Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt
    

 

Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt


 Autor: Lancer | Data: 11/10/04

Spostrzeżenia

  • Płyty pracowały tak jak należy. Stabilność na wysokim poziomie. Brak niebezpiecznych sytuacji. Pamięci pracowały przy najwyższych timingach w podobnym zakresie częstotliwości. Nie wystąpił problem z pamięciami znany z Abita KV8Pro (ver. 1.0).

  • W kategorii wydajności Gigabyte okazał się nieco mniej wydajny od konkurencyjnego Abita. Różnice nie były jednak duże i zdarzały się wahania wyników. Z uwagi na specyfikę procesorów K8, wpływ chipsetu na sumaryczną prędkość komputera nie jest duży. Jeśli byśmy mieli wykazywać różnicę między płytami przy standardowych ustawieniach z pewnością wygrałby Abit, ze swym 204MHz FSB. Gigabyte oferował 201MHz. Wpływ na końcową wydajność byłby mały, ale dało by to pożywkę dla działu marketingu.

  • Płyta Abita jest zdecydowanie przyjemniejsza dla ucha. Jest to oczywiście zasługa pasywnego chłodzenia. Niestety Gigabyte jest kompletnym przeciwieństwem i małe wentylatorki dosyć mocno burzą spokój. BIOS Abita ma tez tą przewagę, że daje możliwość regulacji prędkości obrotowej wentylatorów w dosyć sporym zakresie. Niestety konstruktorzy z przeciwnej firmy nie zdecydowali się na użycie podobnych funkcji.

  • Laminat Gigabyte udostępnia 4 porty SATA i 4 PATA, w dodatku z funkcjami RAID dla wszystkich kanałów! Abit przez prostszą konstrukcję daje tylko 2 gniazda standardu szeregowego i równoległego, a macierz dyskową można stworzyć tylko w ramach kanału SATA.

  • Rozplanowanie elementów na płytach jest poprawne, i nie budzi poważniejszych zastrzeżeń.

  • Płyty dysponują podobnej klasy układami dźwiękowymi opartymi o kodeki Realteka w dodatku z kompletami wyprowadzeń audio. Gigabyte ma jednak przewagę wynikającą z użycia ośmiokanałowego standardu audio. Abit oferuje tylko dźwięk systemu 5.1.

  • Gigabyte oferuje obsługę dwóch złącz FireWire, zaś Abit trzech, choć ten pierwszy wspiera 800Mbit standard IEEE1394b. Kontroler VIA Abita ma tylko połowę tego.

  • Co prawda oba produkty integrują 1Gbit układ sieciowy, ale tylko Gigabyte ma jeszcze dodatkowy 100Mbit chip, pozwala więc np. udostępniać połączenie sieciowe bez konieczności stosowania kart trzecich. W dodatku chipset nVidia oferuje sprzętowy FireWall. Prostszy układ VIA płyty Abita to także kontroler gigabitowy, ale korzysta do komunikacji z szyny PCI, a nie dedykowanego łącza jak u nForce i na dodatek bez funkcji zapory ogniowej.

  • W kwestii overclockingu zwycięstwo Abita. Wysoki poziom FSB pozwala uzyskać niezłe rezultaty podkręcania procesora. Gigabyte nie wypadł aż tak dobrze, ale i tak jest to poziom wystarczający dla większości użytkowników i dodatkowo oferuje zmianę mnożnika w krokach 0,5x. Overclocking na Abicie ułatwia większa ilość i zakresy regulowanych napięć, a także multum opcji monitorujących oraz możliwość podpięcia zegara "3rd Eye". Niestety nieprawidłowa konfiguracja BIOSu - np. zbyt ostro ustawione timingi pamięci w przypadku płyty Abita owocuje całkowitą blokadą. Pozostaje tylko reset BIOSu. Gigabyte nie miał takiego problemu pozwalając uruchomić się w trybie ustawień defaultowych.

  • Wyświetlacz LED Abita jest dobrym pomysłem i podnosi w niektórych zastosowaniach funkcjonalność płyt. Może przekazać wiele informacji o przyczynach ewentualnej awarii komputera, pozwalając łatwo zlokalizować źródło usterki.

  • W kwestii dodatków przewaga Gigabyte. Większa ilość kabli i dodatkowe przejściówki ułatwiają podłączanie urządzeń. Darmowa wersja dobrego programu Northon Internet Security jest miłym akcentem. Abit jednak ma "3rd Eye" :)

  • Jeśli chodzi o kwestie finansowe to widzimy istotny podział. Stosunkowo tani jest Abit, którego można dostać już za 110$. Gigabyte jest dwukrotnie droższy, - 200$! Nie dziwi to tak mocno, jeśli wziąć pod uwagę ilość funkcji oferowanych przez ten produkt, przy którym Abit wydaje się ubogi. Są to jednak skrajne wyroby. Abit to król overclockingu, a Gigabyte jest wprost stworzony do budowy komputera typu "full wypas".


TwojePC - OK! TwojePC - WYRÓŻNIENIE! Abit AV8
+ przystępna cena
+ wysoka wydajność
+ bogate opcje overclockerskie i konfiguracyjne
+ doskonałe rezultaty podkręcania
+ 3rd Eye
+ cicha praca
+ wsparcie dla standardu FireWire
                                                       - blokada płyty w przypadku zbyt ostro ustawionych opcji BIOSu



TwojePC - OK! Gigabyte K8NSNXP-939
+ podwójny kontroler sieciowy z zaporą ogniową
+ DualBIOS
+ 4porty SATA i PATA z RAIDem
+ wsparcie dla 8śmio kanałowego dźwięku
+ gratisowa edycja programu Northon Internet Security
- przeciętne opcje konfiguracyjne
- głośna praca
                                                       - wysoka cena


poprzednia strona (Podkręcanie)    -   następna strona (Spostrzeżenia)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt
 
 » Wstęp
 » Athlon 64 3800+ @ socket 939
 » Testy procesorów
 » Wielowątkowość
 » Athlon kontra pamięć: Testy
 » Rozważania o Socketach
 » Nowe gniazdo, nowe płyty
 » Abit AV8
 » Gigabyte K8NSNXP-939
 » Testy płyt
 » Podkręcanie
 » Spostrzeżenia
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

GIGABYTE Polska      GIGABYTE Polska

ABIT Polska      ABIT Polska

AMD Polska      AMD Polska