Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test 3 x Radeon 4870 - sprzęt dla graczy
    

 

Test 3 x Radeon 4870 - sprzęt dla graczy


 Autor: KamilM | Data: 20/03/09
     

Pobór mocy, temperatury, hałas

Pobór mocy. Niestety nie byliśmy w stanie sprawdzić ile wynosi pobór samej karty graficznej. Poniżej przedstawiamy wyniki całej platformy. Jako ciekawostkę podajemy, iż nasza konfiguracja komputera bez układu graficznego (w stanie spoczynku) pobiera około 130 W.

Tryb "Spoczynek" to zalogowany system operacyjny z uruchomionym aplikacjami: Firefox, Foobar2000 oraz Konnekt. Natomiast "Obciążenie" to test w grze Crysis.

W trybie spoczynku prezentowane Radeony HD 4870 wraz z platformą testową (bez monitora, głośników) pobierały około 180 W. Jest to identyczna wartość, jak nasz komputer z GeForce GTX 295! Nawet wydajniejszy GeForce GTX 285 pobiera zauważalnie mniej. Natomiast podczas testu w Crysisie, platforma z Radeonami pobierała około 275-280 W.

Temperatury, hałas. Temperaturę odczytywaliśmy przy pomocy programu GPU-Z. "Spoczynek", to praca w systemie operacyjnym przy otworzonych programach: Firefox, Foobar2000 i Konnekt. Natomiast "Obciążenie:, to zapętlony test w grze Crysis (maksymalna osiągnięta temp.). Poniżej wyniki na poszczególnych akceleratorach.

Jedną z najważniejszych cech testowanych przez nas akceleratorów są moduły chłodzące. Najlepiej, gdy zamontowane wentylatory są ciche i wydajne. Jak sobie radziły karty ASUS, Sapphire i Palit? Wyniki temperatur powyżej.

Zarówno bez obciążenia, jak i z nim, liderem jest Palit Radeon HD 4870 Sonic. Dwa potężne wentylatory potrafią schładzać GPU do 48/62 stopni Celsjusza (odpowiednio: spoczynek/obciążenie). Niewiele słabiej wypadła karta Sapphire Radeon HD 4870 Toxic. Zastosowane w nim ciepłowody oraz szereg aluminiowych blaszek dały niezłe rezultaty. Zdecydowanie najgorszym układem chłodzącym okazał się referencyjny moduł na ASUS'ie. W spoczynku temperatura rdzenia graficznego oscylowała na poziomie 59 stopni, zaś obciążeniem 70 stopni. Wydawać by się mogło, że to w sumie niewiele więcej, niż w przypadku modułu Vapor-X u Sapphire, lecz należy jeszcze wziąć pod uwagę głośność wentylatorów. Najciszej pracował wentylator u Sapphire, zarówno w 2D, jak i w 3D, dość duża turbinka pracowała relatywnie cicho. Dwa wentylatory u Palita w 2D były ledwo słyszalne i absolutnie nie przeszkadzały w pracy. W grach rozpędzały się do około 1000 rpm, co objawiało się już niestety wyraźnym szumem. Nic to w porównaniu do referencyjnego ASUS'a HD 4870 TOP. O ile w 2D głośność chłodzenia jest akceptowalny, o tyle w 3D, gdy cała karta rozgrzeje się, jest naprawdę głośno (wentylator pracuje wówczas z prędkością około 2600 rpm).

Jeśli mielibyśmy więc wybierać najbardziej komfortowy system chłodzący, zastanawialibyśmy się nad modułem Vapor-X. Idealny stosunek wydajności do głośności.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test 3 x Radeon 4870 - sprzęt dla graczy
 
 » Wstęp
 » ASUS Radeon 4870 512 MB TOP
 » Palit Radeon 4870 Sonic Dual Edition
 » Sapphire Radeon 4870 Toxic Vapor-X
 » Testy
 » Podkręcanie
 » Pobór mocy, temperatury, hałas
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »