Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy GeForce GTS 250 w trzech smakach
    

 

Testy GeForce GTS 250 w trzech smakach


 Autor: KamilM | Data: 31/03/09

Palit GeForce GTS 250 2 GB


(kliknij, aby powiększyć)

GeForce GTS 250 wykorzystuje rdzeń graficzny G92b - identyczny znajduje się w GeForce 9800 GTX+. Wykonany w technologii 55 nm, zajmuje powierzchnię 330 mm2 i składa się z 754 mln tranzystorów. Sercem układu jest 128 zunifikowanych procesorów cieniowania, które wraz z jednostkami teksturującymi są podzielone na 8 bloków. Każdy taki zawiera po 16 jednostek cieniowania i 8 teksturujących. Podobnie jak każdy inny GF 9800 GTX/8800 GTS, najnowsze dziecko NVIDII zawiera 16 modułów ROP.

GeForce GTS 250 charakteryzuje się pełnym wsparciem dla DirectX 10 (Shader Model 4.0) oraz OpenGL 2.1. Dzięki silnikowi PureVideo 2.0 otrzymujemy sprzętową akcelerację odtwarzania filmów HD. Kartę możemy łączyć w pary dzięki technologii SLI. Ponadto warto wspomnieć o technologii CUDA, która coraz częściej daje o sobie znać. Pojawiają się pierwsze tytuły tworzone z myślą o tej technologii, np. Mirror's Edge.

Również i przy karcie Palit GeForce GTS 250 wystąpiły pewne problemy z rozpoznaniem poprzez program GPU-Z. Tak samo jak u Gigabyte, program źle podał informację na temat technologii wytwarzania rdzenia graficznego. Ciekawostką jest ilość zastosowanej pamięci operacyjnej - aż 2 GB. Dotychczas taką pojemnością mogły się pochwalić jedynie akceleratory Radeon HD 4870 X2. Częstotliwość taktowania wynosiła dokładnie tyle, ile zaleca NVIDIA, czyli 748 MHz dla GPU, 1100 MHz dla RAM i 1848 MHz dla procesorów strumieniowych.

Karta kosztuje 890 zł. Gwarancja obejmuje okres 2 lat.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Pudełko karty Palit nie mogło obyć się bez "Żabo-Robota". Standardowo już zdobi okładkę opakowania. Producent dumnie umieścił informację o ilości pamięci operacyjnej. Ciekawe tylko, czy 2048 MB w jakikolwiek sposób odbije się na wydajności w grach? Zestaw dodatkowego wyposażenia nie rzuca na kolana. Palit umieścił w pudełku tylko przewodnik po instalacji karty, płytkę ze sterownikami, przewód zasilający oraz przejściówkę DVI->HDMI. Widać tu pewne braki, gdzie się podział drugi kabelek zasilający (karta potrzebuje takich dwóch) oraz przejściówka DVI->D-Sub?

  


(kliknij, aby powiększyć)

Palit już od dawna nie korzysta z referencyjnych płytek pcb oraz układów chłodzących. Przerabia karty na swój sposób, i to zarówno akceleratory GeForce, jak i Radeon. W tym przypadku totalnie zmodyfikowano standardowy cooler. Poprzez modyfikacje płytki drukowanej, karta jest dłuższa od Gigabyte GeForce GTS 250. Kości pamięci znajdują się po obydwu stronach karty. Na rewersie chłodzi je duża, aluminiowa płytka. Karę również możemy połączyć w tryb SLI, służy do tego złącze krawędziowe na górnej krawędzi pcb.

  
(kliknij, aby powiększyć)

Jak widać, nie tylko Gigabyte zastosował na śledziu akceleratora wyjścia analogowe D-Sub. Również i u Palita ów łącze występuje. Ponadto dostępne jest jedno HDMI i jedno DVI. W odróżnieniu od modelu Gigabyte, karta Palita wymaga podłączeniu dwóch przewodów zasilających (6-pin).

  


(kliknij, aby powiększyć)

Moduł chłodzący, to dwa ciepłowody wygięte w kształcie litery "U". Wychodzą z bloczku, który bezpośrednio odbiera ciepło z GPU i rozprowadzają energię cieplną na aluminiowy radiator. Zadbano o wszystkie kości pamięci, również i te na wersie są chłodzone przez radiator. Brak niestety jakiekolwiek chłodzenia sekcji zasilania. W kwestii hałasu wentylatora - nie jest źle, aczkolwiek mogłoby być lepiej. W spoczynku karty, wentylator jest cichszy niż w przypadku Zalmana zamontowanego na Gigabyte GeForce GTS 250. Znów po rozgrzaniu się całej karty, staje się wyraźny warkot powodowany przez łopatki wentylatorka.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy GeForce GTS 250 w trzech smakach
 
 » Wstęp
 » Gigabyte GeForce GTS 250 1 GB
 » Palit GeForce GTS 250 2 GB
 » EVGA GeForce GTS 250 SC 1 GB
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Pobór mocy, temperatury
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »