektórych filmach zdarza się problem z tzw. mikroprzycięciami. Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy jest taka, że urządzenia nie radzą sobie z pewnymi plikami o wysokiej jakości HD. Okazuje się jednak, że problemem bywa... ilość klatek na sekundę. Niektóre problematyczne pliki, szczególnie te z liczbą fps wynoszącą 23.98 wyświetlają się w pełni poprawnie po przełączeniu tunera w tryb NTSC (60Hz). Bywa to problematyczne, gdyż musimy wtedy wyjść z trybu USB, wejść do menu, zmienić tryb wyświetlania i powrócić do trybu USB. Tak samo po powrocie do oglądania telewizji musimy przełączyć się z powrotem w tryb PAL - w przeciwnym razie i tutaj dostrzeżemy mikroprzycięcia, szczególnie widoczne na pasku informacyjnym na kanale typu TVP Info.

Na koniec dodam jeszcze, że przetestowaliśmy odtwarzanie materiałów o jakości Blu-Ray. Plikiem testowym był fragment filmu zrzuconego z płyty BD. Wyniki testu? Wszystkie testowane urządzenia poradziły bez zarzutu.

Odtwarzanie plików MP3 i WMA odbyło się bez większych problemów. Jeden z testowych plików MP3 nie został odczytany - tuner wyświetlił komunikat o nierozpoznanym formacie pliku. Brakuje obsługi popularnego formatu kompresji bezstratnej, FLAC.

W trybie "Zdjęcia" możemy wyświetlać zawartość folderów z fotografiami na dwa sposoby - jako listę plików, podobną do tej przy przeglądaniu nagrań lub plików wideo, albo w formie miniaturek. Istnieje też funkcja slideshow, możliwość powiększania i obracania zdjęć.

Podłączyliśmy także dysk twardy z kilkoma partycjami - były one prawidłowo rozpoznane i określone literkami C, D, itd. Nie było problemów z partycjami FAT32 oraz NTFS. Zabrakło obsługi formatu exFAT, ale z racji ogólnie małej jego popularności, nie można uznać tego za wadę.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test: tunery DVB-T Wiwa od HD-50 do HD-95 + Antena AN-200
 
 » Wstęp
 » O firmie Wiwa
 » Dane techiczne testowanych urządzeń
 » Wiwa HD-50, HD-50 MC i HD-50 MC+
 » Wiwa HD-80 Mini
 » Wiwa HD-90 MC
 » Wiwa HD-95, HD-95 MC
 » Antena Wiwa AN-200
 » Ustawienia i jakość odbioru
 » Timeshift, nagrywanie i odtwarzanie USB
 » Funkcje pilota / memo control
 » Antena AN-200 w działaniu
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »