Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test dysku WD Caviar Black WD1002FAEX
    

 

Test dysku WD Caviar Black WD1002FAEX


 Autor: phtm | Data: 28/12/11

Test dysku WD Caviar Black WD1002FAEXW niniejszym artykule przetestujemy dysk WD Caviar Black WD1002FAEX o pojemności 1TB z interfejsem Sata III oraz wyposażony w 64MB pamięci cache. Po ostatnich kataklizmach w krajach produkujących dyski twarde ich ceny poszybowały w górę, czas zatem sprawdzić czy dysk WD z serii BLACK może być jeszcze atrakcyjnym zakupem z perspektywy wydajności/opłacalności. W szranki z bohaterem tego testu stanie Seagate ST1000DL002 1TB SATA II 32MB CACHE oraz dość nietypowo, jako ciekawostka, jeden z szybszych napędów typu pendrive USB2.0 Patriot USB XT RAGE 16GB Quad Channel.

. . .


Wstęp

W teście sprawdzimy jak przedstawia się wydajność jednego z najszybszych mechanicznych dysków twardych tj. CAVIAR 1TB WD1002FAEX SATA III 64MB CACHE. Ceny dysków SSD, chociaż już dużo niższe niż jeszcze rok temu, przy klasycznych dyskach (w przeliczeniu MB/PLN) są jeszcze wysokie, więc wielu użytkowników składających nowy zestaw komputerowy może zdecydować się na mały, szybki dysk SSD na system i drugi dużo większy napęd „talerzowy” do składowania danych.

Czy bohater naszego testu spełnia w/w oczekiwania szybkiego i pojemnego dysku do przechowywania danych za rozsądną cenę?

Zaraz się przekonamy.

Opis i zdjęcia Caviara WD1002FAEX

W napędach WD Caviar Black połączono wydajną architekturę elektroniczną z solidną konstrukcją mechaniczną. To zalecana pamięć masowa do komputera o silnej konfiguracji lub maszyny dla gracza. Cicha praca napędu, technologia głowic niedotykających talerzy, dobre zabezpieczenie przed wibracjami - to napęd niezawodny i zapewniający dobre wyniki w transmisji ciągłej. W model Caviar Black WD1002FAEX zastosowano szybką pamięć podręczną o dużej pojemności, do dyspozycji jest 64 MB. Dyski SATA WD Caviar Black są dostępne w kilku pojemnościach, z których największa to 2 TB. W dysku znajdziemy też kilka firmowych technologii:
 • Technologia dwuetapowego ruchu głowicy (dual actuator) - System pozycjonowania głowic z dwoma serwomechanizmami zwiększa dokładność pozycjonowania głowic na ścieżkach. Serwomechanizm główny obsługuje pozycjonowanie podstawowe, zgodnie z konwencjonalnymi zasadami działania serwomechanizmu elektromagnetycznego.
 • StableTrac - Zabezpieczenie wału silnika dysku z obu stron w celu zmniejszenia wibracji wzbudzanych pracą napędu i ustabilizowania talerzy, zapewniające precyzyjne śledzenie toru podczas odczytu i zapisu.
 • Technologia odsuwania głowic (Ramp Load) NoTouch - Głowica zapisująca nigdy nie dotyka nośnika, dzięki czemu znacznie mniej zużywa się zarówno sama głowica, jak i nośnik. Ta technologia zapewnia również lepszą ochronę podczas transportu.

Czas na dane producenta. Oto specyfikacja techniczna WD Caviar Black WD1002FAEX.Procedura i platforma testowa

Na początek konfiguracja testowa:

Wszystkie testowane napędy posiadają jedną partycję NTFS, zawierają takie same dane (4,5 GB 385 plików, 5 katalogów) do testów, dla jak najbardziej miarodajnych wyników dyski zostały zdefragmentowne programem Defraggler 2.08.373.Każdy z testów został wykonany trzykrotnie w celu wykluczenia przekłamań. Dyskiem systemowym w komputerze testowym jest drugi CAVIAR 1TB WD1002FAEX, który bierze udział w ostatnim teście kopiowania.

Testy wykonane następującymi programami:
 • ATTO Disk Benchmark 2.47
 • CrystalDiskMark 3.0.1b
 • HD Tach 3.0.4.0
 • HD Tune 2.55
Do testów został również wykorzystany program 7-Zip 9.20 64-bit oraz Total Commander 7.56a.

Testy syntetyczne

 • HD Tune 2.55

Testy rozpoczynamy od HD Tune i tu małe zaskoczenie najwyższy "Minimalny Transfer" osiąga dysk Seagate z wynikiem 60,5 MB/sec, na drugim miejscu WD Black i jak można było się spodziewać Patriot.

Maksymalny i średni transfer też należą do dysku ze stajni Seagate tj. 141,8 MB/sec Max. i 108,9MB/sec Śr., następnie WD Black 132,5 MB/sec Max. i 102,2MB/sec Śr. i Patriot 36,6 MB/sec Max. i 34,4MB/sec Śr.

Najniższy czas dostępu, jako że mamy w teście do czynienia z "niemechanicznym" napędem, osiąga Patriot XT 16GB z miażdżącym "talerzowe dyski" wynikiem 0,6 ms, następne miejsce z wynikiem 12,8 ms zajmuję WD Black i ostatnie rezultatem 17,4 ms zamyka Seagate.

Natomiast w "Burst Rate" nareszcie króluje nasz główny bohater WD Black z wynikiem 181,1 MB/sec na drugim miejscu Seagate z wynikiem 153,2 MB/sec, a trzecie miejsce z wynikiem 28,4 MB/sec zajmuje Patriot.

Parametr "CPU Usage" dla wszystkich napędów wynosi -1,0%.
 • HD Tach 3.0.4.0


HD Tach - wszystkie wykresy (kliknij)

HD Tach to program umożliwiający przeprowadzenie niskopoziomowego testu szybkości dysków. Można nim zbadać dyski twarde (IDE/ATA, Serial ATA, SCSI, napędy ZIP/JAZZ), karty pamięci flash i macierze RAID. HD Tach omija standardowe metody dostępu do dysków, aby pokazać bardziej wiarygodne wyniki, niezależnie od oprogramowania i systemu operacyjnego.

Wyniki prezentują się następująco: Dla testu "long bench" pierwsze miejsce w "Burst Speed" z wynikiem 342,9 MB/sec zajmuje WD Black, na drugim miejscu Seagate osiągając 189,1 MB/sec i na trzecim miejscu Patriot z wynikiem 37,3 MB/sec.

W średnim odczycie tak jak w HD Tune liderem jest Seagate z wynikiem 113,6 MB/sec, drugie miejsce WD Black z wynikiem 106,7 MB/sec i trzecie Patriot z wynikiem 36,1 MB/sec.
Czasy dostępu, tak jak wykazał wcześniejszy test, są następujące, pierwsze miejsce Patriot XT 16GB z rezultatem 0,6 ms, drugie miejsce z wynikiem 12,6 ms WD Black i ostatnie Seagate z wynikiem 17,3 ms.

Wykorzystanie procesora "CPU utilization" jest na poziomie 2% dla klasycznych dysków i 1% dla Patriot XT 16GB.

Dla testu "quick bench" wyniki są bardzo zbliżone do w/w. Pierwsze miejsce w "Burst Speed" z wynikiem 348,3 MB/sec zajmuję WD Black, na drugim miejscu Seagate osiągając 189,0 MB/sec i na trzecim miejscu Patriot z wynikiem 37,3 MB/sec. W średnim odczycie tak jak w HD Tune liderem jest Seagate z wynikiem 113,5 MB/sec, drugie miejsce WD Black z wynikiem 106,9 MB/sec i trzecie Patriot z wynikiem 36,3 MB/sec.

Czasy dostępu, tak jak poprzednio są następujące:
- pierwsze miejsce Patriot XT 16GB z rezultatem 0,6 ms
- drugie miejsce z wynikiem 12,6 ms WD Black
- ostatnie Seagate z wynikiem 17,3 ms

Wykorzystanie procesora "CPU utilization" 3% WD Black, 2% Seagate i 1% Patriot.
 • CrystalDiskMark 3.0.1b

Kolejny program Crystal Disk Mark bada prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego i losowy transfer próbkami o róznych wielkościach. Dyski Seagate i WD prezentują podobne transfery poza odczytem i zapisem sekwencyjnym gdzie na wyraźnym prowadzeniu z przewagą ok. 15 MB Seagate, natomiast pendrive Patriot XT 16GB wygrywa jedynie przy odczycie 4K i 4K QD32.
 • ATTO Disk Benchmark 2.47

Przeprowadzane przez ATTO Disk Benchmark testy opierają się na pomiarach operacji odczytu i zapisu z wykorzystaniem różnej wielkości danych. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi możliwość badania szybkości dysku, którego to wyniki odzwierciedlać będą faktyczne zachowanie urządzenia, jak gdyby wykorzystywane było w codziennej pracy z komputerem, np. podczas transferu dużych plików itp.

Narzędzie pozwala określić m.in. rozmiar transferowanego pakietu danych (od 0,5 do 8192 KB), ich całkowity rozmiar (od 64KB do 2GB), ilość operacji odczytu/zapisu wykonywanych jednocześnie, dając przy tym możliwość testowania w trybie ciągłym. ATTO Disk Benchmark dysponuje także funkcją porównywania I/O. Wszelakie wyniki testów prezentowane są w postaci wykresów słupkowych.

Test potwierdza swoimi wynikami rezultaty uzyskane przez testowane napędy w poprzednich benchmarkach.

Testy "praktyczne"

Teraz przyszła pora zakończyć testy syntetyczne i sprawdzić dyski w "codziennych" warunkach pracy. Do testów został wykorzystany program 7-Zip 9.20 64-bit oraz Total Commander 7.56a. Do tego celu posłuży nam następująca procedura testowa:
 • Sprawdzanie CRC programem 7zip pliku o wielkości 1,3GB
 • Pakowanie typu "Bez kompresji" (aby ograniczyć użycie procesora) programem 7zip pliku o wielkości 1,3GB
 • Pakowanie typu "Bez kompresji" (aby ograniczyć użycie procesora) programem 7zip katalogu z 355 plikami o łącznej wielkości 1,3GB
 • Kopiowanie z dysku Black (dysk systemowy, kopiowanie z 2 partycji z danymi) na ... 4,7GB pliku programem TC
 • Kopiowanie z dysków ... na Black (dysk systemowy, kopiowanie z 2 partycji z danymi) 4,7GB pliku programem TC
 • Kopiowanie z dysku Black (dysk systemowy, kopiowanie z 2 partycji z danymi) na ... 2,9GB 1485 plików programem TC
 • Kopiowanie z dysków ... na Black (dysk systemowy, kopiowanie z 2 partycji z danymi) 2,9GB 1485 plików programem TC

Testy przeprowadzone programem 7-Zip wykazały niewielkie różnice pomiędzy klasycznymi dyskami, nie wyłaniając zdecydowanego zwycięzcy, a ostatnie miejsce Patriot-a nie jest tutaj zaskoczeniem. Średnie transfery odczytu i zapisu dla "talerzowców" w poprzednich testach były po prostu znacznie wyższe.

Zatem czy nasz bohater WD Black pokaże jeszcze "pazur" w realnych testach kopiowania? Zaraz się przekonamy.

Kopiowanie pojedynczego pliku o wielkości 4,7GB z WD Black (systemowy) na jeden z testowanych dysków wygląda następująco:
zbliżone wyniki WD Black 44,40 sec. i Seagate 44,44 sec. i daleko za nimi Patriot 205,16 sec.

Kopiowanie pojedynczego pliku o wielkości 4,7GB z testowanych dysków na drugi WD Black (systemowy) wygląda następująco:
prawie na równi WD Black 44,22 sec. i Seagate 44,44 sec. i za nimi Patriot 128,37 sec.

Kopiowanie 1485 plików o łącznej pojemności 2,9GB z dysku drugiego WD Black (systemowy) na poszczególne dyski wykazało znaczące różnice w wydajności.
Pierwsze miejsce z wynikiem 30,27 sec. WD Black, dużo wolniej na drugiej pozycji z wynikiem 44,99 sec. Seagate i na szarym końcu Patriot z wynikiem 201,45 sec.

Kopiowanie 1485 plików o łącznej pojemności 2,9GB z testowanych dysków na WD Black (systemowy) pokazuje następujące rezultaty:
pierwsze miejsce 30,68 sec. WD Black, tuż za nim Seagate z wynikiem 31,64 sec. i całkiem blisko Patriot z wynikiem 39,51 sec.

Wnioski

Dysk CAVIAR 1TB WD1002FAEX SATA III 64MB CACHE jest jednym z najszybszych dysków mechanicznych na rynku. W przeprowadzonych testach wykazał on swoją wyższość nad rywalami, lecz czasami zaskakująco dobrze spisywał się również dysk Seagate z niestandardową prędkością obrotową 5900 obr/min (przy 7200 obr/min WD Black) pokazując tym samym, że jest on wydajnym dyskiem. Udowodnił również, że 32MB pamięci CACHE nie przeszkadza w osiąganiu bardzo dobrych wyników. W przeprowadzonych testach typu "BURST" WD Black deklasował dzisiejszych konkurentów.

Również czas dostępu WD Black w porównaniu do HDD Seagate był dużo lepszy, choć Patriot, ze względu na technologię, deklasuje swoją konkurencję. Gdybyśmy za rywala WD Black 1TB mieli np. dyski WD z serii Green różnice w wydajności byłyby większe oczywiście na korzyść WD Black.

Biorąc pod uwagę obecne ceny dysków (WD Caviar Black WD1002FAEX 1TB sATA III 64MB w cenie brutto około 435,00 zł oraz Seagate ST1000DL002 1TB SATA II 32MB w cenie brutto około 399,00 zł) z czystym sumieniem mogę polecić ten dysk tym, dla których najważniejsza jest wydajność dysku za rozsądną cenę.

· · · Sprawdź ceny dysków twardych w ofercie sklepu · · ·
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test dysku WD Caviar Black WD1002FAEX
 
Wyświetl komentarze do artykułu »