Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy: Traxdata TravelStudio i Traxdata 11in1
    

 

Testy: Traxdata TravelStudio i Traxdata 11in1


 Autor: Grosz | Data: 14/03/05

Testy: Traxdata TravelStudio i Traxdata 11in1Obecnie na masową skalę wykorzystywane są różne, często niezgodne ze sobą nośniki danych cyfrowych. Nie każdy z użytkowników posiada w swoim komputerze czy drukarce uniwersalny czytnik kart pamięci, za to port USB jest już czymś zupełnie powszechnym. Remedium na brak możliwości odczytu "zaprzyjaźnionych" danych, mogą być dwa urządzenia firmy Conrexx Technology B.V. znanej z europejskiej marki - TRAXDATA (wyprodukowane przez RITEK Corp.) wykorzystujące szybkie łącze USB v.2.0. Mały, poręczny (zmieści się w kieszeni, czy damskiej torebce) czytnik TRAXDATA 11in1 - zaspokoi potrzeby każdego multi-formatowego miłośnika fotografii cyfrowej, czy umożliwi przenoszenie dużych ilości danych na kartach pamięci (zamiast np. CD-R/RW, PenDrive). Drugie z urządzeń TRAXDATA TravelStudio jest połączeniem: czytnika kart pamięci, zewnętrznej nagrywarki płyt CD-R/RW i odtwarzacza CD/DVD. Sterowanie urządzeniem odbywa się poprzez port USB (v.2.0) lub po podłączeniu do telewizora - za pomocą pilota dołączonego do zestawu. Zapraszam do zapoznania się z możliwościami ww. urządzeń.

TRAXDATA 11in1


Czytnik TRAXDATA 11in1 - jeszcze zapakowany (kliknij, aby powiększyć)


Czytnik TRAXDATA 11in1 - w całej krasie (kliknij, aby powiększyć)

Czytnik TRAXDATA 11in1 jest niewielkim, uniwersalnym urządzeniem - komunikującym się z komputerem poprzez port USB v.2.0. Obsługiwane są następujące rodzaje kart pamięci:
 1. CompactFlash Typ I,
 2. CompactFlash Typ II,
 3. Micro Drive,
 4. Secure Digital,
 5. Mini Secure Digital,
 6. SmartMedia,
 7. MultiMedia Card,
 8. RS-MultiMedia Card,
 9. Memory Stick,
 10. Memory Stick Pro,
 11. Memory Stick Duo


Czytnik TRAXDATA 11in1 - z góry (kliknij, aby powiększyć)


Czytnik TRAXDATA 11in1 - przód i tył (kliknij, aby powiększyć)

Przewód USB dołączony przez producenta ma ok. 40 cm. Nie jest to wiele, zwłaszcza jeżeli np. musimy wpiąć się do portu umieszczonego z tyłu obudowy komputera.

Obudowę czytnika wykonano solidnie (w kolorze srebrnym), wymiary: 103 x 53 x 17 mm, waga urządzenia nie przekracza 100g. Zasilanie poprzez port USB.

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 98 SE, ME, 2000, Windows XP, Mac OS, opisany został również sposób instalacji w LINUX-ie (2.4 i wyżej).

Sterowniki na płycie: Windows 98 SE (i inne patrz niżej).

Cena czytnika w polskich sklepach internetowych to 42-58 zł, średnia cena w sklepach europejskich to ok. 10 Euro. Okres gwarancji producenta - 24 miesiące.


Czytnik TRAXDATA 11in1 - w akcji (kliknij, aby powiększyć)


Czytnik TRAXDATA 11in1 - Windows XP

W systemie Windows XP (sprawdziłem także pod Windows 98 SE) - instalują się 4 dodatkowe napędy i można je równocześnie używać. W niektórych systemach operacyjnych należy doinstalować sterownik z płyty CD dla trybu - Multiple Card (Windows 2000, Mac OS 8.6-9.X). W Mac OS 10.1 tryb - Multiple Card nie jest w ogóle dostępny (poprawiono w wersji Mac OS 10.1.2 i nowszych).

Po podłączeniu czytnika zapala się czerwona dioda (w lewym górnym rogu), a w czasie zapisu i odczytu - miga na przemian żółtym i czerwonym światłem.

Niestety w chwili testu nie dysponowałem wszystkimi obsługiwanymi przez czytnik typami pamięci. Odczyt i zapis sprawdziłem na nośnikach typu: CompactFlash i SmartMedia (dane poniżej). Praca urządzenia była pewna i przebiegała bez zakłóceń. Bez problemów dane można było odczytać w innych napędach (aparat cyfrowy, 2 drukarki i inny czytnik).

Średnie czasy odczytu (SmartMedia): małych plików to 1000-1400 kb/s, a dla dużych plików odczyt dochodził do 4200 kb/s. Średnie czasy zapisu to odpowiednio; 230-300 kb/s dla małych plików i 80-600 kb/s dla dużych. Zajrzyjcie na tę stronę "www.cdrinfo.com.

PLUSY:
  + niewielkie wymiary i waga
  + odczyt i zapis większości kart pamięci
  + duża szybkość zapisu i odczytu (USB v.2.0)
  + 2 lata gwarancji
  + konkurencyjna cena
MINUSY:
  - brak możliwości zapisu i odczytu kart standardu: xD Picture
  - krótki przewód USB (ok. 40 cm)
TRAXDATA TravelStudio


TRAXDATA TravelStudio - opakowanie (kliknij, aby powiększyć)


TRAXDATA TravelStudio - opakowanie, prezentacja możliwości (kliknij, aby powiększyć)


TRAXDATA TravelStudio - w całej krasie (kliknij, aby powiększyć)

Jak na wstępie wspomniałem TRAXDATA TravelStudio jest połączeniem kilku urządzeń:
 1. czytnika kart pamięci,
 2. zewnętrznej nagrywarki płyt CD-R/RW,
 3. multimedialnego odtwarzacza CD/DVD (TV),
 4. producent reklamuje czwartą możliwość - bezpośredniego nagrywania danych na CD-R/RW z kart pamięci (ale jak sądzę jest to połączenie 1-go i 2-go punktu).
W opakowaniu oprócz urządzenia (153 x 151 x 32,5 mm, waga 550 g - to połączenie napędu Combo z czytnikiem kart pamięci i kolorowym wyświetlaczem LCD), znajdziemy zasilacz zewnętrzny (przewód 180 cm), wszystkie potrzebne kable połączeniowe: AV/chinch do telewizora (140 cm), USB (90 cm), pilot do sterowania funkcjami multimedialnymi (głównie z odbiornikiem TV) z baterią (niektórzy producenci na tym oszczędzają!) oraz CD ze sterownikami (+ instrukcja w PDF - 33 strony), instrukcję obsługi (7 języków x 4 strony - "oczywiście" bez języka polskiego) i promocyjnie 10 krążków CD-R (48x) marki, a jakże - TRAXDATA.


TRAXDATA TravelStudio - góra i dół urządzenia (kliknij, aby powiększyć)


TRAXDATA TravelStudio - "4 strony świata" (kliknij, aby powiększyć)


TRAXDATA TravelStudio - pilot zdalnego sterowania (kliknij, aby powiększyć)

Czytnik TRAXDATA TravelStudio obsługuje następujące rodzaje kart pamięci:
 1. CompactFlash Typ I,
 2. CompactFlash Typ II,
 3. Micro Drive,
 4. Secure Digital,
 5. SmartMedia,
 6. MultiMedia Card,
 7. Memory Stick,
 8. Memory Stick Pro.


TRAXDATA TravelStudio - czytniki kart pamięci (kliknij, aby powiększyć)


TRAXDATA TravelStudio - wyświetlacz LCD (góra - w czasie połączenia z PC, dół - odtwarzanie płyt CD i DVD) (kliknij, aby powiększyć)


TRAXDATA TravelStudio - napęd w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)

Napęd Combo CD/DVD identyfikowany jest w systemie (Windows XP) jako: "Slimtype Combo LSC-24082K USB Device". Wiewiórki przebąkują coś o LiteOn-ie jako producencie napędu. Zresztą Sami wpiszcie te dane w dowolną przeglądarkę.

Zapis i odczyt płyt CD-R odbywa się z prędkością 24x, czyli ok. 5 min (dla USB v.1.1 może spaść odpowiednio do: odczyt 6x, zapis 4x), natomiast zapis płyt CD-RW odbywa się z prędkością 10x tj. ok. 9 min (USB v.1.1 spada do 4x).

Urządzenie obsługuje nośniki DVD, VCD, SVCD, odtwarza pliki MP3, WAV oraz MPEG, można również przeglądać zdjęcia w formacie JPEG. Napęd odczytuje płyty DVD jedynie z Regionu nr 2!


TRAXDATA TravelStudio - Windows XP


TRAXDATA TravelStudio - Ekran instalacyjny Windows XP (góra - w czasie połączenia z PC, dół - odtwarzanie płyt CD i DVD) (kliknij, aby powiększyć)


TRAXDATA TravelStudio - Ekrany konfiguracyjne TV (kliknij, aby powiększyć)

W systemie Windows XP - instaluje się kolejna stacja CD/DVD oraz 3 dodatkowe napędy czytników kart pamięci, z których można korzystać równocześnie. Po instalacji sterowników nastąpił nieoczekiwany restart komputera. Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na stabilność, dalszej pracy urządzenia i systemu.

Do napędu nie dołączono żadnego oprogramowania nagrywającego np. NERO. Korzystając z oprogramowania do nagrywania - musiałem wyłączyć tryb weryfikacji zapisu, ponieważ płytka po nagraniu - była wysuwana z napędu (a ponowne załadowanie płytki, kończyło się błędem). Praca urządzenia oprócz powyższych uwag przebiegała bez zakłóceń.

Odczyt i zapis kart pamięci sprawdziłem na nośnikach typu: CompactFlash i SmartMedia. Dane te można było odczytać bez problemów w innych napędach (aparat cyfrowy, 2 drukarki i inny czytnik).

Średnie czasy odczytu (SmartMedia): małych plików to 6000-10000 kb/s, a dużych plików to 6800-7200 kb/s. Średnie czasy zapisu to odpowiednio; 150-750 kb/s dla małych plików i 150-900 kb/s dla dużych.

Od końca listopada zeszłego roku cena napędu na rynku europejskim spadła z wyjściowych 299 Euro do 190-215 Euro obecnie.

Urządzenie TRAXDATA TravelStudio - zainteresuje przede wszystkim osoby przenoszące i archiwizujące duże ilości danych z aparatów cyfrowych (bez pośrednictwa komputera, czy laptopa), nie bez znaczenia jest też duża użyteczność tego niewielkiego i mobilnego czytnika jako multimedialnego odtwarzacza: zdjęć, muzyki, czy filmów (VCD/SVCD) DVD (po podłączeniu do TV).

PLUSY:
  + duża mobilność urządzenia
  + odczyt i zapis kart pamięci
  + zapis płyt CD-R/RW z prędkością 24x/10x
  + odczyt płyt DVD
  + możliwość podłączenia do TV (chinch)
  + pilot zdalnego sterowania
  + 10 płyt CD-R
MINUSY:
  - odtwarzanie filmów DVD tylko z Regionu nr 2 (Europa, Japonia, Bliski Wschód, RPA)
  - brak oprogramowania do nagrywarki np. NERO
  - problemy z weryfikacją zapisu płyt CD-R/RW