Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt
    

 

Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt


 Autor: Lancer | Data: 11/10/04

Gigabyte K8NSNXP-939

Płyta Gigabyte wchodzi w skład jednej rodziny, zasadniczo podobnych do siebie wyrobów serii K8NSNXP. Na naszych łamach już opisywaliśmy wersję na gniazdo s754 - K8NSNXP. Wersję pod procesory z gniazdem s939 nazwano po prostu K8NSNXP-939. Proste i czytelne.

  
Widok ogólny na wyrób Gigabyte (kliknij, aby powiększyć)

Zgodnie z modą produkt musi mieć kolor wyróżniający pośród innych płyt. Niebieski laminat to znak rozpoznawczy Gigabyte zbudowanego wokół chipsetu nVidia nForce3 Ultra, czyli wersji na gniazdo s939. Płyta obsługuje do 4 GB pamięci w czterech bankach oznaczonych kolorami slotami - niebieskim i pomarańczowym. Dzięki temu procesor jest w stanie pracować z jedno i dwukanałowymi pamięciami PC3200. Ilość gniazd PCI - 5, port AGP 3.0 (AGP 8x).

Prezentowany model jest reprezentacyjną płytą Gigabyte na gniazdo s939, stąd musi wyróżnić się gamą dodatkowych funkcji. Laminat zawiera kilka innych interesujących rzeczy:
  • kontroler SerialATA RAID 150 oparty o układ SiliconImage Sil3512ACT128
  • podwójny kontroler sieciowy składający się z gigabitowego chipu Marvell 88E8001 oraz łącza PHY ICS 1883 Fast Ethernet działającego w standardzie 10/100Mbit
  • kontroler 800Mbit FireWire TSB82AA2 z dwoma gniazdami na śledziu
  • układ dźwiękowy obsługiwany przez kodek Realtek ALC850 ze wsparciem dla wyjść i wejść SPDIF i ośmiu kanałów audio. Dodatkowy komplet złącz (analogowych i cyfrowych) znajduje się na śledziu.
Płyta łącznie obsługuje 8 portów USB 2.0 (połowa na śledziach). Nie zabrakło leciwych, ale wciąż czasami niezbędnych portów LPT i COM. Gigabyte zastosował zdublowany BIOSu, umieszczając na laminacie dwie kości EEPROM BIOS tworząc technologię dualBIOS. Jedna z pamięci zawiera kopię zapasową oprogramowania.


Radiator zasłaniający elementy zasilające procesor (kliknij, aby powiększyć)

Gigabyte już tradycyjnie w swych szczytowych modelach stosuje złożone układy zasilające wchodzące w skład Dual Power System. Opisywany kilkukrotnie układ ostatnio przeszedł pewne zmiany. Zrezygnowano z osobnego umieszczania niezależnych faz na laminacie i dodatkowej karcie. Wszystkie niezbędne elementy znalazły się teraz na PCB. Zostały one przykryte wspólnym radiatorem, na który z kolei założono podświetlany wentylator. Zapewnia to dobre chłodzenie dla ciepłych tranzystorów. Niestety nie udało mi się dokładnie policzyć, ani rozpoznać ułożenia elementów zasilających stąd mogę tylko wnioskować, że składa się ono z 5 faz.


Widok na dodatkowe kontrolery płyty. Zwraca uwagę duży cooler na mostku nForce (kliknij, aby powiększyć)

Płyta wyposażona jest w 2 wentylatory. Jeden na wspomnianym Dual Power System, drugi na radiatorku mostka nForce. Niestety do cichych one nie należą i u niektórych mogą wywołać irytację.

Płyta posiada końcówki do podpięcia 3 wentylatorków. Złącza zasilające płytę to wtyczki: ATX i AUX linii 12V.


Od lewej- kontroler sieciowy, kodek audio i dodatkowy mostek drugiego układu sieciowego. Na centralnym widoku kontroler I/O firmy ITE (kliknij, aby powiększyć)

Oparcie płyty o chip nForce nadaje wyrobowi charakterystyczny wygląd i z pewnością pozwala w sposób bardziej przemyślany rozplanować elementy na PCB. Socket procesora znalazł się na osi symetrii płyty, w jej górnej części. Z jednej strony ogranicza go blok Dual Power System, z drugiej banki pamięci. Mimo wszystko koło gniazda procesora, nawet poza polem ramki radiatora jest sporo wolnego miejsca. W zasadzie nic ze sobą nie koliduje, a port AGP rozsunięto z gniazdami DIMM. Tylko 2 złącza SATA wyprowadzone z mostka nForce znalazły się nad slotem graficznym, ale do tego przyzwyczaiły już wcześniejsze płyty na chipsecie nForce3. Przyczepić można się tylko do coolera na chipsecie. Mimo iż jest rozłożysty, to stosunkowo niski. Bliskość portów PCI utrudnia jednak jego wymianę na coś większego, bo świszczący wentylator aż prosi się o zmianę na pasywnie chłodzoną konstrukcję.

BIOS płyty posiada regulację "FSB" do 455MHz w krokach co1MHz. Regulacja napięcia Vcore odbywa się w zakresie od 0,8 do 1,7V. Istnieje możliwość podniesienia napięcia pamięci DDR ponad standardowe 2,5V - do 2,7V. Napięcie portu AGP można podnieść do 1,8V. Zmiana częstotliwości pracy portu AGP odbywa się w zakresie od 66 do 100MHz. Napięcie szynie HTT można podnieść do 1,5V jak i przydzielić mnożnik od 1 do 5 regulując tym samym końcowy zegar. Mnożnik procesora można regulować w krokach trudno dostępnych u konkurencji. Chodzi o "połówki". Większość płyt potrafi nadać tylko całkowitą wartość. Gigabyte potrafi zdefiniować np. mnożnik 9,5.

Przed użytkownikami kilka "menusów" jest niedostępnych (np. timingi pamięci). Aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji należy w BIOSie wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+F1.

Dziwnie wygląda funkcja monitoringu napięć, bowiem zamiast konkretnych wartości BIOS pokaże nam jedynie, że dana wartość jest OK albo nieOK.


Opakownie wraz z zawartością (kliknij, aby powiększyć)

Pudełko zawiera płytkę CD zawierającą sterowniki, pakiet Norton InternetSecurity 2004 (z programowym firewallem), narzędzie do overclockingu EasyTune5. Dodatkowo znajdziemy kolorową ulotkę informującą o zasadach instalacji i konfiguracji płyty. Na dołączony komplet kabli składają się 2 taśmy UDMA ATA133, 1 FDD, śledzie - jeden z 2 gniazdami USB2.0, drugi również z 2 USB i 2 FireWire, wyprowadzenia sygnałów audio w tym SPDIF. 2 kabelki SerialATA wraz z przejściówkami zasilającymi oraz panelem pozwalającym podłączyć dwa dyski SATA poza obudową komputera.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Jego wysokość A64 3800+ i giermek s939, czyli testy procesora i płyt
 
 » Wstęp
 » Athlon 64 3800+ @ socket 939
 » Testy procesorów
 » Wielowątkowość
 » Athlon kontra pamięć: Testy
 » Rozważania o Socketach
 » Nowe gniazdo, nowe płyty
 » Abit AV8
 » Gigabyte K8NSNXP-939
 » Testy płyt
 » Podkręcanie
 » Spostrzeżenia
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »