Recenzja głośników 5.1 Logitech Surround Sound Speakers Z506 Autor: DYD | Data: 27/08/10
| Logitech Surround Sound Speakers Z506 to kolejny produkt, który trafił do odświeżonego laboratorium w redakcji TwojePC. Testowany model to niedrogi zestaw sześciu głośników, oferujący przestrzenny dźwięk w układzie 5.1. Oferuje on także przekaz audio w pseudo 3D przy podłączeniu ze źródeł dwukanałowych stereo oraz możliwości podłączeń nie tylko komputera, lecz także odtwarzacza DVD czy konsoli. Zestaw ma moc 75 watów (RMS) i powinien wystarczyć do nagłośnienia nawet średniej wielkości pokoju. Wypadałoby usłyszeć, ale raczej zobaczmy, jak prezentuje się nowy model głośników 5.1 Logitecha. |
|
Wygląd Z506 i dane techniczne
Zestaw Logitech Surround Sound Speakers Z506 składa się z sześciu głośników, wśród których znajdziemy:
- cztery jednakowej wielkości kolumny satelitarne, każda o mocy 8 W, wyposażona w dwa głośniki: średnio- i wysokotonowy
- jedna kolumna centralna o mocy 16W, wyposażona w dwa głośniki średniotonowe
- subwoofer o mocy 27 W
Na początek przyjrzyjmy się ich budowie. Na jednym z głośników satelitarnych (konkretnie prawym) umieszczono dodatkowo: przycisk włączenia zestawu / pokrętło głośności / wyjście słuchawkowe. Delikatna siateczka chroni głośnik przed dotykaniem, nie ma bowiem tradycyjnych zaślepek głośników. W zestawie nie znajdziemy także pilota do zdalnej obsługi zestawu.
Głośniki satelitarne posiadają taką konstrukcję, która umożliwia jedynie postawienie głośników na blacie - nie ma możliwości ich zawieszenia na ścianie, chyba że we własnym zakresie wiercilibyśmy otwory w głośnikach. Zalecane jest ustawienie głośników nie przy samej ścianie, gdyż z tyłu posiadają wyloty powietrza. Zwarta konstrukcja głośników satelitarnych sprawia wrażenie solidnych, więc upadek z niedużej wysokości jest im niegroźny. Matowy, czarny plastik stonowanej obudowy jest dobrej jakości, a jej elementy dobrze spasowane. Nagrody za wzornictwo na pewno nie dostaną, jednak szpecić też nie będą. Satelitki są niewielkie, ich wysokość to 18 cm zaś szerokość 8 cm. Długość kabli przednich głośników to 2 metry (2,7 m ma centralny), zaś tylne posiadają 5 metrowe kable. Przy ustawieniu zestawu na biurku długość jest odpowiednia, jednak w przypadku montażu na większym metrażu przydałyby się dodatkowe 5 metrowe przedłużacze na tylne głośniki. Kable nie mają tendencji do plątania się, są odpowiednio grube i sprawiają wrażenie solidnie wykonanych.
Ciekawie pomyślano przy konstrukcji głośnika centralnego. Dzięki ruchomej podstawie umożliwia on dwie możliwości położenia: tradycyjnie na blacie pod wyświetlaczem lub na wyświetlaczu, po rozłożeniu podstawy. Podstawa jest regulowana i nie powinno być problemu z montażem głośnika na różnej grubości monitorach czy telewizorach LCD/Plazma.
Subwoofer o wymiarach 26 cm x 19 cm x 17 cm (wysokość/głębokość/szerokość) posiada drewnianą obudowę z przednim wylotem powietrza. Czarna okleina obudowy ma tendencję do odklejania się, więc trzeba na nią uważać przy przenoszeniu subwoofera. Z tyłu znajduje się komplet wejść audio oraz pokrętło poziomu tonów niskich. Z wejść audio znajdziemy: sześciokanałowe trzy złącza 3,5mm do komputera (tryb stereo, 2.1 lub 5.1) oraz złącze stereo RCA do odtwarzaczy DVD, HD czy konsol. Zasilacz jest zintegrowany w środku subwoofera. Głośnik niskotonowy o średnicy 12 cm umiejscowiony jest u spodu obudowy subwoofera, wokół którego znajdują się dość solidne, gumowe nóżki. Wszystkie wejścia na tylnej ściance "woofera" są dobrze oznaczone informacyjnie wraz z kolorami złączek, więc nie powinno być żadnego problemu z poprawną instalacją głośników.
Spójrzmy na galerię zdjęć zestawu Logitech Surround Sound Speakers Z506:
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Tak prezentuje się zestaw Logitech Z506, poniżej specyfikacja z danymi technicznymi i ceną, a także zdjęcia zestawu umieszczonego na biurku. Można na nich m.in. zobaczyć różnice z głośnikami 2.0 Creative T40, widać że są niewielkie.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Wrażenia słuchowe
Testy komputerowe odbywały się na karcie dźwiękowej Soubd Blaster X-Fi Fatality Edition przy pełnym podłączeniu 5.1. Zostały także sprawdzone przy podłączeniu stereo do odtwarzacza HD oraz do konsoli X-Box 360 i odtwarzacza mp3.
- Filmy Blu-ray, wideo H.264 z True H / DTS 5.1 / AC3
Testy wykonywane były na płytach Blu-ray z komputera oraz wysokiej jakości filmach H.264 z DTS5.1 (także z True HD), bez żadnych dźwiękowych ulepszaczy, ustawień EQ i pseudo 3D (typu X-Fi Crystalizer czy X-Fi CMSS-3D). Sprawdzono dźwięk m.in. w pozycjach: Matrix Reloaded (Dolby TrueHD 5.1 ~1.5Mb/s), Blade Runner (z klimatyczną oprawą dźwiękową i muzyką Vangelisa; A52/AC3 48000Hz, strumień 630Kb/s), koncert U2 360 at the Rose Bowl (DTS 5.1 48000Hz, strumień 1536Kb/s), koncert This Is It (DTS 5.1 48000Hz, strumień 1536Kb/s).
Zestaw głośników 5.1 Logitecha ułożony został w prostokącie 1m x 2m, ustawiony przy biurku, subwoofer umiejscowiony pod biurkiem, centralny ustawiony na monitorze (w tej pozycji sprawiał lepsze wrażenie niż postawiony pod monitorem). Zestaw jak na swoje niepozorne możliwości sprawuje się całkiem okazale. Wyraźnie wybijają się wysokie tony, ich szczegółowość jest istotnie odczuwalna. Także regulowany głośnik niskotonowy spełnia swoją powinność, wyrabiając odpowiednio dolne rejestry. Z tym, że jego wylot warto ustawić z dala od nóg, gdyż zbliżony do kończyn, często bucha powietrzem po łydkach ;-). Dialogi są dobrze i odpowiednio wyodrębnione, więc tło i oprawa dźwiękowa nie zakłóci nam podstawowego przekazu. Oczywiście zestaw ma swoje ograniczenia, więc nie oczekujmy audiofilskiego cudu, który odda pełną głębie dźwięku i sprawi, że spadniemy z krzesła w odpowiednim momencie filmu czy koncertu. Średnie tony trochę się zacierają, zaś sam dźwięk, mimo iż w miarę dynamiczny, to jednak nie powali swoją mocą.
Jeśli jednak ktoś nie wymaga zbyt dużo trudnych do usłyszenia detali od głośników, to przy odpowiednim materiale audio będzie miał sporo pociechy z tego zestawu. Przy odpowiednim rozmieszczeniu głośników (tylne lepiej ustawić bliżej miejsca odsłuchu) uzyskujemy całkiem przyjemny efekt dźwięku przestrzennego. Zestaw 5.1 potrafi oddać sporo miłych wrażeń podczas delektowania się materiałem z dźwiękiem sześciokanałowym, zarówno oglądając filmy jak i koncerty.
- Muzyka stereo: rock, trance, pop, klasyka
Zapis muzyki wciąż odbywa się głównie w trybie stereo, więc podczas odsłuchu takich nagrań dźwięk przenoszony jest na pozostałe kanały w zależności od aplikacji, urządzeń dodatkowych lub podłączenia głośników. Tutaj jednak nie ma mowy o prawdziwym dźwięku przestrzennym, lecz jedynie przeniesieniem niektórych dźwięków na głośnik centralny, tylne satelitki i subwoofer - ten ostatni skupia na sobie zakres niskich tonów. W przypadku nagrań dwukanałowych, Z506 przy pełnym podłączeniu 5.1 sam nie przeniesie dźwięku na pozostałe głośniki (oprócz subwoofera), gdyż zestaw nie posiada trybu symulacji dźwięku przestrzennego. System suround można stworzyć poprzez aplikację typu: X-Fi CMSS 3D lub efekty Dolby Pro Logic IIx lub True Theater Suround. W przypadku podłączenia zestawu Z506 kablem stereo RCA głośniki same symulują dźwięk przestrzenny.
Przyjemniej słucha się muzyki w trybie symulowanego dźwięku przestrzennego - mimo że jest on trochę "zakłamany", to jednak wrażenia z odsłuchu są ciekawe. Samo stereo niczym szczególnym się nie wyróżnia, muzyki da się słuchać, bez większych odlotów słuchowych ;-)
- Gry: Mafia II, Far Cry 2, Half-Life 2 EP2
Na początek Mafia II, w której dostajemy bardzo przyzwoity dźwięk przestrzenny. Bez trudu możemy odsłuchać, z którego kierunku dobiega dźwięk, w zależności od ustawienia bohatera. Źródło dźwięku dość płynnie przemieszcza się z przednich głośników do tylnych, kiedy zmieniamy pozycje. Oprawa dźwiękowa w tej grze to majstersztyk, zadbano o najdrobniejsze szczegóły. Zarówno muzyka płynąca w tle, jak i dźwięki otoczenia, dialogi brzmią poprawnie i dodają smaku świetnej oprawie graficznej. Wydaje się czasem, że dźwięk troszkę spóźnia się względem obrazu, jednak ten problem leży po stronie gry/sterowników karty dźwiękowej, a nie głośników. W Half-Life 2: Episode Two również otrzymujemy poprawny dźwięk 3D z bogatą sceną efektów dźwiękowych. W grze znajdziemy dopracowane w szczegółach efekty EAX, dopieszczone dialogi i pełną detali armię dźwięków. Dźwięk podobnie jak w Mafii II jest czysty i dobrze ulokowany w przestrzeni. Far Cry 2 z całej trójki wypadł najsłabiej. Już sam dźwięk dookólny nie był tak wyraźny jak w pozostałych tytułach, zaś ubogie efekty dźwiękowe otoczenia nie robiły większego wrażenia. Podsumowując temat gier, głośniki Logitech Surround Sound Speakers Z506 oferują mocny dźwięk i podniosą poziom adrenaliny przy niejednej rozgrywce.
- Konsola, odtwarzacz HD, podłączenie stereo
Tutaj ustawienie zestawu było inne niż we wcześniejszych testach. Głośniki rozmieszczone były na prostokącie 2m x 5m. Podłączenie kablem RCA stereo wystarczyło, aby zestaw symulował nam dźwięk przestrzenny. Trzeba przyznać, że Z506 czyni to całkiem sprawnie, wzbogacając stereo o dźwięk surround. Oczywiście o pełnym systemie 5.1 nie ma tutaj mowy, jednak zarówno przy konsolowych grach, jak i filmach z odtwarzacza HD uzyskuje się zadowalający efekt dźwięku przestrzennego. Nieco może razić lekko metaliczny głos w filmach przy takim podłączeniu.
Wnioski
Świeży zestaw Logitech Surround Sound Speakers Z506, który od niedawna jest dostępny w sklepach w cenie około 350 zł, miło zaskoczył. W tym segmencie sprzętu i przedziale cenowym zestaw gra naprawdę przywozicie, oferując dynamiczny dźwięk bez wyraźnych zakłóceń zarówno w grach jak i materiale wideo wysokiej jakości. Najwięcej wrażeń otrzymamy w przekazie dźwiękowym w trybie sześciokanałowym. Tutaj głośniki pokazują pazura, sprawiając odbiorcy sporo frajdy.
Efekt dźwięku przestrzennego przy podłączeniu urządzeń stereo to też ciekawa cecha tego zestawu. Wbudowane wejścia RCA oraz 3,5 mm, a także wyjście słuchawkowe dają możliwość szybkiego i łatwego podłączenia kolejnych urządzeń takich, jak telewizor, konsola do gier, odtwarzacz mp3 czy DVD.
Warto pochwalić producenta również za łatwy, intuicyjny i logiczny system podłączania głośników, który nie powinien sprawić nikomu kłopotu. Niewielkie gabaryty głośników satelitarnych sprawdzą się w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na duże kolumny.
Moc 75W nie spowoduje drżenia szyb, jednak i amatorzy "domówek" mogą przy ich pomocy zrobić niedużą imprezę. Co prawda sąsiadów poniżej głównie zdenerwuje bass niż potężny dźwięk, to mimo wszystko grają w miarę głośno. Przy dość głośnym wyjściu karty X-Fi głośniki dawały radę także przy ustawieniu poziomu głośności na maksymalną wartość. Mimo iż czuć było, że już kres możliwości zestawu się kończył, to dźwięk nie był przesterowany. Nie zalecane jest jednak słuchanie zestawu przy maksymalnych ustawieniach.
Można się przyczepić do braku wejścia optycznego 5.1, braku regulacji wysokich tonów a także pilota oraz dłuższych kabli dla tylnych głośniczków. Jednak w pewnym przedziale cenowym wszystkiego mieć nie można.
Sprzęt do testów dostarczyły firmy:
|
| | Logitech Polska | |