Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Testy coolerów: Thermalright SLK 947U vs SP-97
    

 

Testy coolerów: Thermalright SLK 947U vs SP-97


 Autor: Redakcja | Data: 01/06/04

Jak montować?

Montując radiator na płycie głównej należy upewnić się, czy nasza płyta jest kompatybilna z SLK 947U, a sprawdzić można to tu: www.thermalright.com..., natomiast dla SP-97 tutaj: www.thermalright.com...

    
(kliknij, aby powiększyć)

    


(kliknij, aby powiększyć)

Tutaj bardzo wyraźnie widać, że radiator na mostku północnym jest powyginany. Niestety jest to mus - SLK 947U koliduje z wysokim Zalmanem NB32J.

Do zamontowania tego modelu na płycie dla AMD wykorzystuje się cztery otwory dostępne wokół gniazda procesora. Mając płytę pod procesory Intela montaż radiatora odbędzie się przy pomocy dwóch zapinek w przypadku SLK 947U.

Utrudniony montaż radiatora i całe zamieszanie ze śrubkami i zapinkami spowodowane jest przez wagę radiatora. Do niedawna radiatory wykonane w całości lub w większości z aluminium nie były konstrukcjami ciężkimi. Natomiast specyfikacja gniazd pod procesory mogła utrzymać lżejsze coolery. I tak gniazdo Socket 462 może być obciążone maksymalnie przez 300g, a na intelowskim Socket 478 może "zawisnąć" 450g. Ten jak i wiele innych nowoczesnych radiatorów przekroczyło już wagę 500g, a niektóre zbliżają się już do 1kg. Istniałoby więc ryzyko urwania się gniazda od płyty głównej lub samego radiatora. Nie trudno sobie wyobrazić, ile szkód jest w stanie wyrządzić spadające pół kilograma metalu. Nasza karta graficzna z pewnością nie byłaby zadowolona ;-)

Montaż w przypadku obu radiatorów przebiega w podobny sposób. Mocując radiator na świeżo kupionej płycie głównej nie powinniśmy odczuć większego dyskomfortu. Jednak robiąc to na kompletnie złożonym komputerze, powinniśmy uzbroić się w znacznie więcej czasu. Niestety, ale aby zamontować oba radiatory na płycie głównej trzeba zdemontować cały komputer. Płytę główną należy wyjąć i dopiero wtedy przystąpić do kolejnych faz przymocowania chłodzenia. Osoby, które robią to po raz pierwszy mogą napotkać problemy w dopasowaniu i rozpoznaniu, gdzie elementy mają być włożone. Ogólnie jednak cały proces odbywa się mniej więcej tak:
  • na spodzie płyty głównej montujemy X-Plate wraz z przeźroczystą płytką izolacyjną i plastikowymi podkładkami,
  • wkładamy nagwintowane po obu stronach śrubki i wkręcamy je w X-Plate (w tym przypadku konieczny może okazać się żeński wkrętak imbusowy),
  • rdzeń procesora smarujemy cienką warstwą pasty termoprzewodzącej,
  • dopasowanie radiatora do gniazda procesora,
  • radiator dokręcamy śrubkami (z nałożonymi metalowymi podkładkami) ze sprężynkami.
Moja rada jest taka, żeby radiator nakładać z już zamontowanym wentylatorem. Sam montaż wentylatora i naciągnięcie na niego zapinek wymaga użycia sporej siły i może spowodować uszkodzenie procesora. Jeśli jednak przeszkadza nam w tym rozmiar wiatraka, starajmy się naciągnąć na wentyl obie spinki naraz - dzięki temu siły działające na rdzeń, potencjalnie mogące go uszkodzić, będą równomiernie rozłożone.

    
(kliknij, aby powiększyć)

    
(kliknij, aby powiększyć)

Dokręcanie śrubek mocujących radiator do płyty głównej lepiej dokręcać po 1 obrocie każdą po kolei, a nie każdą z osobna do końca. Wydaje mi się jednak, że ryzyko uszkodzenia rdzenia CPU jest mniejsze, niż w przypadku coolerów ze standardową, lecz twardą klamrą. Nawet, jeśli montaż przeprowadza niezbyt wprawny użytkownik.

Ogólnie pierwszy montaż zajął mi nieco ponad pół godziny. A mnie jakieś 15min, łącznie z rozkręceniem komputera i ponownym złożeniem go do kupy... so who is the man!? :) Następne już znacznie krócej. Mając za sobą już cztery procesy montowania obu zestawów nie sprawia mi to żadnych trudności i uwijam się w kilka minut.

Szczegółowy opis montażu SLK 947U znajduje się na stronie producenta: dla platformy Intela oraz AMD.

Montaż SP-97 wyjaśniony jest tutaj dla platformy AMD.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy coolerów: Thermalright SLK 947U vs SP-97
 
 » A oto Oni
 » Thermalright SLK 947U
 » Thermalright SP-97
 » Jak montować?
 » Testy
 » Reasumując
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »