Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja czterech płyt pod Pentium 4
    

 

Recenzja czterech płyt pod Pentium 4


 Autor: Lancer | Data: 18/06/04

Intel D865PERL

Kolejna referencyjna płyta Intela. Tym razem na układzie i865PE Springdale. D865PERL to produkt ogólnie podobny do powyższej płyty, choć wariant otrzymany przez nas do testów jest lepiej wyposażony.


Intel D865PERL (kliknij, aby powiększyć)

Mostek północny to i865PE, a południowy ICH5R, a więc z kontrolerem RAID SATA. Laminat w kolorze ciemno brązowym. Napięcia zasilającego procesor dostarcza 2 fazowy układ. Cztery gniazda pamięci dają wsparcie dla 4GB jednokanałowo i dwukanałowych pamięci PC3200. Port AGP 3.0 zasilany napięciem 1,5V współpracuje z kartami AGP 8x/4x, 5 slotów PCI.


Pudełko (kliknij, aby powiększyć)


I jego wnętrze (kliknij, aby powiększyć)


Na PERLA z boku rzut (kliknij, aby powiększyć)

Producent umieścił 1Gbitowy kontroler LAN i82547EI korzystający z magistrali CSA. Układ dźwiękowy korzysta z kodeka AD1985, którego wyprowadzenia znalazły się na panelu tylnym płyty. Są to separowane wyprowadzenia dla głośników w standardzie 5.1, a obok tego jest jeszcze osobne wyjście mikrofonowe, liniowe i SPDIF. Nieopodal znalazły 4 USB 2.0 i porty COM oraz LPT. Na koniec został kontroler FireWire Agere FW323-06. Jedno jego gniazdo komunikacyjne znalazło się na krawędzi płyty, a drugie można podłączyć przy pomocy śledzia.

Laminat zawiera 4 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Mostek północnym osłonięty jest dużym aluminiowym radiatorem. Na płycie jest też speeker.

W rozkład elementów na płycie uwagi budzi tylko port AGP znajdujący się na linii dolnych zatrzasków pamięci operacyjnej utrudniając operowanie w tym rejonie - często i nagminnie powtarzany błąd.

BIOS płyty jest bardzo podobny do tego z wyrobu powyżej. Ponownie nie znajdziemy zbyt wiele opcji pozwalających na podniesienie wydajności systemu. Nie ma oczywiście opcji aktywującej PAT, choć jest za to zmiana timingów pamięci, ale bez regulacji napięcia zasilającego. Typ procesora jest wykrywany przez płytę automatycznie, nie znajdziemy opcji regulującej FSB. Podobnież jak wyżej, tka i tu można zmienić częstotliwość AGP/PCI.

Zawartość pudełka także podobna do modelu D875PBZ - krążek CD zawiera sterowniki i pakiet Norton Internet Security 2003. Są jeszcze kable - po sztuce FDD, 80 żyłowy ATA i 2 SATA. Resztę zawartości uzupełniają kable oraz wyprowadzenie dla dwóch portów USB.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja czterech płyt pod Pentium 4
 
 » AOpen AX4SPE Max II
 » Intel D875PBZ "Bonanza"
 » Intel D865PERL
 » Intel D848PMB
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »