Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Toshiba Tecra A8 - do nauki i pracy
    

 

Toshiba Tecra A8 - do nauki i pracy


 Autor: NimnuL | Data: 20/03/07

W boju

Informacja: procedury testowe są tutaj identyczne do tych jakie przeszły inne dotąd testowane przeze mnie notebooki. Zatem dla punktu odniesienia będę nawiązywał do rezultatów uzyskanych przez poprzedników. Gdzieniegdzie gościnnie wystąpi także IBM T43, aby móc zobrazować postęp techniczny jaki się dokonał na rynku procesorów.

Toshiba Tecra A8-183 dostarczona była z systemem operacyjnym Microsoft Windows XP Proffesional SP2. Zadbałem o to by sterowniki były możliwie najświeższe, natomiast dyski zostały zdefragmentowane, a system operacyjny oczyściłem ze zbędnego oprogramowania, które mogłoby negatywnie wpłynąć na ogólną wydajność.

Powyżej znajduje się podstawowa specyfikacja komputerów, do których będę w recenzji nawiązywał.

Oraz odczyt z programu CPU-Z:


(kliknij, aby powiększyć)

W testach pominąłem sprawdzenie wydajności niniejszego notebooka w aplikacjach 3D. Zainstalowany tutaj układ graficzny nie poradzi sobie nawet z grami sprzed kilku lat, a dowodem na to niech będzie wynik 5000pkt uzyskany w 3D Marku 2001SE na ustawieniach domyślnych. Można więc przyjąć, że ten notebook wydajnością w grach dorównuje zestawowi Athlon/Pentium 1GHz + Radeon 7500/GF2.

Swoją uwagę skupię zatem na zadaniach użytkowych, przed którymi Tecra A8 będzie stawiana najczęściej.

DVD -> XviD

Kompresja materiału video ma niepohamowany apetyt na moc obliczeniową procesora, choć nie tylko. Także ilość i wydajność RAMu oraz HDD ma tutaj znaczenie. Sprawdźmy więc, jak niniejszy komputer radzi sobie z kompresją materiału DVD do pliku XviD przy pomocy programu Auto Gordian Knot 2.27. Kodowane były dwa materiały filmowe. Oto jak Tecra A8 poradziła sobie z tym zadaniem.

  1. Film: DVD 4,02GB trwający 1h, 40m kompresowany do pliku XviD 1400MB (2x 700MB), 720x416 z dźwiękiem MP3 VBR 160kbps.
  2. Film: DVD 5,4GB trwający 1h, 25m, 16s ripowany do pliku XviD 700MB, 640x368 z dźwiękiem MP3 VBR 128kbps.
Widać, że Intel wprowadził kolejne ulepszenia w Core 2 Duo w stosunku do Core Duo. Pomimo identycznego taktowania C2D osiąga przewagę aż 20% (!) w porównaniu do CD. Mocą obliczeniową w tym zadaniu przewyższa nawet Core Duo 1,83GHz. Imponujący postęp.

CD -> MP3/OGG

Kompresja płyty Pink Floyd - The Division Bell (11 utworów, łącznie 1h, 6m, 30s) przy użyciu programu Foobar 2000. Przed kompresją płyta CD została zrzucona na dysk w postaci plików WAV.

Podczas kompresji muzyki Core 2 Duo już tak nie bryluje. Sytuacja jest raczej wyrównana, a o wyższej wydajności decyduje już zegar taktowania.

DVD -> HDD

Odczytu danych z napędu DVD dokonywałem przy użyciu programu DVD Decrypter, a wyniki porównałem także z napędem przeznaczonym do komputerów stacjonarnych (LG GSA-4116B).

W Tecra A8 zainstalowano taki sam model czytnika co w Toshibie M100-165. Natomiast jak pokazuje poniższa tabela wydajność tego egzemplarza wyraźnie się różni.

Dane techniczne Matshita UJ841S:
  • DVD-R/RW - odczyt: 8x/6x; zapis: 8x/4x
  • DVD+R/RW - odczyt: 8x/6x; zapis: 8x/4x
  • DVD-RAM - zapis 5x
  • CD-R/RW - odczyt: 24x/24x; zapis: 24x/10x
  • DVD-ROM - odczyt: 8x
  • CD-ROM - odczyt: 24x

HD Tach

HD Tach w wersji 3.0.1. pokazał takie wykresy:


(kliknij, aby powiększyć)

Czyli uzyskany wynik jest typowy jak na sprzęt tej klasy - porównywalny do Pavilionów i nieco lepszy niż w Toshibach L oraz M.

HDD -> HDD

W tabeli poniżej znajdują się wyniki transferu podczas kopiowania danych w obrębie tej samej partycji.

  • Próba 1 - jeden plik o wadze 700MB.
  • Próba 2 - katalogi z muzyką (95 plików) o łącznej wielkości 708MB.
Niestety syntetyczny benchmark nie znalazł odzwierciedlenia w praktyce. Wyniki są wyraźnie gorsze od tych uzyskanych przez Paviliona 6140, a nawet częściowo słabsze niż w poprzednich Toshibach.

SuperPI

Podczas obliczeń w programie SuperPI ponownie ujawniła się wyższość najnowszego procesora Intela nad konkurencją. Jest wyraźnie lepiej niż w tak samo taktowanym poprzedniku i porównywalnie (choć minimalnie lepiej) jak w Core Duo 1,83GHz.

Uruchamianie OS

Od momentu naciśnięcia guzika do momentu pełnej gotowości komputera mijają około 53 sekundy. Rezultat jest więc bardzo typowy. Przypominam, że na komputerze był zainstalowany Windows XP Pro z pakietem zwyczajnego oprogramowania biurowego i narzędziowego.

WinRAR 3.51

  • Katalog 1 - 625MB, 821 plików (pliki tekstowe, multimedia, zdjęcia, dokumenty, programy) w 46 folderach
  • Katalog 2 - 347MB (6 dokumentów tekstowych)
Podczas kompresji plików ujawnia się fakt, iż 512MB RAM to za mało. Odbija się to na wydajności przez co w tym zadaniu Tecra A8 prezentuje się przeciętnie na tle konkurencji.

Everest Ultimate 3.50

Na koniec testów wydajnościowych spójrzmy na wyniki pamięci oraz procesora uzyskane w programie Everest.









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Toshiba Tecra A8 - do nauki i pracy
 
 » Dane techniczne
 » Design
 » W boju
 » W praktyce
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »