Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Windows 8 - co nowego w wersji finalnej?
    

 

Recenzja Windows 8 - co nowego w wersji finalnej?


 Autor: Przemysław Rel | Data: 31/10/12

Technikalia

O najważniejszych nowinkach "pod maską" pisaliśmy już na łamach TwojePC - każdego zainteresowanego czytelnika odsyłamy w to miejsce. Tutaj uzupełnimy tylko to, co nie znalazło się w tamtym artykule.

Technikalia: Kernel tick

Standardowo, jądro systemu ma ustalony czas, po którym wykonywane są pewne podstawowe czynności, jak aktualizacja systemowego zegara, przydzielanie czasu procesora wielu uruchomionym procesom, czy też operacje operacje typu "poczekaj 100ms". Taki regulator czasowy w Windows 7 ustawiony jest na sztywno na wartość 15,6 milisekund. Kiedy jednak pomyślimy o oszczędności energii, budzenie procesora co ~15 milisekund może być pewną przeszkodą. Im dłużej procesor "śpi", tym większe są oszczędności energii. W tym celu opracowano tzw. "dynamic tick" - ale nie jest to nowość opracowana przez Microsoft. Tego typu rozwiązanie posiada już jądro Linuksa oraz Mac OS X.

Na czym to polega? Otóż zamiast wymuszać "cykanie" co kilkadziesiąt milisekund, jądro systemu może sprawdzić, które rzeczy wymagają uruchomienia w określonych przedziałach czasu i zdecydować się na dłuższy "sen". Zatem jeśli stwierdzone zostanie, że system nie musi nic robić przez najbliższe 300 milisekund, procesor może "spać" przez ciągłe 300 milisekund, nie budząc się co chwilę.

Technikalia: Connected standby

W celu lepszego oszczędzania energii, Windows 8 wprowadza funkcję "connected standby" - niestety, dotyczy ona tylko aplikacji Metro. Aplikacje te tworzone są tak, aby działać z pełną wydajnością jedynie wtedy, kiedy są widoczne na ekranie. Gdy znajdują się w tle, zapisują swoje dane i zostają usypiane (a wykorzystywana przez nie część pamięci zostaje zwolniona). Kiedy są przywracane na pierwszy plan, są w stanie kontynuować od momentu, w którym zostały uśpione. Niektóre aplikacje mogą działać w tle, jednak na bardzo rygorystycznych zasadach, aby użycie czasu procesora oraz sieci nie przeszkadzało działaniu aplikacji, która obecnie znajduje się na pierwszym planie.

Windows 8 idzie jeszcze o krok dalej: jest w stanie uśpić całe urządzenie z zachowaniem jedynie łączności z siecią. Kiedy odbędzie się jakaś aktywność sieciowa, system sprzęt tylko na chwilę i tylko w takim stopniu, aby sobie z nią poradzić i "zasypia" z powrotem. W trybie tym możliwa jest bardzo duża oszczędność energii, zbliżona do czasu w trybie standby, ale jednocześnie program pocztowy pobierze nowe wiadomości z serwera i zostaniemy poinformowaniu o przychodzącym połączeniu Skype'a.

Technikalia: Zabezpieczanie pamięci

Wielozadaniowy system operacyjny korzystający z pamięci wirtualnej powinien dbać o to, by kilka uruchomionych programów nie próbowało uzyskać dostępu do tego samego obszaru pamięci. Dość częstym błędem w oprogramowaniu jest tzw. przepełnienie bufora, które polega na zapisaniu do wyznaczonego obszaru pamięci większej ilości danych, niż zarezerwowano na nie miejsca. Bez specjalnych mechanizmów zabezpieczających, można w ten sposób doprowadzić do wykonania obcego kodu programu - jest to rzecz bardzo często wykorzystywana przez hakerów i crackerów. Aby zapobiegać tego typu błędom, stworzono technologię DEP - Data Execution Prevention. Polega ona na tym, że pewne obszary pamięci oznaczone są przez system jako zawierające jedynie dane - programy mogą je odczytywać i zapisywać, ale nie mogą ich uruchomić (wykonać). Hakerzy jednak poradzili sobie i z tym, więc aby utrudnić im to zadanie wprowadzono ASLR - Address Space Layout Randomization (tłumaczy się to jako "funkcja losowego rozkładu przestrzeni adresowej").

Windows Vista ładuje systemowe biblioteki w losowe miejsca w pamięci - za każdym razem, kiedy system jest uruchomiony, biblioteki te znajdują się w innych miejscach. Zapobiega to możliwości wykonania funkcji tych bibliotek przez hakerów, gdyż nie wiedzą oni w których obszarach pamięci ich szukać. Można by pomyśleć - rewelacyjna sprawa! Niestety, ASLR początkowo obsługiwane było tylko przez specjalnie w tym celu przygotowane biblioteki DLL.

W Windows 7 wprowadzono ForceASLR, czyli wymuszanie losowego przydzielania adresów wszystkim bibliotekom, także tym, które nie były do tego przystosowane. Niestety, ta wczesna implementacja skupiała się na aplikacjach 32-bitowych, ograniczonych do 2GB przestrzeni adresów pamięci.

Windows 8 wprowadza HEASLR - rozszerzenie pozwalające na "losowość" bloków pamięci o wielkości 1TB. Podobnie jak z ASLR, biblioteki muszą być przystosowane do wykorzystania tej funkcjonalności. Korzystają z niej wszystkie aplikacje Metro, systemowe usługi oraz Internet Explorer 10.

Krótki test wydajności - porównanie Windows 8 z Windows 7

Platforma testowa:

    o Core i5 2500k (3.3GHz, bez o/c)     o Asrock Z68 Pro3 Gen3     o 8GB Kingston 1333MHz     o Radeon 6950 1GB     o Dysk SSD Corsair 120GB

Krótki test wydajności - porównanie Windows 8 z Windows 7
Wyłączając komputer, jądro systemu jest hibernowane.
Stąd krótszy czas niż w ramach ponownego uruchomienia

Krótki test wydajności - porównanie Windows 8 z Windows 7

Krótki test wydajności - porównanie Windows 8 z Windows 7

Krótki test wydajności - porównanie Windows 8 z Windows 7

Krótki test wydajności - porównanie Windows 8 z Windows 7

Krótki test wydajności - porównanie Windows 8 z Windows 7

Krótki test wydajności - porównanie Windows 8 z Windows 7

Krótki test wydajności - porównanie Windows 8 z Windows 7

Jak przy każdym nowym wydaniu Windows jest... różnie. Tu nieco szybciej, tam trochę wolniej. Lepiej dopracowane sterowniki pod kątem Windows 8 i WDM 1.2 zapewne zmienią nieco sytuację w przyszłości.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Windows 8 - co nowego w wersji finalnej?
 
 » Wstęp
 » Instalacja
 » Pierwsze uruchomienie
 » Obsługa Windows 8
 » Technikalia
 » Czy Windows 8 to koniec ery PC?
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »