Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test ultrabooka Samsung NP 530U3B-A02
    

 

Test ultrabooka Samsung NP 530U3B-A02


 Autor: DYD | Data: 08/05/12

Samsung NP 530U3B-A02 w działaniu

Po uruchomieniu ultrabooka nie zostaniemy zasypani bez kontroli różnej maści dodatkowymi aplikacjami sygnowanymi przez producenta urządzenia. Są one dostępne, ale na starcie nie zostajemy nimi przytłoczeni, tak jak to czasem się zdarza w innych modelach. Oprócz aplikacji Samsunga, dostępny jest też Norton Antivirus z subskrypcją na 60 dni. Z ważniejszych narzędzi oferowanych przez Samsunga mamy m.in. Easy Settings podający informacje ogólne takie jak:

- ładownie z USB (dostarczana zasilania do gniazda USB nawet gdy system jest uśpiony, zahibernowany lub wyłączony
- program wydłużania żywotności baterii - ustawia maksymalny poziom naładowania baterii na 80% w celu wydłużenia żywotności
- szybki start - przyspieszenie ładowania komputera - tryb cichy - redukuje hałas wytwarzany przez wentylator, dwa tryby pracy: auto / niska - optymalizacja ustawień komputera pod kątem szybkiego uruchamiania - kontrola konta użytkownika (z systemu Windows) - technologia Intel Rapid Start, skraca czas wznowienia pracy po hibernacji, dzięki dedykowanej partycji na wewnętrznym SSD

Inne ustawienia aplikacji Easy Settings to ExpressCache, zarządzanie energią, sieć bezprzewodowa i przewodowa, wyświetlacz, tło pulpitu i SoundAlive. Wszystkie zakładki i opis ich funkcji prezentujemy na zrzutach ekranowych poniżej.

     

     
Easy Setting (kliknij, aby powiększyć)

Aplikacja "Software Launcher" uruchamiana z dolnego paska, tworzy nam dodatkowy pasek z ikonami, umożliwiającymi szybki dostęp do różnych narzędzi i aplikacji, a także dodawanie własnych skrótów na tym pasku, przypominającym ten z komputerów Apple. Całkiem wygodne rozwiązanie.


Software Launcher


Software Launcher


Software Launcher


Software Launcher

OSD przycisków funkcyjnych jest miłe dla oka i działa szybko i sprawnie. Jak już wcześniej wspominałem ciekawym przyciskiem jest (Fn+F11) "Silent mode", który automatycznie wyłącza coolery w ultrabooku, przez co do naszych uszu dobiegać będzie jedynie szmer głowić dysku HDD. Warto też wspomnieć o aplikacji Easy Software, dzięki której można łatwo sprawdzić online, czy nie pojawiły nam się nowe wersje sterowników, narzędzi czy też biosu do naszego ultrabooka. Aplikacja jest intuicyjna i łatwo się po niej poruszać. Z wad można tylko wspomnieć o wolnym pobieraniu plików z serwerów Samsunga, ale może to była czasowa przypadłość. Ciekawostką jest za to możliwość aktualizacji Biosu z poziomu Windowsa.


Easy Sowtware (kliknij, aby powiększyć)

Dźwięk w ultrabooku posiada kilka predefiniowanych ustawień w zależności czy oglądamy film, słuchamy muzyki, czy też chcemy symulować dźwięk 3D (wszystkie funkcje są wyszczególnione na jednym ze zrzutów Easy Settings powyżej). Jak przystało na tego typu urządzenia, dźwięk nie jest (delikatnie mówiąc) najwyższych lotów, choć trzeba przyznać że jest całkiem głośny, jak na tak małe urządzenie.

Duży touchpad ma przyjemną fakturę i dobrze po nim prowadzi się palce. Posiada wykrywanie gestów, więc operacje typu powiększanie czy też przewijanie robimy podobnie jak na smartfonach czy tabletach wyposażonych w system Android. Można trochę przyczepić się do przycisków, które wydają różne dźwięki, w zależności od miejsca nacisku i są generalnie dość głośne.

Na koniec warto spojrzeć na spód ultrabooka, w poszukiwaniu baterii i dostępu do innych komponentów. A więc na początek, bateria jest niedostępna dla użytkownika i nie można jej wymienić w prosty sposób, jak to tradycyjnie ma miejsce w notebookach. Pod pokrywą znajduje się dostęp tylko do dysku twardego (możliwa wymiana np. na SSD) oraz jednego wolnego slotu DDR3. Pokrywa mocowana jest za pomocą jednej śrubki oraz plastikowych zatrzasków - ich spasowanie jest na tyle mocne, że ciężko zdjąć tę pokrywę bez użycia narzędzi. Z kolei użycie narzędzi bardzo łatwo uszkodzić może pokrywę. Tutaj producent niezbyt popisał się takową konstrukcją, która dla użytkownika jest mocno kłopotliwa - dodatkowo brak wytłumaczenia tego mechanizmu w instrukcji jest sporym przeoczeniem.

Matryca o rozdzielczości 1366x768 i wielkości 13.3" powoduje, że pozostaje niezbyt duże wykorzystanie ekranu do dyspozycji użytkownika. Można było się pokusić o trochę większą rozdzielczość. Kąty widzenia w poziomie, są jeszcze akceptowalne (choć czarny kolor na matrycy TN zanika), jednak w pionie już jest z widocznością bardzo słabo, nawet pod niewielkim kątem. Za to dużym plusem matrycy (dla tych co to lubią) jest brak odblasków, a więc typ matowy, który dodatkowo eliminuje widoczność odcisków palców na matrycy.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test ultrabooka Samsung NP 530U3B-A02
 
 » Specyfikacja Samsung NP 530U3B-A02
 » Samsung NP 530U3B-A02 w garści
 » Samsung NP 530U3B-A02 w działaniu
 » Samsung NP 530U3B-A02 w testach
 » Samsung NP 530U3B-A02 wnioski podsumowujące
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »