Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
    

 

Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte


 Autor: Lancer | Data: 07/10/04

Dźwięk na pokładzie

Na prezentowanych płytach znajdziemy trzy różne kodeki audio. O ile płyty Albatron i Gigabyte korzystają z logiki specyfikowanej przez Intel High Definition Audio, to Abit wyłamał się stosując proste rozwiązanie AC97 i zaufał sprawdzonemu układowi Realteka serii 658. Jeśli chodzi o użyte kodeki, to Gigabyte stosuje konstrukcję C-Medii, model 9880. Albatron użył Realteka ALC880.

Ze wszystkich układów, jak nietrudno zgadnąć wyróżniły się te oparte o Intel High Definition Audio. Cóż jakością nie powalały, ale brzmienie obu konstrukcji wyróżniało się na tle ALC658 Abita. Dźwięk był bardziej "kolorowy" i czuć, a raczej słychać było wyższą częstotliwość i rozdzielczość próbkowania. Nie była to jednak różnica niesamowita i gdybym miał "słuchać płyt" w odstępie kilku godzinnym to różnicy bym nie zauważył. Z pewnością daleko jeszcze im do dedykowanych kart dźwiękowych. Nie oszukujmy się, komu zależy na kosztach, ten nie przebije jakością wyspecjalizowanych urządzeń. Zastosowana technologia tworzy jednak dobra podstawę do budowy prostych domowych "centrów rozrywki" zwłaszcza w obliczu wsparcia dla sporej ilości poprawiających doznania dźwiękowe rozszerzeń zawartych w intelowskiej specyfikacji.

Jeśli miałbym wybierać z kolei między kodekiem Realteka, a CMedii, to postawiłbym znak równości. Jak dla mnie nie było różnicy. Niestety nie dane było sprawdzić kompatybilności w zbyt wielu aplikacjach. Starsze kodeki potrafią czasami sprawić psikusa i brzydkie "bąki" wypuszczać, jak będzie z nową technologią? Cóż jest ona świeża i na pewno jeszcze trzeba trochę popracować, bowiem na tą chwilę stwierdzenie, że jest ona bezkonfliktowa jest po prostu nadużyciem.

Z kolei dźwięk oferowany przez płyty Abita... cóż typowa jakość AC97 współpracującego z powszechnie stosowanym układem ALC658. Jakoś za specjalnie nie utkwił mi w pamięci, ani pod względem pozytywnych, ani negatywnych doznań. Jednak trochę szkoda tego IHDA w AG8, bo jego brak w AS8 można zrozumieć.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy 4 płyt dla LGA775: Abit, Albatron i Gigabyte
 
 » Abit AG8
 » Albatron PX915P Pro
 » Gigabyte GA-8I915P Duo Pro
 » Abit AS8
 » Abit 3rd Eye
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »