Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Test ultrabooka Samsung NP 530U3B-A02
    

 

Test ultrabooka Samsung NP 530U3B-A02


 Autor: DYD | Data: 08/05/12

Test ultrabooka Samsung NP 530U3B-A02Do redakcji trafił jeden z pierwszych modeli ultrabooków Samsunga z designerskiej linii 5 Ultra. Ultraboooki to segment komputerów przenośnych, które mają przede wszystkim zaskakiwać lekkością i jakością wykonania, smukłym designem, dłuższym czasem pracy na baterii, a jednocześnie nie tracić zbytnio na wydajności. Sprawdzimy, jak poradził sobie w tej roli Samsung NP 530U3B-A02, który jest jednym z tańszych przedstawicieli tego segmentu, oferowanym w cenie około 3000zł (od maja potaniał o 500zł). Zapraszamy do artykułu.

Specyfikacja Samsung NP 530U3B-A02

Modele z serii 5 Ultra to pierwsze ultrabooki koreańskiego producenta, łączące smukłą budowę z niewielką wagą oraz niezłymi parametrami. Samsung NP 530U3B-A02 z matową matrycą 13,3 cala o rozdzielczości 1366x768 pikseli podświetlaną diodami LED ma zaledwie od 14 do 17,6mm grubości i waży łącznie z baterią 1.45kg. Wyposażony jest w procesor Intel Core i5-2467M z zegarem 1,60 GHz, 4GB pamięci DDR3 z możliwością rozszerzenia do 8GB pamięci RAM (jeden wolny slot), 500GB miejsca na dysku twardym o prędkości obrotowej 5400rpm oraz 16GB iSSD z systemem ExpressCache. Urządzenie posiada port HDMI oraz jedno złącze USB 3.0, dwa złącza USB 2.0, wielofunkcyjny czytnik kart pamięci a także gniazdo Ethernet i kamerę internetową. Laptop nie posiada napędu optycznego.


Specyfikacja techniczna Samsunga NP 530U3B-A02, po kliknięciu dodatkowo specyfikacja modeli porównawczych
(kliknij, aby powiększyć)

Samsung NP 530U3B-A02 w garści

Ultrabook mieści się w niewielkim i lekkim pudełku, co od razu sugeruje, że z urządzeniem będzie podobnie. I tak też jest w istocie, Samsung NP 530U3B-A02 (w skrócie będziemy go nazywać 530U) porównując np. z 12-calowym netbookiem Asus Eee PC 1201HA dużo przyjemniej leży w rękach, jest od niego dużo cieńszy, a jednocześnie niewiele cięższy. Oczywiście nie można bezpośrednio porównywać ultrabooka z netbookiem, to inna kategoria sprzętu oraz różna półka cenowa (Samsung jest prawie trzy razy droższy od netbooka Eee PC), ale pod kątem wymiarów i wagi może być dobrym odnośnikiem. Innymi słowy, 13.3-calowy 530U to taki rozpłaszczony netbook Asusa, pod kątem gabarytów. Poniżej kilka fotek poglądowych, jak Samsung się prezentuje na tle innych komputerów przenośnych.

 

 
Porównianie Samsunga NP 530U3B-A02 (13.3") z Asus Eee PC (12") oraz Asusem UL80Vt (14")
od razu widać, które modele posiadają błyszczące matryce
(kliknij, aby powiększyć)

W wyposażeniu oprócz ultrabooka, znajdziemy płytę recovery z systemem Windows 7 Home PL wraz z aplikacjami i sterownikami Samsunga, ulotkę informacyjną, gwarancję oraz przejściówkę wizyjną dla monitora VGA. Brakuje szerszej instrukcji, gdyż nie wspomniano nigdzie, w jaki sposób dostać się do dysku twardego oraz wymiany pamięci. Do tej kwestii jeszcze powrócimy. Sam ultrabook posiada sztywną, ochronną folię umieszczoną na górnej porywie. Spójrzmy teraz jak się prezentuje w ruchu i statycznie.

   
Wyposażenie Samsunga NP 530U3B-A02 (kliknij, aby powiększyć)

Mając w garści 530U nie trudno doszukać się podobieństw do modeli konkurencji z jabłkiem w logo (np. MacBook Air). Grafitowa, płaska i opływowa obudowa notebooka daje poczucie sporej przyjemności w obcowaniu z tym modelem. Elegancji dodaje stonowany, jednolity kolor obudowy, na której z wierzchniej strony umieszczono logo producenta oraz szpecące trochę tabliczki znamionowe u spodu (można było zamieścić na wewnętrznej części pokrywy HDD i pamięci). Obudowa wykonana jest z aluminium, spód z włókna szklanego. Dzięki temu efekt "palcowania" praktycznie nie występuje. Kąt otwarcia pokrywy ultrabooka jest całkiem spory - przy ustawieniu na biurku w zupełności taki zakres wystarcza, choć przy trzymaniu Samsunga na kolanach, zakres otwarcia mógłby być troszkę szerszy. W dłoni Samsung trzyma się bardzo poprawnie, jest lekki, materiał przyjemny w dotyku, zaś płaskie i opływowe krawędzie potęgują miłe doznania w obcowaniu z tym modelem ;-)

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

Samo otwarcie pokrywy ultrabooka, za pierwszym razem może być trochę utrudnione, gdyż ciężko "wcelować" i wyczuć miejsce służące do jej podniesienia. Mały uchwyt delikatnie wystaje poza krawędź pokrywy i trzeba chwili, aby go wyczuć. Dobrze to widać na przykładzie osób, które pierwszy raz próbują otworzyć ten model. Kolejny raz już nie ma z tym żadnego problemu. Po otwarciu pokrywy zwracają uwagę separowane klawisze klawiatury, duży touchpad oraz wąskie pionowe ramki przy matrycy. Klawisze mają miękki skok, przyjemny w dotyku, a pisanie na niej jest przyjemne i ciche. Faktura plastiku klawiszy jest gładka. Nad klawiaturą z prawej strony znajdziemy włącznik notebooka o ciekawym kształcie. Szkoda, że zabrakło podświetlania klawiatury. Pod klawiaturą znajduje się duży touchpad z dwoma klawiszami o dość wyraźnym i głośnym kliknięciu, zależnym od miejsca nacisku na klawisz. Z dodatkowych klawiszy funkcyjnych jest przycisk "Silent", który wycisza pracę wentylatorów.

   
(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

Z lewej strony umieszczono gniazdo zasilania, otwieralne gniazdo sieci Ethernet (standardowe gniazdo LAN jest po prostu zbyt szerokie, w porównaniu do smukłej krawędzi Samsunga), złącze USB 3.0, pełnowymiarowe złącze HDMI, wspólne złącze mikrofonu i słuchawek, a na końcu lewej krawędzi mini złącze dla przejściówki VGA. Na prawej krawędzi ultrabooka znalazł się czytnik kart flashowych oraz dwa gniazda USB 2.0. Przód jak i tył nie posiada żadnych złączy, na przodzie umieszczono jedynie cztery diody LED po lewej stronie.

   
Wyposażenie Samsunga NP 530U3B-A02(kliknij, aby powiększyć)

   
(kliknij, aby powiększyć)

Samsung NP 530U3B-A02 w działaniu

Po uruchomieniu ultrabooka nie zostaniemy zasypani bez kontroli różnej maści dodatkowymi aplikacjami sygnowanymi przez producenta urządzenia. Są one dostępne, ale na starcie nie zostajemy nimi przytłoczeni, tak jak to czasem się zdarza w innych modelach. Oprócz aplikacji Samsunga, dostępny jest też Norton Antivirus z subskrypcją na 60 dni. Z ważniejszych narzędzi oferowanych przez Samsunga mamy m.in. Easy Settings podający informacje ogólne takie jak:

- ładownie z USB (dostarczana zasilania do gniazda USB nawet gdy system jest uśpiony, zahibernowany lub wyłączony
- program wydłużania żywotności baterii - ustawia maksymalny poziom naładowania baterii na 80% w celu wydłużenia żywotności
- szybki start - przyspieszenie ładowania komputera - tryb cichy - redukuje hałas wytwarzany przez wentylator, dwa tryby pracy: auto / niska - optymalizacja ustawień komputera pod kątem szybkiego uruchamiania - kontrola konta użytkownika (z systemu Windows) - technologia Intel Rapid Start, skraca czas wznowienia pracy po hibernacji, dzięki dedykowanej partycji na wewnętrznym SSD

Inne ustawienia aplikacji Easy Settings to ExpressCache, zarządzanie energią, sieć bezprzewodowa i przewodowa, wyświetlacz, tło pulpitu i SoundAlive. Wszystkie zakładki i opis ich funkcji prezentujemy na zrzutach ekranowych poniżej.

     

     
Easy Setting (kliknij, aby powiększyć)

Aplikacja "Software Launcher" uruchamiana z dolnego paska, tworzy nam dodatkowy pasek z ikonami, umożliwiającymi szybki dostęp do różnych narzędzi i aplikacji, a także dodawanie własnych skrótów na tym pasku, przypominającym ten z komputerów Apple. Całkiem wygodne rozwiązanie.


Software Launcher


Software Launcher


Software Launcher


Software Launcher

OSD przycisków funkcyjnych jest miłe dla oka i działa szybko i sprawnie. Jak już wcześniej wspominałem ciekawym przyciskiem jest (Fn+F11) "Silent mode", który automatycznie wyłącza coolery w ultrabooku, przez co do naszych uszu dobiegać będzie jedynie szmer głowić dysku HDD. Warto też wspomnieć o aplikacji Easy Software, dzięki której można łatwo sprawdzić online, czy nie pojawiły nam się nowe wersje sterowników, narzędzi czy też biosu do naszego ultrabooka. Aplikacja jest intuicyjna i łatwo się po niej poruszać. Z wad można tylko wspomnieć o wolnym pobieraniu plików z serwerów Samsunga, ale może to była czasowa przypadłość. Ciekawostką jest za to możliwość aktualizacji Biosu z poziomu Windowsa.


Easy Sowtware (kliknij, aby powiększyć)

Dźwięk w ultrabooku posiada kilka predefiniowanych ustawień w zależności czy oglądamy film, słuchamy muzyki, czy też chcemy symulować dźwięk 3D (wszystkie funkcje są wyszczególnione na jednym ze zrzutów Easy Settings powyżej). Jak przystało na tego typu urządzenia, dźwięk nie jest (delikatnie mówiąc) najwyższych lotów, choć trzeba przyznać że jest całkiem głośny, jak na tak małe urządzenie.

Duży touchpad ma przyjemną fakturę i dobrze po nim prowadzi się palce. Posiada wykrywanie gestów, więc operacje typu powiększanie czy też przewijanie robimy podobnie jak na smartfonach czy tabletach wyposażonych w system Android. Można trochę przyczepić się do przycisków, które wydają różne dźwięki, w zależności od miejsca nacisku i są generalnie dość głośne.

Na koniec warto spojrzeć na spód ultrabooka, w poszukiwaniu baterii i dostępu do innych komponentów. A więc na początek, bateria jest niedostępna dla użytkownika i nie można jej wymienić w prosty sposób, jak to tradycyjnie ma miejsce w notebookach. Pod pokrywą znajduje się dostęp tylko do dysku twardego (możliwa wymiana np. na SSD) oraz jednego wolnego slotu DDR3. Pokrywa mocowana jest za pomocą jednej śrubki oraz plastikowych zatrzasków - ich spasowanie jest na tyle mocne, że ciężko zdjąć tę pokrywę bez użycia narzędzi. Z kolei użycie narzędzi bardzo łatwo uszkodzić może pokrywę. Tutaj producent niezbyt popisał się takową konstrukcją, która dla użytkownika jest mocno kłopotliwa - dodatkowo brak wytłumaczenia tego mechanizmu w instrukcji jest sporym przeoczeniem.

Matryca o rozdzielczości 1366x768 i wielkości 13.3" powoduje, że pozostaje niezbyt duże wykorzystanie ekranu do dyspozycji użytkownika. Można było się pokusić o trochę większą rozdzielczość. Kąty widzenia w poziomie, są jeszcze akceptowalne (choć czarny kolor na matrycy TN zanika), jednak w pionie już jest z widocznością bardzo słabo, nawet pod niewielkim kątem. Za to dużym plusem matrycy (dla tych co to lubią) jest brak odblasków, a więc typ matowy, który dodatkowo eliminuje widoczność odcisków palców na matrycy.Samsung NP 530U3B-A02 w testach

Info w sprawie testów: Samsungowi NP 530U3B-A02 do porównania posłużyły wcześniej testowane biznesowe notebooki HP ProBook 5330m oraz ProBook 6460b z systemami Windows 7 Professional.

Czas uruchamiania i zamykania systemu

Czas startu liczony został od momentu naciśnięcia przycisku "Power" do czasu pojawienia się wszystkich, głównych ikon w zasobniku systemowym.

Pobór mocy, głośność i temperatury

Najpierw model Samsungowi NP 530U3B-A02. Ustawiony plan zasilania maksymalna wydajność. Podczas pracy w mało wymagających aplikacjach szum wiatraków jest praktycznie niesłyszalny, także dysk twardy jest cichy, słychać tylko kiedy pracuje głowica. W momencie silnego wykorzystania procesora szum coolerów jest słyszalny, ale nie jest bardzo uciążliwy. Test polegał na godzinnym wygrzewaniu w programie Aida64 (Stability Test) wraz z włączonym filmem 1080p H264. Wylot ciepłego powietrza następuje z górnej krawędzi nad klawiaturą. Przy duży obciążeniu najbardziej nagrzewa się spód ultrabooka, ale nie pod touchpadem, lecz w górnej części klawiatury. Dodatkowe ciepło odczujemy w obrębie górnej-lewej części klawiatury. Jednym słowem, przy silnym wykorzystaniu notebooka praca na kolanach wyjątkowo niewskazana, chyba, że zimą w celu ogrzania nóg :-)

  • Model Samsungowi NP 530U3B-A02
  • Minimalna temperatura procesora wyniosła 55°C zaś maksymalna 78°C
  • Pobór mocy: idle 17W; stress (Aida64): 38W; benchmark z gry Hard Reset: 43W
HP ProBook 6460b. Ustawiony plan zasilania maksymalna wydajność. Podczas pracy w mało wymagających aplikacjach szum wiatraków jest delikatny. W momencie silnego wykorzystania procesora jest już dość głośno. Test polegał na godzinnym wygrzewaniu w programie Aida64 (Stability Test) wraz z włączonym filmem 1080p H264. Wylot ciepłego powietrza następuje z prawej krawędzi. W obrębie klawiatury lekko nagrzewał się fragment po prawej stronie od touchpada.

  • Model ProBook 6460b
  • Minimalna temperatura procesora wyniosła 45°C zaś maksymalna 80°C
  • Pobór mocy: idle 14W; stress (Aida64): 44W; benchmark z gry Hard Reset: 57W

Pora na 5330m. Ustawiony plan zasilania także maksymalna wydajność. Podczas pracy w mało wymagających aplikacjach szum wiatraka jest jeszcze mniej słyszalny niż w modelu 6460b. Jednak w momencie silnego wykorzystania procesora jest już równie głośno jak u poprzednika, a w momentach maksymalnego wykorzystania i grach jest jeszcze głośniej. Test polegał na godzinnym wygrzewaniu w programie Aida64 (Stabilty Test) wraz z włączonym filmem 1080p H264. Wylot ciepłego powietrza następuje u spodu notebooka (w jej lewo-górnej części) oraz częściowo z lewej krawędzi. Obszar klawiszy w tym miejscu najbardziej się nagrzewa.

  • Model ProBook 5330m
  • Minimalna temperatura procesora wyniosła 48°C zaś maksymalna 87°C
  • Pobór mocy: idle 41W; stress (Aida64): 68W; benchmark z gry Hard Reset: 68W

Testy kopiowania

Samsung NP 530U3B-A02 standardowo posiada mechaniczny dysk Hitachi 500GB 2.5 cala o prędkości obrotowej 5400rpm. Lepiej wypadłby na pewno jakiś model dysku SSD. W testowanych laptopach HP znajdował się ten sam dysk 2,5" Hitachi TravelStar 7K500 o prędkości obrotowej 7200. Dodatkowe testu pochodzą z komputera desktop w różnych konfiguracjach dyskowych.PCMark 7


Szczegółowe wyniki (kliknij, aby powiększyć)WinRar 4.0 - test wydajności i sprzętuCinebench R11.5 CPU Renderingx264 HD Benchmark 3.0Super-Pi mod1.5 XS

Gra Hard Reset Benchmark

Hard Reset w ustawieniach 1366x768 i poziom detali LOW.

Testy akumulatora / baterii

Na początek testy na planie energetycznym "wysoka wydajność". Poziom dźwięku ustawiony na 50%. Wszystkie suwaki na maksimum. Podczas testu leciał Avatar 1080p H264. Drugi test to czas ładowania baterii od 0 do 100% podczas włączonego notebooka. Tylko na Samsungu NP 530U3B-A02 udało się obejrzeć całego Avatara w tym planie energetycznym.

Kolejny test to plan zasilania "Samsung Eco Mode" i "HP Optimized". Notebooki miały uruchomioną Aidę64 (bez obciążenia), otwarte dwa okna przeglądarki IE, bezczynność, Wi-Fi włączone, Bluetooth wyłączony.

Samsung NP 530U3B-A02 wnioski podsumowujące

Testowany ultrabook na pewno zachwycił pod kątem wykonania. Jakość użytych materiałów, bardzo przyjemny i stonowany design pozytywnie nastrajają użytkownika. Duża klawiatura z wygodnymi klawiszami, w połączeniu z obszernym touchpadem wykorzystującym gesty powoduje, że nawet długo praca z tym Samsungiem nie będzie męcząca. Kultura pracy wentylatora oraz możliwość całkowitego wyłączenia aktywnego chłodzenia to duży plus na wielbicieli cichych komputerów. Matowa matryca z cienkimi ramkami nie powoduje refleksów znanych z ekranów błyszczących. Niska waga w połączeniu z niewielkimi gabarytami świetnie sprawdzi się w podróży, a długi czas pracy na baterii dodatkowo wzmacnia walory tego modelu przy pracy bez dostępu do źródła prądu. Te elementy zasługują na pochwałę.

Przyczepić się jednak można do kilku kwestii. Po pierwsze daleko do Samsungowi NP 530U3B-A02 do demona wydajności - komputery dużo tańsze będą od niego wydajniejsze. W przypadku awarii baterii, konieczna będzie wizyta w serwisie - nie ma bowiem szybkiego dostępu baterii. Z kolei wymiana dysku twardego, czy też dołożenia pamięci RAM teoretycznie jest łatwe i szybkie, ale w praktyce dziwnie spasowana pokrywa utrudnia sprawny dostęp do tych elementów. Przy wytężonej pracy ultrabook ma tendencję do nagrzewania się, zwłaszcza spodniej części obudowy. Matrycy przydałyby się lepsze kąty widzenia oraz nieco wyższa rozdzielczość.

Podsumowując wady i zalety, mimo wszystko ultrabook Samsung NP 530U3B-A02 broni się mnogością tych drugich, za co otrzymuje od nas znaczek jakości. Dla użytkowników ceniących sobie jakość wykonania, długość pracy na baterii, mobilność urządzenia oraz cichą pracę (choć raczej biurową niż tą wymagającą zaawansowanych aplikacji) na matrycy bez odblasków, mogą zainteresować się tym modelem ultrabooka.

· · · Sprawdź ceny ultrabooków w ofercie sklepu · · ·
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Samsung Polska      Samsung Polska