Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test 3 x Radeon 4870 - sprzęt dla graczy
    

 

Test 3 x Radeon 4870 - sprzęt dla graczy


 Autor: KamilM | Data: 20/03/09

Palit Radeon 4870 Sonic Dual Edition


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Podobnie, jak w każdym innym Radeonie z serii 4850/4870, główną siłą napędową są zunifikowane jednostki cieniowania, których w sumie jest 160, przy czym każda taka pojedyncza jednostka może wykonać do pięciu operacji na jeden cykl zegara. Jak widać na zamieszczonym schemacie GPU, rdzeń składa się z 10 bloków zawierających jednostki cieniowania (Simd Cores) oraz jednostkami teksturującymi. Każdy taki blok zawiera 80, 32 bitowych zunifikowanych shaderów oraz 4 moduły z jednostkami teksturującymi. Nad równomiernym obciążeniem jednostek cieniowania czuwa Ultra-Threaded Processor. Ponadto układ ma do dyspozycji 40 jednostek teksturujących oraz 16 RBE. W dolnej części widać cztery kontrolery pamięci - układ ma do dyspozycji 256 bitowy interfejs pamięci.

Układ wspiera środowisko DirectX 10.1 (Shader Model 4.1) oraz OpenGL 2.1. Ponadto występuje obsługa technologii CrossFireX (do 4 GPU naraz). Karta wyposażona została w moduł UVD2 umożliwiający dekodowanie materiału wideo o wysokiej rozdzielczości.

Serce karty stanowi rdzeń graficzny o kodowej nazwie RV770. Wyprodukowany w procesie 55 nm, posiada 965 milionów tranzystorów. Model nadesłany nam przez firmę Palit oferuje - oprócz autorskiego systemu chłodzenia - podkręcone parametry pracy. Rdzeń graficzny taktowany jest z prędkością 775 MHz, natomiast pamięć operacyjna - 1000 MHz (efektywnie 4000 MHz).

Przybliżona cena wynosi 990 zł. Gwarancja obejmuje okres 2 lat.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Drugi HD 4870 jaki do nas dotarł powstał w fabrykach Palita. Karta znajdowała się w sporym pudełku, którego okładkę zdobi tradycyjnie "żabo robot". Na pudełku producent chwali się niestandardowymi zegarami taktowania oraz ilością wyjść na śledziu karty. Dodatkowe wyposażenie akceleratora stanowiły: instrukcja obsługi, nośnik ze sterownikami, przewód zasilający (choć powinny być dwa), przejściówka DVI->HDMI oraz przejściówka DVI->D-Sub.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Już na pierwszy rzut oka układ zdecydowanie różni się od produktu ASUS'a. Uwagę przykuwają dwa, duże wentylatory oraz rażąca po oczach czerwień płytki drukowanej oraz pomarańcz osłony systemu chłodzącego. Długość karty jest identyczna, jak w przypadku innych HD 4870. Karta w obudowie komputera zajmuje dwa sloty i zalecamy mieć wolny jeszcze jeden, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza wokół akceleratora.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Do karty należy podpiąć dwie wtyczki zasilające 6-pin. Na śledziu karty znajdowały się dwa wyjścia DVI, HDMI oraz przełącznik "Turbo-Normal" służący do ustalania trybów pracy (o/c - non o/c).


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Firma coraz śmielej ingeruje w coolery, co objawia się całkiem ciekawymi konstrukcjami na niezłym poziomie. Palit 4870 Sonic Dual Edition został wyposażony w dwa, spore wentylatory. Jeden z nich ma za zadanie chłodzić centralną część karty, natomiast drugi odpowiada za sekcję zasilania. Za radiator służy aluminiowy radiator z mnóstwem żeberek oraz przewijającymi się wokół nich ciepłowodami. Dużą zaletą jest komfort pracy z ów kartą. Praca wentylatorów jest cicha - zwłaszcza w odniesieniu do referencyjnych produktów, bez względu czy spędzamy czas w systemie, czy też podczas grania.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test 3 x Radeon 4870 - sprzęt dla graczy
 
 » Wstęp
 » ASUS Radeon 4870 512 MB TOP
 » Palit Radeon 4870 Sonic Dual Edition
 » Sapphire Radeon 4870 Toxic Vapor-X
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Pobór mocy, temperatury, hałas
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »