Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt
    

 

Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt


 Autor: Lancer | Data: 11/10/04

Abit AV8

Płyta oparta jest o mostek północny VIA K8T800 Pro i południowy VT8237 z obsługą SATA RAID 0 lub 1. Zbudowana jest na pomarańczowo-czerwonym PCB i ma wymiar pełnego ATX z 9 otworami montażowymi. Całkowita konfiguracja portów w produkcje Abita to: 1 AGP 3.0 (8x), 5 gniazd PCI. 4GB pamięci DDR w konfiguracji jedno i dwukanałowej można włożyć w 4 banki. Płyta oficjalnie obsługuje moduły taktowane zegarem 200, 266, 333 i 400MHz.


Abit AV8 w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)

Wszystkie zadania na napędach optycznych/magnetycznych płyta wykonuje za pośrednictwem mostka południowego. Producent nie zastosował dodatkowych kontrolerów. Maksymalnie więc można pod AV8 podpiąć do 4 urządzeń ATA133 i 2 SATA150. Dołożono za to chip VIA VT6306 oferujący obsługę standardu IEEE1394 - FireWire. Dzięki temu można podłączyć do 3 urządzeń tego standardu. Jedno wyprowadzenie jest na panelu tylnym płyty, dwa na "śledziu".


Widok na kontrolery(kliknij, aby powiększyć)

Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio Realtek ALC658 z kompletem wyjść audio do obsługi dźwięku przestrzennego 5.1 i separowanymi wyjściami mikrofonowym i line-in na panelu tylnym. Do tego dochodzą cyfrowe wejścia i wyjścia S/PDIF. Na krawędzi znajdziemy jeszcze wyprowadzenia dla 4 portów USB 2.0 (4 dodatkowe na śledziu) oraz gniazdo kabla LAN. Za funkcje sieciowe odpowiada 1Gbit chip VIA VT6122. Nie zapomniano o archaicznych złączach COM i LPT.


Układ złącz pozwala korzystać jednocześnie z zestawu audio systemu 5.1 i urządzeń podpiętych pod wejścia line-in i mikrofonowe(kliknij, aby powiększyć)

Abit zastosował trzyfazowy blok zasilający procesor wraz technologią "overclocking strip". Mostek północny chłodzony jest pasywnie przez spory radiator. Zrezygnowano z wentylatora, co zapewnia ciszę, a umieszczony niedaleko gniazda CPU mostek północny jest owiewany przez podmuch powietrza z wentylatora procesora.


W lewym górnym rogu kodek audio. Na głównym planie widać chip VIA zajmujący się obsługą sieci LAN. Z prawej widać radiator mostka północnego (kliknij, aby powiększyć)

Laminat zawiera 4 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Abit zastosował doskonale sprawdzający się przy wykrywaniu niesprawności sprzętu wyświetlacz LED informujący za pomocą kodów literowo - cyfrowych o procedurze POST. Wyświetlacz umieszczono przy prawej dolnej krawędzi płyty.

Wyrób jak większość nowych konstrukcji Abita, wyposażony jest technologię uGuru opartą o programowalny chipset Winbond W83L950D wraz z wszelkimi "konsekwencjami". Dzięki temu mamy obsługę zegara uGuruClock "3rd Eye", programy diagnostyczno/tweakowe uGuru, i bogatą warstwę konfiguracyjną BIOSu.


Widok na układ zasilający w prąd procesor wraz z paskami „overclocking strip” (kliknij, aby powiększyć)

Rozkład elementów na płycie jest przemyślany, ale przed małymi wpadkami nie udało się uciec. Sloty pamięci po pełnym otwarciu delikatnie muskają kartę graficzną. Wokół gniazda procesora znalazło się sporo wolnego miejsca, choć z jednej strony przy zakładaniu dużego radiatora może przeszkodzić bateria kondensatorów. Blisko gniazd PCI umieszczono wyprowadzenia portów USB. Mocno rozbudowana konfiguracja z pewnością wpłynie na pewne trudności z ułożeniem podłączanych na śledziu portów. Kable do złącz napędów PATA i FDD nie panoszą się po płycie dzięki sensownie rozmieszczonym gniazdom. Jedynie gniazdka SATA można było przenieść kilka cm wyżej, bo kable mogą przesłonić wyświetlacz kodów LED.

Przejdźmy do BIOSu. "FSB" można ustawić w przedziale od 200 do 336MHz. Mnożniki szyny AGP/PCI mogą mieć przydzieloną wartość 1/6, 1/7, 1/8 jak też mieć częstotliwość zablokowaną na stałej częstotliwości 66/33MHz. Płyta wspiera technologię Cool & Quiet i pozwala regulować mnożnik CPU. Napięcie procesora Vcore w stosunku do domyślnego można podnieść do 1,85V. Zmiana napięcia pamięci Vmem od 2,5V do 2,8V, zaś AGP do 1,5 do 1,65V, napięcia szyny HTT regulujemy od 1,2 do 1,4V - da się także zmienić jej taktowanie (200/400/600/800/1000MHz). Napięcie zasilające mostki północny i południowy można regulować w zakresie odpowiednio 1,5 do 1,65V i 2,5 do 2,65V.

Bogate opcje monitorujące umożliwiają kontrolę 11 napięć, kontroli obrotowej 5 wentylatorów i 3 temperatur. Technologia FanEQ daje możliwość regulacji obrotów wentylatorów poprzez obniżenie napięć nań podawanych (regulacja od 8 do 12V). W przypadku przekroczenia progu termicznego (również regulowanego) płyta odpowiednio podnosi poziom napięć, zwiększając przepływ powietrza pompowanego przez wentylator, tym samym chłodząc rozgrzany element.


(kliknij, aby powiększyć)

Dołączony do płyty krążek CD ze sterownikami nie ma dodatkowego oprogramowania. Pudełko z kolei zawiera po 1 FDD i 2 ATA133, 2 kable SATA, ale bez przejściówek zasilających. Płyta występuje w wersji z i bez uGuruClock.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt
 
 » Wstęp
 » Athlon 64 3800+ @ socket 939
 » Testy procesorów
 » Wielowątkowość
 » Athlon kontra pamięć: Testy
 » Rozważania o Socketach
 » Nowe gniazdo, nowe płyty
 » Abit AV8
 » Gigabyte K8NSNXP-939
 » Testy płyt
 » Podkręcanie
 » Spostrzeżenia
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »