Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja czterech płyt pod Pentium 4
    

 

Recenzja czterech płyt pod Pentium 4


 Autor: Lancer | Data: 18/06/04

Podkręcanie

Pośród prezentowanych płyt jedynie na wyrobie AOpena można myśleć o podkręcaniu. Co prawda płyty Intela po ustawieniu zworki konfiguracyjnej dają możliwość zmiany mnożnika, jednak opcja ta jest aktywna tylko, jeśli ktoś posiada inżynieryjny egzemplarz procesora.

Niestety podkręcanie na dostarczonej do nas sztuce AOpena AX4SPE przebiegało bardzo opornie. Płyta kończyła stabilną pracę z "pełnym PATem" już przy 217MHz. Aby myśleć o dalszym podkręcaniu magistralą, trzeba było wyłączyć opcję Performance Boost Engine, a i to nie dało zbyt wiele. 240MHz to max co potrafiła płyta. Słaby to wynik. Daje to wyraźnie do zrozumienia, że i865PE nie jest idealnym chipsetem do podkręcania, bowiem jeśli trafimy na słabą sztukę, to ona będzie limitowała możliwości nadtaktowania procesora.

Płyty Intela nie posiadały żadnych opcji pozwalających podnieść taktowanie szyny FSB, a jak napomniałem wyżej wyroby na i865 i 848 nie pracowały poprawnie przy najkrótszych timingach pamięci.

Co ciekawe układ PLL na wszystkich płytach generował taką samą częstotliwość FSB:199,5MHz. Wyjątkiem nie był tu nawet AOpen. Tym sposobem efektywne taktowanie procesora było minimalnie niższe od referencyjnych 3,2GHz i wyniosło 3190MHz.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja czterech płyt pod Pentium 4
 
 » AOpen AX4SPE Max II
 » Intel D875PBZ "Bonanza"
 » Intel D865PERL
 » Intel D848PMB
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »