Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Toshiba Tecra A8 - do nauki i pracy
    

 

Toshiba Tecra A8 - do nauki i pracy


 Autor: NimnuL | Data: 20/03/07

Toshiba Tecra A8 - do nauki i pracyTEST notebooka Toshiba Tecra A8 - Każdy szanujący się producent notebooków ma szeroką ofertę swoich produktów podzielonych na różne segmenty, od prostych i tanich modeli, przez multimedialne maszyny do gier i zabaw, a na sprzęcie o przeznaczeniu biznesowym skończywszy. W niniejszej recenzji zajmę się komputerem przenośnym należącym do segmentu wymienionego na końcu. Tecra A8-183 firmy Toshiba to solidna maszyna oparta o wydajny procesor Intel Core 2 Duo mająca zapewnić wysoką efektywność i wygodę pracy. Czy aby na pewno? Zapraszam.

Dane techniczne

Po krótkim przyjrzeniu się tabeli ze specyfikacją nie zostaniemy w żaden sposób oczarowani. Tecra A8 została zbudowana w oparciu o technologie Centrino Duo, w skład której wchodzi nowoczesny procesor Intel Core 2 Duo. Niestety pozostałe parametry przedstawiają się co najmniej przeciętnie. Zaledwie 512MB pamięci operacyjnej to stanowczo za mało do wygodnej pracy nawet w aplikacjach biurowych. Możliwości rozbudowy także nie ma wiele bo producent udostępnił dwa banki pamięci z czego jeden oczywiście jest już zajęty. Tecra jest natomiast w stanie obsłużyć do 4GB pamięci operacyjnej. Jak widać chipset graficzny zaszyty wewnątrz komputera nie pozostawia złudzeń co do przeznaczenia tego komputera. W zamian notebook powinien odznaczać się niskim zapotrzebowaniem na energię, a co za tym idzie dłuższym czasem pracy na zasilaniu bateryjnym. A to w tym wypadku zdecydowanie ważniejsze niż fpsy w grach.

Producent poważnie podszedł do oprogramowania dołączonego do komputera i zaoferował szeroki wachlarz softu. Oprócz Windowsa XP w wersji Proffesional znajdziemy tutaj także takie oprogramowanie użytkowe jak: ConfigFree, Connectivity Doctor, Microsoft Office OneNote 2003. Sonic Record Now!, InterVideo WinDVD Creator (2 Platinum), Toshiba Summit, Norton Internet Security 2006 (90 dni subskrypcji), Toshiba Bluetooth Stack, Toshiba Bluetooth Monitor, InterVideo WinDVD, Toshiba Management Console.

Także do tematu bezpieczeństwa producent przywiązał znaczącą uwagę oferując programy i funkcje takie jak: zegar ochrony anty kradzieżowej, Toshiba Wireless Key Log-on, oprogramowanie antywirusowe, antena typu "diversity", Kensington Lock, narzędzie diagnostyki komputera (PC Diagnostic), klawiatura odporna na zalanie, ochrona dysku twardego (3-osiowa), konstrukcja amortyzująca wstrząsy, narzędzie do tworzenia kopii zapasowych (Data Backup), narzędzie obsługi haseł (Password Utility), narzędzie blokowania urządzeń (Device Lock). Dodatkowo BIOS i dysk twardy można zabezpieczyć hasłem.Design

Tecra A8 została wyposażona w bardzo podstawowy zestaw akcesoriów. Nie znajdziemy tutaj nic ponad instrukcję obsługi, płytę z oprogramowaniem, zasilacz sieciowy oraz przewód telefoniczny. Szkoda, że producent nie dołożył do kompletu firmowej torby oraz np. myszki. W tej klasie cenowej sprzętu wypadałoby zadbać o takie użyteczne dodatki.


(kliknij, aby powiększyć)

Zamknięty komputer tworzy zwartą bryłę w ciepłym odcieniu koloru srebrnego.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Po uniesieniu pokrywy naszym oczom ukaże się panoramiczny ekran o przekątnej 15,4''. Co ciekawe, powłoka monitora nie jest tu błyszcząca jak w większości nowych modeli notebooków lecz matowa, co osobiście uważam za wielką zaletę.


(kliknij, aby powiększyć)

Na przedniej krawędzi umieszczono zespół LEDów sygnalizacyjnych oraz gniazdo mikrofonowe i słuchawkowe. Jest tu także przełącznik uruchamiający moduł WiFi oraz minijoystick sterujący głośnością. Ten ostatni element bardzo przypadł mi do gustu. Daje on wyjątkowo łatwą, precyzyjną i szybką kontrolę nad poziomem głośności. Świetne rozwiązanie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Obudowa wokół klawiatury także jest srebrna co wyraźnie podkreśla umiejscowienie klawiatury i touchpada. Producent mógł się jednak pokusić o lepsze rozplanowanie przycisków w klawiaturze. Miejsca po bokach jest przecież sporo więc aż tak mocne upychanie klawiszy w jednej kupie nie było konieczne. Z lewej strony klawiatury umieszczono trzy dodatkowe przyciski: włącznik komputera, Toshiba Assist oraz prezentacja Toshiba. I tutaj jest więcej miejsca na to by dołożyć jeszcze kilka przycisków sterujących multimediami lub po prostu dodatkowych klawiszy, którym użytkownik mógłby przypisać dowolne działanie. Dwa wbudowane głośniki umieszczono w dość standardowym miejscu czyli nad klawiaturą. Zainstalowany tutaj touchpad został umieszczony w niewielkim zagłębieniu, natomiast tuż pod nim znajdują się dwa bardzo duże przyciski.


(kliknij, aby powiększyć)

Boczne ścianki prezentują się bardzo ubogo. Znajdziemy tutaj jedynie napęd optyczny, gniazdo Kensington Lock, wylot powietrza, czytnik kart SD oraz slot PCMCIA. Dziwi mnie jednak, że producent zrezygnował z umieszczenia na bokach choćby po jednym porcie USB.


(kliknij, aby powiększyć)

Cały zespół gniazd dodatkowych zainstalowano na tyle komputera. Jest tu RJ45, RJ11, wyjście Svideo oraz VGA, port szeregowy, gniazdo zasilania oraz trzy porty USB 2.0.


(kliknij, aby powiększyć)

Notebook stoi na czterech gumowych nóżkach. Pod spodem znajdziemy klapki zabezpieczające dostęp do akumulatora, pamięci RAM oraz HDD. Dodatkowo Tecra została wyposażona w gniazdo replikatora portów, co może się bardzo przydać jeśli będziemy wędrować z notebookiem od domu do biura.

Pozostałe zdjęcia Toshiba Tecra A8.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Według mnie design Toshiba Tecra A8 jest bardzo przyjemny. Opływowa linia oraz jasna kolorystyka nadaje komputerowi wizualnej lekkości. Generalnie pod tym względem jest nieźle, a jak sprzęt prezentuje się w praktyce?W boju

Informacja: procedury testowe są tutaj identyczne do tych jakie przeszły inne dotąd testowane przeze mnie notebooki. Zatem dla punktu odniesienia będę nawiązywał do rezultatów uzyskanych przez poprzedników. Gdzieniegdzie gościnnie wystąpi także IBM T43, aby móc zobrazować postęp techniczny jaki się dokonał na rynku procesorów.

Toshiba Tecra A8-183 dostarczona była z systemem operacyjnym Microsoft Windows XP Proffesional SP2. Zadbałem o to by sterowniki były możliwie najświeższe, natomiast dyski zostały zdefragmentowane, a system operacyjny oczyściłem ze zbędnego oprogramowania, które mogłoby negatywnie wpłynąć na ogólną wydajność.

Powyżej znajduje się podstawowa specyfikacja komputerów, do których będę w recenzji nawiązywał.

Oraz odczyt z programu CPU-Z:


(kliknij, aby powiększyć)

W testach pominąłem sprawdzenie wydajności niniejszego notebooka w aplikacjach 3D. Zainstalowany tutaj układ graficzny nie poradzi sobie nawet z grami sprzed kilku lat, a dowodem na to niech będzie wynik 5000pkt uzyskany w 3D Marku 2001SE na ustawieniach domyślnych. Można więc przyjąć, że ten notebook wydajnością w grach dorównuje zestawowi Athlon/Pentium 1GHz + Radeon 7500/GF2.

Swoją uwagę skupię zatem na zadaniach użytkowych, przed którymi Tecra A8 będzie stawiana najczęściej.

DVD -> XviD

Kompresja materiału video ma niepohamowany apetyt na moc obliczeniową procesora, choć nie tylko. Także ilość i wydajność RAMu oraz HDD ma tutaj znaczenie. Sprawdźmy więc, jak niniejszy komputer radzi sobie z kompresją materiału DVD do pliku XviD przy pomocy programu Auto Gordian Knot 2.27. Kodowane były dwa materiały filmowe. Oto jak Tecra A8 poradziła sobie z tym zadaniem.

 1. Film: DVD 4,02GB trwający 1h, 40m kompresowany do pliku XviD 1400MB (2x 700MB), 720x416 z dźwiękiem MP3 VBR 160kbps.
 2. Film: DVD 5,4GB trwający 1h, 25m, 16s ripowany do pliku XviD 700MB, 640x368 z dźwiękiem MP3 VBR 128kbps.
Widać, że Intel wprowadził kolejne ulepszenia w Core 2 Duo w stosunku do Core Duo. Pomimo identycznego taktowania C2D osiąga przewagę aż 20% (!) w porównaniu do CD. Mocą obliczeniową w tym zadaniu przewyższa nawet Core Duo 1,83GHz. Imponujący postęp.

CD -> MP3/OGG

Kompresja płyty Pink Floyd - The Division Bell (11 utworów, łącznie 1h, 6m, 30s) przy użyciu programu Foobar 2000. Przed kompresją płyta CD została zrzucona na dysk w postaci plików WAV.

Podczas kompresji muzyki Core 2 Duo już tak nie bryluje. Sytuacja jest raczej wyrównana, a o wyższej wydajności decyduje już zegar taktowania.

DVD -> HDD

Odczytu danych z napędu DVD dokonywałem przy użyciu programu DVD Decrypter, a wyniki porównałem także z napędem przeznaczonym do komputerów stacjonarnych (LG GSA-4116B).

W Tecra A8 zainstalowano taki sam model czytnika co w Toshibie M100-165. Natomiast jak pokazuje poniższa tabela wydajność tego egzemplarza wyraźnie się różni.

Dane techniczne Matshita UJ841S:
 • DVD-R/RW - odczyt: 8x/6x; zapis: 8x/4x
 • DVD+R/RW - odczyt: 8x/6x; zapis: 8x/4x
 • DVD-RAM - zapis 5x
 • CD-R/RW - odczyt: 24x/24x; zapis: 24x/10x
 • DVD-ROM - odczyt: 8x
 • CD-ROM - odczyt: 24x

HD Tach

HD Tach w wersji 3.0.1. pokazał takie wykresy:


(kliknij, aby powiększyć)

Czyli uzyskany wynik jest typowy jak na sprzęt tej klasy - porównywalny do Pavilionów i nieco lepszy niż w Toshibach L oraz M.

HDD -> HDD

W tabeli poniżej znajdują się wyniki transferu podczas kopiowania danych w obrębie tej samej partycji.

 • Próba 1 - jeden plik o wadze 700MB.
 • Próba 2 - katalogi z muzyką (95 plików) o łącznej wielkości 708MB.
Niestety syntetyczny benchmark nie znalazł odzwierciedlenia w praktyce. Wyniki są wyraźnie gorsze od tych uzyskanych przez Paviliona 6140, a nawet częściowo słabsze niż w poprzednich Toshibach.

SuperPI

Podczas obliczeń w programie SuperPI ponownie ujawniła się wyższość najnowszego procesora Intela nad konkurencją. Jest wyraźnie lepiej niż w tak samo taktowanym poprzedniku i porównywalnie (choć minimalnie lepiej) jak w Core Duo 1,83GHz.

Uruchamianie OS

Od momentu naciśnięcia guzika do momentu pełnej gotowości komputera mijają około 53 sekundy. Rezultat jest więc bardzo typowy. Przypominam, że na komputerze był zainstalowany Windows XP Pro z pakietem zwyczajnego oprogramowania biurowego i narzędziowego.

WinRAR 3.51

 • Katalog 1 - 625MB, 821 plików (pliki tekstowe, multimedia, zdjęcia, dokumenty, programy) w 46 folderach
 • Katalog 2 - 347MB (6 dokumentów tekstowych)
Podczas kompresji plików ujawnia się fakt, iż 512MB RAM to za mało. Odbija się to na wydajności przez co w tym zadaniu Tecra A8 prezentuje się przeciętnie na tle konkurencji.

Everest Ultimate 3.50

Na koniec testów wydajnościowych spójrzmy na wyniki pamięci oraz procesora uzyskane w programie Everest.

W praktyce

Na początek zacznijmy od spraw najistotniejszych.

Czas pracy na akumulatorze ma spore znaczenie w komputerze przenośnym. Niestety tutaj Tecra A8 mnie zawiodła. Producent deklaruje, że czas pracy na podstawowym ogniwie powinien wynieść około 4h. Niestety podczas edycji tekstu przy włączonym oszczędzaniu energii i jasności monitora ustawionej na 6/8 akumulator uległ całkowitemu wyczerpaniu już po 2h i 30 minutach. Odtwarzanie prezentacji multimedialnych skróci czas o ponad 20 minut. Natomiast pełne obciążenie procesora w połączeniu z jasnością monitora 7/8 oraz pracującym dyskiem twardym pozwoliło na pracę jedynie przez równą godzinę. To wynik bardzo kiepski szczególnie biorąc pod uwagę, że konfiguracja notebooka nie jest nazbyt bogata jak na dzisiejsze czasy.

Szeroko pojęta ergonomia jest aspektem, który jest nie mniej ważny, a nawet istotniejszy niż kwestia akumulatora. Niestety nie wygląda to zbyt różowo. Otóż klawiatura pracuje bardzo cicho, ale klawisze działają zbyt miękko bez dobrze wyczuwalnego skoku. Dodatkowo cała klawiatura umieszczona jest asymetrycznie - nieco przesunięta w prawo - przez co podczas pisania bardzo często z lewej strony na obudowie szukałem tabulatora, F1, Esc czy przycisku control. Na pewno do takiego położenia klawiatury można się przyzwyczaić, jednak mi przez ponad tydzień nie udało się tego z powodzeniem zaakceptować. Dodatkowo warto nadmienić pewien fakt. Otóż producent deklaruje, że klawiatura została uszczelniona i jest odporna na zalanie płynami. W praktyce oznacza to jednak tyle iż na skutek zalania dane nie zostaną utracone, a płyta główna i inne podzespoły nie ulegną uszkodzeniu. Sama klawiatura natomiast będzie do wymiany. Tego jednak nie testowałem, należy wierzyć na słowo :)

Touchpad jak już wcześniej nadmieniłem został umieszczony w zagłębieniu, poniżej linii obudowy. To zaleta, gdyż obrys płytki nie pozwoli przypadkowo wybiec poza aktywny obszar. Powierzchnia touchpada jest natomiast nieznacznie zmatowiona co zapewnia lepsze wyczucie podczas sterowania. Niestety precyzja działania tego urządzenia wskazującego pozostawia sporo do życzenia. Co więcej, dwa przyciski umieszczone pod touchpadem wymagają znacznej siły do naciśnięcia. Nie widzę zatem możliwości by nawet krótko móc pracować bez użycia myszki.

Zastosowany w Tecra A8 wyświetlacz ma tradycyjną, matową powierzchnię. Dzięki temu wyraźnie redukowana jest ilość odbić i refleksów w porównaniu do nowoczesnych, polerowanych powierzchni monitorów.


(kliknij, aby powiększyć)

Kąty widzenia w pionie nie oczarowują, jednak pozwalają na stosunkowo wygodną pracę. Nie zostaniemy zmuszeni do precyzyjnego ustawiania się względem monitora tak jak to ma często miejsce (choćby w poprzednio testowanych Toshibach M oraz L). Podświetlenie jest bardzo jasne i równomierne. Kolory są nieco wyblakłe, jednak do pracy biurowej w zupełności to wystarczy. Rozdzielczość 1280x800 zapewnia natomiast typowy obszar roboczy. Choć szczerze mówiąc rozdzielczość WSXGA byłaby w takiej maszynie jak najbardziej na miejscu.

Niestety lokalizacja portów nie przypadła mi do gustu, w szczególności umieszczenie gniazd USB wyłącznie na tylnej krawędzi. Znacznie utrudnia to podłączanie dodatkowych urządzeń. Wyobraźcie sobie ponadto sytuację, w której do portu z tyłu podłączony jest pendrive. A teraz w myślach podnieście przód notebooka tak jakbyście chcieli gdzieś komputer przenieść. Okrutny widoczek, prawda?

Podczas pracy w trybie "biorowym" Tecra jest niemal bezgłośna. Dysk pracuje idealnie cicho, a wentylatora niemal nie słychać. Dopiero pełne obciążenie systemu spowoduje więcej hałasu. Jednak szum wiatraków nadal jest bardzo nieznaczny. Jak natomiast kształtuje się temperatura podzespołów? Podczas pracy biurowej procesor nagrzewa się do około 40 stopni C, natomiast HDD do około 35st. Natomiast pełne obciążenie tych podzespołów spowoduje ich rozgrzanie do odpowiednio 63 oraz 44 stopni co jest wynikiem umiarkowanym. Warto w tym momencie dodać, że wierzchnia część obudowy notebooka niemal w ogóle się nie nagrzewa. Całe ciepło odprowadzane jest pod spód i na bok. Pomimo to bez żadnego uszczerbku na komforcie można pracować trzymając Tecrę A8 na kolanach.

Do jakości wykonania także nie mam zastrzeżeń. Rama, na której zbudowano Tecrę jest sztywna, przez co obudowa nie ugina się i nie skrzypi zarówno pod naciskiem jak i podczas podnoszenia za jeden z narożników. Zawiasy monitora wyglądają solidnie i stawiają odpowiedni opór. Użyte do budowy materiały sprawiają wrażenie wysokiej jakości. Plastik pod nadgarstkami jest nieco matowy co zwiększa komfort pracy.

Pozytywnie zaskoczyły mnie również wbudowane głośniki. Poziom głośności przez nie uzyskiwany jest wręcz imponujący, a przy tym dźwięk nie jest wyraźnie zniekształcony. Jak dotąd nie spotkałem tak głośnych "piszczałek" wbudowanych w notebooka.

Na koniec kilka słów o oprogramowaniu dołączony do zestawu. Po naciśnięciu dodatkowego przycisku z lewej strony klawiatury, zostanie uruchomiony Toshiba Assist.


(kliknij, aby powiększyć)

Tutaj w czterech zakładkach został zebrany zestaw programów konfiguracyjnych oraz ustawień komputera. To całkiem sensowne ułatwienie, bo w gruncie rzeczy mamy wszystko pod ręką.


(kliknij, aby powiększyć)

Toshiba Security Assist pozwoli natomiast zarządzać hasłami w komputerze.


(kliknij, aby powiększyć)

Nad ochroną dysku czuwa natomiast inny program. Umożliwia on jednak niewielkie możliwości konfiguracyjne. Właściwie prócz jego włączenia i ustawienia poziomu czułości nie ma tu nic więcej. Podobnie zresztą wygląda soft dołączony do niektórych notebooków IBM. W notebooku wbudowane są specjalne czujniki. W momencie wykrycia wstrząsów lub przechyłu komputera głowice dysku zostają zaparkowane. Taki zabieg bardzo skutecznie chroni dane oraz sam dysk przed fizycznym uszkodzeniem. System ochrony działa równie dobrze jak w notebookach IBM. Proces odczytu oraz zapisu danych zostaje tymczasowo i krótkotrwale zatrzymany. Po ustaniu wstrząsów komputer powraca do przerwanej czynności.Podsumowanie

Cóż, tak jak już w tytule artykułu napisałem, Tecra A8-183 to komputer idealnie nadający się do nauki oraz pracy. Niestety wydajny procesor w żaden sposób nie koresponduje z małą ilością standardowo dołożonej pamięci RAM. Warto więc zainwestować w przynajmniej drugie tyle, aby móc komfortowo pracować.


(kliknij, aby powiększyć)

Cena wynosząca około 4300zł nie stanowi atutu tegoż komputera. Owszem, jest to maszyna w zupełności wystarczająca studentom, tylko ilu z nich jest na taki zestaw stać? Inna sprawa jeśli ma to być komputer do pracy, do ogólnie pojętych zastosowań biznesowych. Jednak tutaj znowu czas pracy na akumulatorze nie imponuje. A czasem podczas np. prezentacji może nie być dostępu do gniazdka. Wizja tego, że w obecności szefostwa już po nieco ponad 2 godzinach komputer się wyłączy jest okrutna.

Należy jednak przyznać, że Tecra A8 to solidnie zbudowany komputer, co również jest istotne. Tak samo jak użyteczne oprogramowanie zabezpieczające dane w notebooku oraz aż 3 lata gwarancji.