Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
    

 

Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 07/10/04

Abit AS8

Na koniec smakowita przekąska. Abit AS8 to bowiem bardzo nietypowa konstrukcja w naszym przeglądzie. Płyta łącząca to co najlepsze z przeszłości z przyszłością. Jest to po prostu model z gniazdem LGA775, ale korzystający ze starszych chipsetów. Konkretnie i865PE. Jakie są zalety tego rozwiązania? Ot choćby możliwość użycia starych pamięci DDR, więcej niż 2 urządzeń IDE oraz, co chyba najważniejsze - karty graficznej AGP. Sumarycznie więc dostajemy nowe gniazdo procesora będące w stanie obsłużyć możliwe w najbliższej przyszłości procesory oraz powszechnie stosowane od wielu lat rozwiązania pozwalające rozsądnym kosztem unowocześnić komputer.


Widok ogólny na Abita AS8(kliknij, aby powiększyć)

Płyta oparta jest kombinację układów i828865PE jako mostek północny oraz mostek południowy FW82801ER-ICH5R z obsługą standardu SATA RAID. Czerwono krwisty PCB ma wymiar pełnego ATX - 30,5x24,5cm. Całkowita konfiguracja portów to zwykły slot AGP 8x i tylko 4 gniazd PCI. W 4 sloty DIMM można włożyć 4GB jedno i dwukanałowego RAMu DDR. Oczywiście nie uświadczymy tu standardu PCI Express.

Testowa płyta wyposażona jest w funkcje SATA RAID realizowane przez kontroler mostka południowego (obok tradycyjnego kanału PATA). Sumarycznie dostajemy 4 kanały PATA i 2 SATA. Nie zastosowano jednak dodatkowego kontrolera napędów, więc teoretycznie pod płytę można podłączyć do 6 napędów. Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio Realtek ALC658 z kompletem wyjść do obsługi dźwięku 5.1 i separowanymi wyjściami - mikrofonowym i line-in - to wszystko na krawędzi płyty. Obsługę sieci lokalnej gwarantuje 10/100Mbit kontroler Realteka 8100C. Nie zapomniano o obsłudze interfejsu IEEE1394, czyli FireWire. Za te funkcje odpowiada chip PHY/link TSB43AB23 z jednym wyprowadzeniem na krawędzi i dwoma na śledziu.

  
Lewe zdjęcie uwidacznia kolejno: wyświetlacz kodów LED, kodek audio, kontroler LAN. Na prawym zdjęciu uchwycony został blok zasilający procesor wraz z paskami 'Overclocking Strips'. (kliknij, aby powiększyć)

Laminat zawiera 4 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Jeden wentylator znalazł się na radiatorku mostka północnego w konfiguracji podobnej do powyższego wyrobu Abita. Mostek południowy chłodzi sam radiator. Nie zapomniano też o uGuru opartym o "procesor" Winbonda i wyświetlaczu kodów LED przy lewej krawędzi laminatu.

Tradycyjnie u Abita układ zasilający należy do tych najwyższej klasy. Opierają się one o 4 fazowy blok z 4 tranzystorami na fazę. Pozwala to odpowiednio zasilić nawet najbardziej wymagające procesory. Zgodnie z najnowszą tendencją, także i ta płyta posiada "Overclocking Strips".

  


Kolejno od góry - widok na radiator mostka południowego, pod nim chip uGuru, kontroler FireWire i złącza SATA. Na prawym zdjęciu wentylator na mostku północnym. Na dolnej fotografii ukazany panel złącz płyty (kliknij, aby powiększyć)

Porty USB znalazły się w ilości 4 sztuk na krawędzi płyty, zaś dodatkowe 4 można podłączyć posiadając odpowiednie gniazdka sygnałowe na "śledziu".

Zatrzaski slotów pamięci nie kolidują z kartą AGP. Jest to zasługa wyjątkowo nisko umieszczonego portu graficznego. Znalazł się on w takiej pozycji, bowiem producent zastosował zaledwie 4 sloty PCI. Dla wielu może się to wydać ilością wystarczającą, ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że najnowsze, topowe karty graficzne nVidii zajmują dodatkowo 1 slot poniżej gniazda AGP, to taka ilość gniazd może okazać się zbyt mała. Niezbyt interesująco przedstawia się też punkt, w którym umieszczono wyświetlacz LED. Zdecydowanie bardziej ergonomiczny byłby prawy róg płyty. Niestety w moim przypadku owy wyświetlacz jest kompletnie nieprzydatny, bowiem zasłania go karta dźwiękowa PCI, a wkładanie głowy głęboko w obudowę by cokolwiek odczytać jest wyjątkowo nie ergonomiczne. Z kolei wentylator na radiatorze mostka północnego jest obrócony o kąt 45stopni w stosunku do pozycji w płycie AG8. Przez to nie wieje on na spodnią stronę karty graficznej - konkretnie jej rdzeń, a przed nim.

Magistralę FSB można ustawić w przedziale od 100 do 400MHz. Mnożniki szyn AGP/PCI mają wartość niezależną od FSB i regulowaną w zakresie od 66 do 99MHz. Vcore w można podbić aż do 1,7125V. Napięcie pamięci Vmem od 2,5V do 3,2V, zaś znamionową wartość dla portu AGP - 1,5 do 1,65V. Mamy też pełną kontrolę nad cyklami odświeżeń RAMu.

BIOS zawiera opcję nazwaną Game Accelerator pozwalającą uruchomić znany z i875 PAT. Może przybrać jedną z 4 "pozycji": Auto, Turbo, Street Racer, F1.


Pudełko i jego zawartość (kliknij, aby powiększyć)

Pudełko to obok krążka CD ze sterownikami (niestety bez dodatkowego oprogramowania, za wyjątkiem firmowego tweakera Abit uGuru)- po 1 taśmie FDD i ATA133, 2 kable SATA i 2 przejściówki zasilające dyski SATA, śledź z portami USB i FireWire. W zależności od wersji możemy kupić wersję bez lub z "3rd Eye".







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
 
 » Abit AG8
 » Albatron PX915P Pro
 » Gigabyte GA-8I915P Duo Pro
 » Abit AS8
 » Abit 3rd Eye
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »