Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Windows 8 - co nowego w wersji finalnej?
    

 

Recenzja Windows 8 - co nowego w wersji finalnej?


 Autor: Przemysław Rel | Data: 31/10/12

Czy Windows 8 to koniec ery PC?

Nowe elementy interfejsu Windows 8 powstały z myślą o ekranach dotykowych, co jest głównym przedmiotem krytyki użytkowników "normalnych" komputerów. Ale czy ta krytyka jest sprawiedliwa? Moim zdaniem nie. Microsoft próbował już zaistnieć na rynku tabletów na długo przed Apple i iPadem. Urządzenia te jednak nie przyjęły się na rynku z jednego tylko powodu: nie dostosowania interfejsu Windows XP do ekranów dotykowych. Potrzebna była radykalna zmiana interfejsu samego systemu, a także powstanie nowych aplikacji, od początku pomyślanych o dotyku. Obsługa aplikacji dotykowych za pośrednictwem myszki jest możliwa i wcale nie musi być niewygodna - jednak jeśli odwrócimy sytuację, czyli spróbujemy obsługiwać aplikacje przeznaczone do obsługi myszką za pomocą palca... nie uda nam się to.

Windows 8 to bardzo dobry system dekstopowy - nie jesteśmy zmuszani do używania dotykowych aplikacji. Ekran startowy z powodzeniem zastępuje menu start - jest ono początkowo niewygodne dla osób, które "przeklikiwały" się przez gąszcze podmenu. Osoby, które w Windows Vista i 7 wykorzystywali to menu jako wyszukiwarkę, szybko przyzwyczają się do nowego sposobu prezentacji wyników. Wciąż możemy uruchomić np. program Paint poprzez wciśnięcie przycisku Start na klawiaturze, szybkie wpisanie literek "pai" i wciśnięcie Enter. Chwilowe zasłonienie pulpitu po jakimś czasie przestaje przeszkadzać.

Nowa wersja systemu jest krytykowana także z innego powodu - Windows App Store. Jest to identyczne rozwiązanie jak to, stosowane przez Apple i Google, tzn. jest to swego rodzaju zamknięty ekosystem. Aplikacje zanim staną się dostępne w sklepie muszą być wcześniej zaakceptowane przez Microsoft, spełniając odpowiednie warunki techniczne. Istnieć może też obawa o pewnego rodzaju cenzurę.

O ile jednak nikomu nie przeszkadza zamknięty system "App Store" na urządzeniach Apple oraz tych wyposażonych w system Android, to taki trend na PC może niepokoić. Doszło też do lekkiego nieporozumienia, gdyż niektórzy uwierzyli, że zamknięcie komputerów na aplikacje spoza kontrolowanego przez producenta systemu sklepu dotyczy również programów desktopowych. W tej kwestii nic nie uległo zmianie - na pulpicie wciąż możemy instalować oprogramowanie pochodzące z dowolnego źródła.

Kilka tygodni temu głośne stały się wypowiedzi Markusa "Notch" Perssona, twórcy popularnej gry Minecraft, oraz Gabe'a Newella, szefa firmy Valve Software (znanej chociażby z serii Half-Life i platformy Steam). Obaj określili Windows 8 jako próbę zrujnowania PC jako otwartej platformy. Owa otwartość, czyli możliwość uruchamiania programów niezależnie od tego, skąd one się wzięły na komputerze, to coś, co powszechnie uznawane jest za jeden z głównych czynników, dzięki któremu platforma stała się tak popularna. Czy mają oni rację?

Stanowisko Gabe'a Newella wydaje się być podyktowane wyłącznie aspektami biznesowymi. Windows App Store to po prostu konkurencja dla Steam, platformy cyfrowej dystrybucji gier, a od niedawna także aplikacji użytkowych. Nie wiadomo, czy w sklepie Microsoftu będą pojawiać się hitowe produkcje rozrywkowe, czy będzie tam można nabyć oprogramowanie w stylu Adobe Photoshop, ale obawy Valve wydają się być uzasadnione - jeśli jakiś program będzie dostępny w sklepie MS, to komu potrzebny będzie Steam?

Narzekania Notcha Perssona są podobne, jednak... nie ma on problemu z zamkniętym ekosystemem iPada, iPhone'a, Androida, czy nawet Xbox. Jego grę można bez absolutnie żadnych przeszkód zainstalować pod systemem Windows 8. Aplikacje desktopowe również mogą się pojawiać w Windows App Store - jednak nie ma takiego wymogu. Kiedy Microsoft skontaktował się z Notchem, aby pomóc mu w udostępnieniu Minecrafta w sklepie, jako kolejne źródło zdobycia gry, ten zareagował dość wrogo, stwierdzając, że... wolałby, aby jego produkcja w ogóle nie działała pod Windows 8 niż współpracować z MS (tutaj oraz tutaj).

Czy Microsoft dojdzie kiedyś do takiego wniosku, aby blokować także instalację aplikacji desktopowych spoza sklepu Windows? Raczej wydaje się to wątpliwe. Póki co, urządzeniami, na których można instalować wyłącznie oprogramowanie stamtąd pochodzące, są tablety z procesorami na architekturze ARM, na których działa nieco okrojona wersja systemu nazwana Windows RT. Pomimo obecności pulpitu, nie pozwala ona na uruchamianie żadnych innych programów, poza narzędziami systemowymi, programami typu Notatnik oraz pakietem Office 2013.

Pewną ciekawostką w tej dyskusji jest też to, że Windows 8 w wersji Pro oraz Enterprise pozwala na uruchamianie aplikacji Metro/Modern UI nie pochodzących ze sklepu - ograniczenie to obowiązuje tylko Windows RT oraz najtańszą, domową odmianę Windows 8, będącą odpowiednikiem dotychczasowej edycji Home Premium.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Windows 8 - co nowego w wersji finalnej?
 
 » Wstęp
 » Instalacja
 » Pierwsze uruchomienie
 » Obsługa Windows 8
 » Technikalia
 » Czy Windows 8 to koniec ery PC?
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »