Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Vanquish RT Video 1 GB - 8 in 1 urządzenie wielofunkcyjne??
    

 

Vanquish RT Video 1 GB - 8 in 1 urządzenie wielofunkcyjne??


 Autor: Nepo | Data: 31/10/06

Vanquish RT Video 1 GB - 8 in 1 urządzenie wielofunkcyjne??Pentagram sukcesywnie poszerza ofertę swoich produktów. Zaistniał na rynku komponentów chłodzących PC, aparatów, akumulatorów, faksmodemów, tabletów graficznych, monitorów i wielu innych. Dzisiaj mam okazję przedstawić wam jego kolejne dzieło, wszystkomający odtwarzacz Vanquish RT Video. Czy doświadczenie Pentagrama z różnych segmentów rynku, w których sprzedaje swoje produkty pozwoliło mu stworzyć urządzenie polioptymalne, skupiające w sobie możliwie jak najwięcej cech pożądanych przez konsumentów? Okaże się w praniu. Sprawdzimy również metodą mnożników Lagrange’a, jak blisko udało się zbliżyć projektantom do ideału. Czy Pentagram po tym teście pozostanie zwycięzcą (vanquish z j.angielskiego zwyciężać)? Wkrótce się przekonamy.

Zawartość pudełka

Odtwarzacz jest sprzedawany w całkiem dużym, jaskrawym pudełku, które łatwo rzuca się w oczy. Z mnóstwa napisów na opakowaniu możemy zauważyć informację o dwuletniej gwarancji, pojemności zainstalowanej pamięci oraz mnogich funkcjach. Producent daje do zrozumienia, że możliwości tego odtwarzacza są prawie nieograniczone... :)
(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

W pudełku brak przepychu, oprócz Vanquisha znajdziemy:


(kliknij, aby powiększyć)

  • słuchawki (długość około 75cm)
  • kabel USB (około 115cm)
  • płyta CD ze sterownikami
  • instrukcja użytkownika (w języku polskim i angielskim)
  • smycz
  • ładowarka samochodowa
  • gwarancja oraz deklaracja zgodności z normami
Oko w oko z Vanquishem RT

Odtwarzacz robi bardzo dobre wrażenie wizualne. Ładnie wykonana obudowa, duży wyświetlacz, przyciski poukrywane. Prosty wygląd choć, nie budzi euforii, na pewno większości powinien się spodobać. Po wzięciu playera do ręki wrażenie jest jeszcze lepsze, chłodna metalowa obudowa podnosi walory estetyczne i daje wrażenie produktu z wyższej półki.


(kliknij, aby powiększyć)

Na przednim panelu oprócz dużego wyświetlacza TFT o rozdzielczości 128x160 i 260 tysiącach kolorów znajdziemy jeden przycisk PLAY/PAUSE, który w odtwarzaczu pełni również funkcję entera. Po bokach znajdują się pozostałe przyciski, z lewej strony dwa przyciski do regulacji głośności oraz przycisk MODE/FM OUT (ten ostatni służy między innymi do przełączania trybów equalizera);


(kliknij, aby powiększyć)

...zaś z prawej przyciski do poruszania się po menu oraz BACK/A-B.


(kliknij, aby powiększyć)

Niestety przyciski psują świetne wrażenie jakie na początku robi player, nieprzyjemnie się wciskają i czasem potrafią z siebie wydać dźwięk skrzypienia.

Na górnej ściance znajdziemy gniazdo słuchawkowe oraz zaczep na smycz.


(kliknij, aby powiększyć)

Na dole przełącznik HOLD, przycisk RESET oraz port USB. Tylna ścianka niesie jedynie informacje o pojemności pamięci.


(kliknij, aby powiększyć)

Przycisk HOLD oprócz blokady klawiszy służy do inicjowania procesu ładowania. Odtwarzacz posiada wbudowany akumulator litowo-jonowy z funkcją inteligentnego „ładowania”, tzn. jeśli napięcie akumulatora jest niższe niż 3.7V, podłączając odtwarzacz do komputera rozpocznie się ładowanie, możemy jednak przyciskiem HOLD wymusić ładowanie w każdej sytuacji.


(kliknij, aby powiększyć)

Zastosowane gniazdo USB ma pewną wadę, znajduję się w nim mały „schodek” skutecznie uniemożliwiający wykorzystanie innego kabla, niż ten dostarczony przez producenta.


(kliknij, aby powiększyć)

Ładowanie jest możliwe tylko przez USB co jest pewną niedogodnością. Kolejną i to już poważna jest fakt że podczas ładowania z gniazda USB komputera nie można korzystać z odtwarzacza, działa on wtedy jak zwykły pendrive. Bateria przy oszczędnym korzystaniu wystarczy na około 8 godzin słuchania, oglądanie filmów skutecznie potrafi ten czas zredukować.Specyfikacja techniczna

Pentagram Vanquish RT Video skupia w sobie cechy kilku różnych urządzeń i dlatego opiszę go w każdej kategorii do jakiej aspiruje.Odtwarzacz muzyki


(kliknij, aby powiększyć)

Na tym polu Vanquish radzi sobie świetnie, zastosowana pamięć jest aż nadto wystarczająca do przechowania ok. 250 utworów w formacie mp3. Poziom głośności jest zadowalający, już przy 12/25 skali można komfortowo słuchać muzyki na ruchliwych warszawskich ulicach. Dźwięk nie budzi zastrzeżeń, porównywałem go z odtwarzaczem Creative MuVo V200 i nie widzę większych różnic.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Bardzo ładnie grają dźwięki zarówno z niskich jak i wysokich zakresów częstotliwości. Jest to również niewątpliwie zasługa słuchawek, które mimo nieobiecującego wiele wyglądu są naprawdę rewelacyjne. Nie jestem audiofilem, ale jak na pchełki dołączane do zestawu grają wyjątkowo dobrze. Kable są w oplocie oraz w przeźroczystej gumie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest dołączenie do kabla sznurka do przyczepienia słuchawek do odtwarzacza za uchwyt na smycz, dzięki temu jeśli ktoś lubi nosić odtwarzacz w kieszeni i wyciągać go za słuchawki może to robić bez obawy, że wyrwie kabel z gniazda.


(kliknij, aby powiększyć)

Wyświetlacz jak na potrzeby odtwarzacza mp3 jest bardzo duży, szkoda że nie ma regulacji jasności oraz kontrastu, ale bez przesady, nie zapominajmy że jest to player za 369zł (sugerowana cena detaliczna).

Vanquish oferuje kilka trybów odtwarzania utworów, ale niestety każdy odtwarza utwory tylko z wybranego folderu, nie ma możliwości żeby np. przesłuchiwać kilka folderów funkcją RANDOM. Do dyspozycji mamy kilka predefiniowanych ustawień equalizera bez możliwości manualnego ustawienia.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Jest również funkcja wyświetlająca tekst piosenki, musimy tylko umieścić w tym samym folderze plik LRC o tej samej nazwie co utwór, wtedy tekst będzie wyświetlany synchronicznie z utworem.

Jako odtwarzacz mp3 player Pentagrama dostaje ocenę 5 (w skali 1-6).Odtwarzacz mp4


(kliknij, aby powiększyć)

Ta funkcja powinna być traktowana raczej jako ciekawostka, rozdzielczość ekranu (128x160) skutecznie ogranicza zastosowanie Vanquisha jako odtwarzacza plików wideo. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie oglądania filmu na takim wyświetlaczu. Co najwyżej można pokusić się o obejrzenie teledysku, gdzie bardziej skupimy się na dźwięku niż na obrazie.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Pentagram obsługuję pliki wideo w formacie SMV, pliki AVI, WMV muszą być przekonwertowane za pomocą dołączonego oprogramowania właśnie w format SMV.

Kolejnym problemem jest to że w czasie konwersji pliki strasznie „puchną”, 10MB pliku WMV po konwersji na SMV potrafi zająć ponad 150MB! Można wprawdzie konwertować z dużą stratą jakości, ale wtedy nie ma sensu nawet włączać takiego filmu. Integracja odtwarzacza wideo w tak małym przenośnym urządzeniu nie do końca okazała się być udana.

Odtwarzacz wideo - ocena 2.Przeglądarka zdjęć


(kliknij, aby powiększyć)

Możliwości wyświetlacza sprawiają, że również i ta funkcja jest raczej ciekawostką. Mamy możliwość powiększania zdjęć, wyświetlania pojedynczo, wyświetlania całego pokazu, niestety nie ma możliwości równoczesnego oglądania zdjęć i słuchania radia lub muzyki.


(kliknij, aby powiększyć)

Z instrukcji dowiemy się, że nasz player radzi sobie ze zdjęciami o rozmiarze 1024x768, jednak nie będąc tego świadomy wgrałem zdjęcia 1280x1024 i nie zauważyłem żadnych problemów z przeglądaniem. Ogólnie jest to ciekawy dodatek podnoszący atrakcyjność playera.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Przeglądarka zdjęć – ocena 4.Przeglądarka TXT


(kliknij, aby powiększyć)

W Vanquishu zaimplementowano przeglądarkę plików TXT, która radzi sobie również z polskim językiem i charakterystycznymi dla niego znakami diakrytycznymi. Funkcjonalność przeglądarki zależy od naszej pomysłowości i potrzeb. Ja zrobiłem sobie pliki TXT z rozkładami jazdy autobusów, sprawdzały się w codziennym użyciu rewelacyjnie. Jeśli ktoś ma ochotę to może sobie czytać nawet książki.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

eBook – ocena 6.Radio


(kliknij, aby powiększyć)

Dostępnych jest 30 programowalnych kanałów oraz cały zakres częstotliwości od 76 do 108MHz z regulacją co 0.1Mhz. Jest możliwość automatycznego skanowania całego zakresu częstotliwości i zapisu wyszukanych stacji. Możemy też sami wybrać ulubione stacje i tylko te zapisać. Nie było żadnych problemów ze słuchaniem, zarówno w domu, jak i na mieście, dźwięk był dobry, nie budził większych zastrzeżeń, praktycznie niczego nie można zarzucić, no może tylko braku obsługi RDSu…


(kliknij, aby powiększyć)

Radio – ocena 5.Rekorder


(kliknij, aby powiększyć)

Dyktafon jest stałym wyposażeniem niemal każdego odtwarzacza mp3, nie inaczej jest w przypadku Vanquisha. Mamy możliwość nagrywania audycji radiowych, jakość nagrań zadowalająca. Dźwięk nagrywany jest niestety tylko do pliku WAV z próbkowaniem 64kbit. Kiedy nagrywamy dźwięki „z powietrza” jakość jest już sporo gorsza, można co prawda zrozumieć wypowiadane słowa, ale „czystość” nagrania pozostawia wiele do życzenia. Oferowana jakość jest podobna jak w testowanych wcześniej przez nasz serwis modelach Vanquish FM R oraz FM RT dlatego nie będę się więcej o niej rozpisywał.


(kliknij, aby powiększyć)

Dyktafon – ocena 4.Transmiter


(kliknij, aby powiększyć)

Chyba jedną z najciekawszych funkcji, która sprawia że produkt Pentagrama jest ciekawą propozycją na rynku przenośnych odtwarzaczy jest transmisja fal radiowych. Wystarczy wgrać ulubione mp3, ustawić częstotliwość nadawania na Vanquishu, ta samą częstotliwość ustawić na odbiorniku radiowym i możemy się cieszyć dźwiękiem najnowszych piosenek w każdym radiu. Szczególnie przydatne w samochodzie, nie musimy kupować radia z CD i obsługą mp3, wystarczy nabyć tego Pentagrama – rozwiązanie z pewnością tańsze. Wbudowany transmiter pozwala nadawać sygnał na częstotliwościach od 87.5MHz do 108MHz z regulacją co 0.1MHz. Producent podaje, że zasięg nadawanych fal wynosi około 10 metrów, w testach okazało się, że jest dużo lepiej. Nawet w mieszkaniu przez kilka ścian można słuchać nadawanej muzyki z odległości 12 metrów, na otwartej przestrzeni jest jeszcze lepiej, trochę ponad 20 metrów.

Ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych, funkcja transmisji FM jest domyślnie wyłączona na terytorium UE. Jednak wystarczy korzystając z dodanego oprogramowania wgrać nowszy firmware i już mamy transmisję fal dostępną.

Transmiter jest bardzo udaną funkcją, jak dotąd dość unikalną w tej kategorii odtwarzaczy.

Transmiter fal radiowych – ocena 6.Pendrive

Jedyną informację o pamięci jaką podaje producent jest jej wielkość – 1GB. Skoro mamy używać Vanquisha również jako pamięci przenośnej warto chociażby wiedzieć jakie transfery osiąga i ile zajmie nam kopiowanie ulubionej muzyki. Sprawdziłem to kopiując 260 plików mp3 (około 970MB) zapełniając całą dostępną pamięć. Już po pięciu minutach kopiowania wiedziałem, że mogę śmiało iść zjeść obiad zanim wszystkie pliki znajdą się w odtwarzaczu. Właściwie czasu było wystarczająco dużo żeby iść kupić składniki na obiad i go przyrządzić… Transfer żenująco niski, zapis 970MB trwał prawie 24minuty, co daje 0,676 MB/s. Jeśli chodzi o odczyt sprawa ma się trochę lepiej ale również poniżej oczekiwań, te same pliki odczytywały się w ponad 17 minut dając odczyt na poziomie 0,94MB/s. Wgranie i odczytanie jednego pliku o wielkości 970MB dało odpowiednio szybkości: 0,74MB/s oraz 0,88MB/s.

Testy zapisu i odczytu przeprowadzone Sandra 2007 potwierdzają te wyniki. Jako pendrive Vanquish nie spisuje się najlepiej, jedyna zaleta to duża pamięć, wad jest niestety więcej; wolny transfer oraz konieczność noszenia ze sobą kabla USB.

Pendrive – ocena 3.Jak blisko do ideału

Dokonaliśmy oceny jak „dobry” jest odtwarzacz w poszczególnych dziedzinach, teraz, przyporządkowując każdemu kryterium oceny współczynnik wagi, mówiący jak bardzo istotna jest dla nas dana właściwość, możemy łatwo obliczyć metodą Mnożników Lagrange’a jak udaną konstrukcją jest Vanquish RT Video. Należy pamiętać, że suma współczynników musi być równa jedności. Po zsumowaniu przemnożonych ocen i współczynnika wagi danego kryterium uzyskamy odpowiedz na pytanie postawione w zapowiedzi artykułu. Uzyskany wynik musimy podzielić przez 6 (taka jest nasza skala ocen) i przemnożyć przez 100, wtedy uzyskamy wartość wyrażoną w procentach.

Ostatecznie wynik będzie wyglądał następująco: (4,675/6)*100% = 77,9% Przy takich założeniach produkt Pentagrama w prawie 78 % jest bliski ideałowi :)Podsumowanie

Pentagram Vanquish RT Video jest bardzo ciekawym produktem. Próba zrobienia polioptymalnego produktu nie skończyła się pełnym sukcesem. Jeśli ktoś nosił się z zamiarem kupna tego odtwarzacza ze względu na obsługę plików wideo to raczej odradzam, ale jeśli poszukujecie dobrego odtwarzacza i chcecie słuchać mp3 w samochodzie to jest to produkt dla was. Funkcje w które Vanquish został wyposażony dodatkowo podnoszą jego przydatność a niekiedy mogą okazać się kluczowe przy zakupie. Dodając do tego atrakcyjną cenę, która jak na oferowane funkcje i możliwości nie jest wygórowana, Pentagram może sobie zjednać tym produktem rzesze zadowolonych klientów. Na mnie zostawił bardzo pozytywne wrażenie a funkcję transmitera i eBook (przeglądarka TXT) najchętniej bym widział w każdym odtwarzaczu.

369 z VAT - sugerowana cena detaliczna.

PLUSY:

  + świetne słuchawki

  + dobra jakość dźwięku

  + transmiter FM

  + przeglądarka TXT


MINUSY:

  - słabej jakości przyciski

  - wolny zapis/odczyt

  - ładowanie przez USB


  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision      Multimedia Vision