TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
RECENZJE | Recenzja głośników 5.1 Logitech Surround Sound Speakers Z506 |
|
|
|
Recenzja głośników 5.1 Logitech Surround Sound Speakers Z506 Autor: DYD | Data: 27/08/10
|
|
Wrażenia słuchowe
Testy komputerowe odbywały się na karcie dźwiękowej Soubd Blaster X-Fi Fatality Edition przy pełnym podłączeniu 5.1. Zostały także sprawdzone przy podłączeniu stereo do odtwarzacza HD oraz do konsoli X-Box 360 i odtwarzacza mp3.
- Filmy Blu-ray, wideo H.264 z True H / DTS 5.1 / AC3
Testy wykonywane były na płytach Blu-ray z komputera oraz wysokiej jakości filmach H.264 z DTS5.1 (także z True HD), bez żadnych dźwiękowych ulepszaczy, ustawień EQ i pseudo 3D (typu X-Fi Crystalizer czy X-Fi CMSS-3D). Sprawdzono dźwięk m.in. w pozycjach: Matrix Reloaded (Dolby TrueHD 5.1 ~1.5Mb/s), Blade Runner (z klimatyczną oprawą dźwiękową i muzyką Vangelisa; A52/AC3 48000Hz, strumień 630Kb/s), koncert U2 360 at the Rose Bowl (DTS 5.1 48000Hz, strumień 1536Kb/s), koncert This Is It (DTS 5.1 48000Hz, strumień 1536Kb/s).
Zestaw głośników 5.1 Logitecha ułożony został w prostokącie 1m x 2m, ustawiony przy biurku, subwoofer umiejscowiony pod biurkiem, centralny ustawiony na monitorze (w tej pozycji sprawiał lepsze wrażenie niż postawiony pod monitorem). Zestaw jak na swoje niepozorne możliwości sprawuje się całkiem okazale. Wyraźnie wybijają się wysokie tony, ich szczegółowość jest istotnie odczuwalna. Także regulowany głośnik niskotonowy spełnia swoją powinność, wyrabiając odpowiednio dolne rejestry. Z tym, że jego wylot warto ustawić z dala od nóg, gdyż zbliżony do kończyn, często bucha powietrzem po łydkach ;-). Dialogi są dobrze i odpowiednio wyodrębnione, więc tło i oprawa dźwiękowa nie zakłóci nam podstawowego przekazu. Oczywiście zestaw ma swoje ograniczenia, więc nie oczekujmy audiofilskiego cudu, który odda pełną głębie dźwięku i sprawi, że spadniemy z krzesła w odpowiednim momencie filmu czy koncertu. Średnie tony trochę się zacierają, zaś sam dźwięk, mimo iż w miarę dynamiczny, to jednak nie powali swoją mocą.
Jeśli jednak ktoś nie wymaga zbyt dużo trudnych do usłyszenia detali od głośników, to przy odpowiednim materiale audio będzie miał sporo pociechy z tego zestawu. Przy odpowiednim rozmieszczeniu głośników (tylne lepiej ustawić bliżej miejsca odsłuchu) uzyskujemy całkiem przyjemny efekt dźwięku przestrzennego. Zestaw 5.1 potrafi oddać sporo miłych wrażeń podczas delektowania się materiałem z dźwiękiem sześciokanałowym, zarówno oglądając filmy jak i koncerty.
- Muzyka stereo: rock, trance, pop, klasyka
Zapis muzyki wciąż odbywa się głównie w trybie stereo, więc podczas odsłuchu takich nagrań dźwięk przenoszony jest na pozostałe kanały w zależności od aplikacji, urządzeń dodatkowych lub podłączenia głośników. Tutaj jednak nie ma mowy o prawdziwym dźwięku przestrzennym, lecz jedynie przeniesieniem niektórych dźwięków na głośnik centralny, tylne satelitki i subwoofer - ten ostatni skupia na sobie zakres niskich tonów. W przypadku nagrań dwukanałowych, Z506 przy pełnym podłączeniu 5.1 sam nie przeniesie dźwięku na pozostałe głośniki (oprócz subwoofera), gdyż zestaw nie posiada trybu symulacji dźwięku przestrzennego. System suround można stworzyć poprzez aplikację typu: X-Fi CMSS 3D lub efekty Dolby Pro Logic IIx lub True Theater Suround. W przypadku podłączenia zestawu Z506 kablem stereo RCA głośniki same symulują dźwięk przestrzenny.
Przyjemniej słucha się muzyki w trybie symulowanego dźwięku przestrzennego - mimo że jest on trochę "zakłamany", to jednak wrażenia z odsłuchu są ciekawe. Samo stereo niczym szczególnym się nie wyróżnia, muzyki da się słuchać, bez większych odlotów słuchowych ;-)
- Gry: Mafia II, Far Cry 2, Half-Life 2 EP2
Na początek Mafia II, w której dostajemy bardzo przyzwoity dźwięk przestrzenny. Bez trudu możemy odsłuchać, z którego kierunku dobiega dźwięk, w zależności od ustawienia bohatera. Źródło dźwięku dość płynnie przemieszcza się z przednich głośników do tylnych, kiedy zmieniamy pozycje. Oprawa dźwiękowa w tej grze to majstersztyk, zadbano o najdrobniejsze szczegóły. Zarówno muzyka płynąca w tle, jak i dźwięki otoczenia, dialogi brzmią poprawnie i dodają smaku świetnej oprawie graficznej. Wydaje się czasem, że dźwięk troszkę spóźnia się względem obrazu, jednak ten problem leży po stronie gry/sterowników karty dźwiękowej, a nie głośników. W Half-Life 2: Episode Two również otrzymujemy poprawny dźwięk 3D z bogatą sceną efektów dźwiękowych. W grze znajdziemy dopracowane w szczegółach efekty EAX, dopieszczone dialogi i pełną detali armię dźwięków. Dźwięk podobnie jak w Mafii II jest czysty i dobrze ulokowany w przestrzeni. Far Cry 2 z całej trójki wypadł najsłabiej. Już sam dźwięk dookólny nie był tak wyraźny jak w pozostałych tytułach, zaś ubogie efekty dźwiękowe otoczenia nie robiły większego wrażenia. Podsumowując temat gier, głośniki Logitech Surround Sound Speakers Z506 oferują mocny dźwięk i podniosą poziom adrenaliny przy niejednej rozgrywce.
- Konsola, odtwarzacz HD, podłączenie stereo
Tutaj ustawienie zestawu było inne niż we wcześniejszych testach. Głośniki rozmieszczone były na prostokącie 2m x 5m. Podłączenie kablem RCA stereo wystarczyło, aby zestaw symulował nam dźwięk przestrzenny. Trzeba przyznać, że Z506 czyni to całkiem sprawnie, wzbogacając stereo o dźwięk surround. Oczywiście o pełnym systemie 5.1 nie ma tutaj mowy, jednak zarówno przy konsolowych grach, jak i filmach z odtwarzacza HD uzyskuje się zadowalający efekt dźwięku przestrzennego. Nieco może razić lekko metaliczny głos w filmach przy takim podłączeniu.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|