Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja czterech płyt pod Pentium 4
    

 

Recenzja czterech płyt pod Pentium 4


 Autor: Lancer | Data: 18/06/04

Intel D875PBZ "Bonanza"

Płyta Intela jest już dosyć starym produktem, który jako referencyjny wyrób wraz z chipsetem i875P zadebiutował rok temu. Ciągle jednak stanowi wzorcowy typ płyty na układzie Centerwood.


Intel D875PBZ "Bonanza" (kliknij, aby powiększyć)

D875PBZ Bonanza, to produkt minimalny - bez zbędnych bajerów, ale na solidnych podstawach. Mostek północny to oczywiście i875P, południowy ICH5R z kontrolerem RAID SATA. Laminat w kolorze ciemno brązowym. Napięcia zasilającego procesor dostarcza 2fazowy układ.

Płyta wspiera oczywiście dwu i jednokanałowo układy DDRy w 4 slotach w standardzie do PC3200. Port AGP 3.0 z 1,5V kartami AGP 4x/8x, 5 slotów PCI.


Tu mieszka "Bonanza"... (kliknij, aby powiększyć)


...A tu z czym mieszka (kliknij, aby powiększyć)


Widok na panel wyprowadzeń - tylko 1 COM (kliknij, aby powiększyć)

Płyta nie ma prawie żadnych dodatków. Mamy jedynie 1Gbitowy układ i82547EI korzystający z magistrali CSA. Zabrakło układu dźwiękowego. Całość uzupełnia 1 port COM i LPT. Laminat zawiera 4 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Porty USB znalazły się w ilości 6 sztuk na krawędzi płyty, zaś dodatkowe 2 można podłączyć posiadając odpowiednie gniazdka sygnałowe na "śledziu". Na krawędzi znalazło się też wyprowadzenie z kontrolera sieciowego. Na mostku północnym ułożono ogromny aluminiowy radiator bez wentylatorka. Na płycie znalazł się zintegrowany speeker.

Rozmieszczenie elementów budzi tylko jedno zastrzeżenie. Niedaleko portu AGP znalazły się dwa duże kondensatory, które mogą sprawić problem przy instalacji niektórych kart graficznych.

BIOS płyty to oprogramowanie Phoenixa - swą konstrukcją zakładek nieco podobne do tego znanego z Asusów. Jak przystało na referencyjną płytę nie można w niej zbyt wiele podłubać, choć w stosunku do wcześniejszych, konserwatywnych płyt jest pewien postęp. Można zmieniać timingi pamięci, a nawet podnieść napięcie zasilające Vmem - do 2,775V. Co ciekawe, BIOS płyty daje możliwość ustawienia takich parametrów pracy pamięci, jakiej nie dają inne markowe wyroby - jak Asus czy Abit. FSB procesora jest automatycznie wykrywane, wiec nie da się ręcznie ustawić FSB, choć można zmienić taktowanie portów AGP/PCI.

Pudełko zawiera krążek CD z zautomatyzowanym procesem instalacji sterowników i programem Norton Internet Security 2003 zawierającym m.in. Firewall oraz program antywirusowy. Resztę zawartości uzupełniają kable oraz wyprowadzenie dla dwóch portów USB.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja czterech płyt pod Pentium 4
 
 » AOpen AX4SPE Max II
 » Intel D875PBZ "Bonanza"
 » Intel D865PERL
 » Intel D848PMB
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »