Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt
    

 

Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt


 Autor: Lancer | Data: 11/10/04

Wielowątkowość

Mimo szumu informacyjnego o wielordzeniowych CPU, na dzień dzisiejszy jedynie Intel serią układów z technologią HyperThreading oferuje procesory wielowątkowe. Daje ona namiastkę wieloprocesorowości i mimo iż nie zawsze daje oczekiwane rezultaty, to w sporej części zastosowań przynosi pewien zysk wydajności i potrafi podnieść komfort pracy z komputerem. Sama technologia była wielokrotnie opisywana, więc nie ma sensu powielać tego co było wielokrotnie już powiedziane (zapraszam do wcześniejszych moich recenzji w dziale SPRZĘT).

Na przyszły rok obaj giganci rynku procesorów x86 zapowiadają wprowadzenie konstrukcji wielordzeniowych. Będzie to ważny krok dla AMD, bowiem taka konstrukcja układu w końcu pozwoli AMD przy pomocy tylko jednego procesora (choć wielordzeniowego) oferować funkcje zbliżone do HyperThreadingu Intela. Oczywiście pomijam tu fakt, że rozwiązanie wielordzeniowe jest bardziej efektywne od konstrukcji z dwoma procesorami logicznymi i z pewnością znacznie lepiej wpłynie na wydajność całkowitą, niż tryb pracy SMT (wielowątkowy) jaki oferuje HT.

Na dzień dzisiejszy tylko procesor Intela potrafi wykonywać jednocześnie więcej niż jeden wątek. Zobaczmy jednak jak w praktyce wygląda wydajność dwóch układów, które są zmuszone do jednoczesnej pracy na dwóch wątkach.

Za pierwszy wątek, "tło" naszego testu służył WinRAR kompresujący 400MB plik. Jako dodatek uruchamiane były różne aplikacje, które miały zbadać wydajność sprzętu w trybie wielowątkowym. Wyjątkiem jest przedostatni test. Tam tłem było SuperPi liczące próbkę 32M, a za benchmark służył WinRAR.

Procesor AMD nie najlepiej się czuje, jeśli musi robić wiele rzeczy jednocześnie. Potrafi znacząco zwolnić, utrudniając pracę. Było to bardzo odczuwalne w czasie testów. O ile niektóre wyniki są bardzo do siebie zbliżone na obu maszynach, to komputer z procesorem Intela bardzo elastycznie reagował na polecenia i płynnie wykonywał zadania. Przeczą temu co prawda wyniki. Test czwarty, mimo iż wskazuje na wygraną AMD, to faktycznie nie wypadł tak doskonale. SuperPi na tyle mocno obciążało procesor (zwiększony priorytet), że samo uruchomienie drugiej aplikacji trwało niemal pół minuty. Procesor z HT, mimo iż teoretycznie działał wolniej, to żądane operacje wykonywał sprawniej, wyjątkowo szybko przełączając się między wątkami. Inne testy już wykazały większe przyspieszenie. Quake działał bez zająknięcia, gdy na AMD się po prostu dławił. Uruchomienie aplikacji zajęło ponad minutę!

Przeglądając kilka przykładowych wyników można dostrzec przewagę jaką może dać intelowskie HT. Nie zawsze ono jednak w sposób znaczący przyspiesza działanie komputera. Nie da się bowiem fizycznie obejść niektórych problemów. Jeśli fragmenty kodów obu wątków będą chciały jednocześnie skorzystać z tych samych jednostek wykonawczych procesora, złej ich synchronizacji czy niewłaściwego przydziału czasu procesora. Wówczas efekt jest przeciwny do zamierzonego i procesor może zwolnić. Taki jest właśnie argument AMD przeciw tej technologii. Dużo lepszym wyjściem jest użycie dwu rdzeni. Wówczas takie przypadki nie będą miały miejsca. Zwielokrotniona ilość jednostek pozwala łatwiej i sprawniej wykonywać dwie operacje jednocześnie i nie ma aż takich problemów z przydziałem zadań. W końcu nie trzeba będzie czekać, aż fragment kodu ustąpi miejsca drugiemu, bowiem wymagające zaangażowania dużej mocy zadania nie będą wykonywane jednocześnie na tych samych jednostkach, ale każde wewnątrz jednego rdzenia upodabniając taki układ dużo bardziej do maszyny wieloprocesorowej niż technologia HT.

Na chwilę obecną można z dużym uproszczeniem stwierdzić, że procesory AMD są układami jednowątkowymi. Pentium 4 z HT jest układem jednowątkowym z możliwością sprawnego wykonywania dwóch wątków. Na wydajne układy SMT musimy poczekać do następnego roku.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt
 
 » Wstęp
 » Athlon 64 3800+ @ socket 939
 » Testy procesorów
 » Wielowątkowość
 » Athlon kontra pamięć: Testy
 » Rozważania o Socketach
 » Nowe gniazdo, nowe płyty
 » Abit AV8
 » Gigabyte K8NSNXP-939
 » Testy płyt
 » Podkręcanie
 » Spostrzeżenia
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »