Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
    

 

Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 07/10/04

Albatron PX915P Pro

Druga płyta na chipsecie i915P pochodzi od Albatrona. PX915P PRO to produkt nie mający czego się wstydzić, z ciekawymi funkcjami i na solidnych podstawach. Propozycja dedykowany procesorom Socket T na gniazdo LGA775.

Płyta zbudowana na laminacie w kolorze niebieskim, o pełnym wymiarze ATX. Konstrukcję oparto o mostek północny i915P z obsługą CPU na FSB 800MHz i 533. Na południu gości układ ICH6 bez funkcji RAID i WiFi, z czterema kanałami SATA 150 i jednym PATA 100.

Płyta wspiera zwykłe pamięci DDR w 4 slotach w standardzie PC2700/PC3200 w konfiguracji jedno i dwu kanałowej, w tym też w trybie flex. Pozostałe złącza to 1 port graficzny PCIe 16x, 2 PCIe 1x oraz 3 stare złącza PCI. Nie ma oczywiście już AGP.

  
Widok ogólny na płytę i na układ złącz Albatrona (kliknij, aby powiększyć)

Standardem dziś jest układ ethernet - i tu znalazło się dlań miejsce. Rolę tę spełnia 1Gbit układ Marvell MV9001. Niespodzianką jest jednak obecność drugiego kontrolera. Tym razem jest to 10/100Mbit chip VIA VT6105. Układ dźwiękowy zgodny z Intel High Definition Audio oparty jest o kodek Realteka ALC880 ze wsparciem dla 8-śmio kanałowego zestawu nagłaśniającego. Komplet separowanych złącz znajduje się na panelu tylnym płyty. Niestety zabrakło SPDIFa. Jeśli ktoś chciałby koniecznie skorzystać z tego standardu, musi zaopatrzyć się w odpowiednie złącze elektryczne we własnym zakresie, bowiem laminat zawiera jedynie odpowiedni punkt podłączeniowy.

  
Widoczne gniazdo procesora z elementami zasilającymi i układ radiatorów na obu mostkach. Wbrew pierwszemu wrażeniu wykonane są one z aluminium. Uwagę zwracają załącza napędów SATA i IDE (kliknij, aby powiększyć)

Ponieważ mostki południowe rodziny ICH6 obsługują tylko 1 kanał IDE, więc dla większej elastyczności wyrobu producent zastosował dodatkowy kontroler standardu ATA133 w postaci układu ITE IT8212F z funkcjami RAID 0, 1 i 0+1.

Laminat zawiera 3 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Porty USB 2.0 znalazły się w ilości 4 sztuk na krawędzi płyty, zaś dodatkowe 4 można podłączyć posiadając odpowiednie gniazdka sygnałowe na "śledziu".

Na mostku północnym ułożono aluminiowy radiator bez wentylatorka. Podobnież uczyniono na "południu", gdzie znalazł się mniejszy, aluminiowy radiator.

Dziecko Albatrona zgodne jest z normą energetyczną FMB 2.0, a zasilanie dla procesora zapewnia trzyfazowy blok z 4 tranzystorami na fazę. Prąd do płyty dostarczany jest przez 24-pinową wtyczkę ATX (z możliwością użycia 20 kontaktowej) i 12 woltową AUX.

Rozmieszczenie elementów budzi dwa poważniejsze zastrzeżenia. Gniazda pamięci kolidują z portem graficznym. Dłuższa karta włożona w pierwszy slot PCI może ocierać się o radiator mostka południowego. Zgrupowane w jednym miejscu złącza SATA pozwalają zachować porządek w kablach. Pewne zastrzeżenia może jednak wywołać bateria kondensatorów wokół gniazda procesora, która normalnie znajduje się pod radiatorem procesora. Jeśli producent coolera nie dostosuje się zbyt dokładnie do specyfikacji gniazda, wówczas radiator może zawadzać o napomniane elementy bloku zasilającego.

BIOS. Magistralę FSB można ustawić do 333MHz. Mnożniki szyny PCI zablokować da się na wartość 33, 37 lub 44MHz. Taktowanie magistrali PCIe może przybrać wartość "Auto" lub 100MHz (prawdopodobnie jednak nie jest ona "zablokowana"). Regulacja napięcia Vcore odbywa w zakresie 0,85-1,9V, pamięci do 2,9V, a mostka północnego od 1,5 do 1,8V.

Płyta udostępnia możliwość regulacji prędkości obrotowej tylko 1 wentylatora - procesora. Po przekroczeniu określonego progu termicznego wentylator przyspiesza.

  
Zbiorcze pudełko dla modeli z chipsetem i915P i i915G prezentuje się bardzo estetycznie, choć jego zawartość nie szokuje. Przydało by się więcej kabli SATA (kliknij, aby powiększyć)

Pudełko to obok krążka CD ze sterownikami (dodatkowo oprogramowaniem: antywirusowym PC-Cillin 2004 i testującym kabel sieciowy) zaślepka na układ wyprowadzeń portów, taśmy - FDD, 3 ATA i 1 SATA 150 wraz z przejściówką zasilającą. Całość dopełnia śledź z 4 portami USB.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
 
 » Abit AG8
 » Albatron PX915P Pro
 » Gigabyte GA-8I915P Duo Pro
 » Abit AS8
 » Abit 3rd Eye
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »