Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | FX5900XT kontra R9600XT - Testy czterech kart
    

 

FX5900XT kontra R9600XT - Testy czterech kart


 Autor: Kris | Data: 27/04/04

FX5900XT kontra R9600XT - Testy czterech kartOczywiście bez większego znaczenia jest sam test, bo karty są niczego sobie. W związku z przeniesieniem platformy testowej na inny sprzęt, zaszła konieczność powtórzenia grup testów, niektórych kart graficznych. Przy takiej okazji mogłem w końcu zmienić wybrane parametry pomiarowe i spróbować realizacji kilku nowych pomysłów testowych. W pierwszym rzucie skoncentrowałem się na układach FX5900XT, FX5700U, R9600XT oraz R9800P czyli tzw. średnicy cenowej, choć niewątpliwie są to karty z wyższymi aspiracjami wydajnościowymi. Na mój apel o pomoc w zorganizowaniu szybkiego porównania odpowiedziały firmy Action, Albatron, Asus i MSI udostępniając odpowiedni sprzęt. Jedynie na czas nie dotarł do mnie zamówiony Sapphire R9800P i w jego imieniu, na prośbę czytelników, wystawiłem w tabelach wyniki modowanego AiW9800@Pro, o tym samym taktowaniu. Test, w zasadzie, solidnie wieje nudą, bo wszystkie układy były już wcześniej opisywane i badane pod kątem wydajności. Tym niemniej, zainteresowany tematem entuzjasta, powinien znaleźć kilka dodatkowych informacji, a miłośnicy wszelakiej "numerologii" fps'owej będą mieli kolejne dane do analizy. Zapraszam.

Wprowadzenie

Wszyscy oczywiście czekają na testy nowej generacji kart graficznych. Jednak do ich realizacji pozostaje jeszcze trochę czasu. Aby lepiej przygotować się na nadejście nowej klasy wydajności, postanowiłem nieco wzmocnić zarówno sprzęt testowy, jak i same parametry narzędzi, do jej badania. Zmiana platformy sprzętowej to zawsze okazja do poprawienia procedur testowych oraz dobry moment do wprowadzenia nowych serii testów, które z czasem powinny zastępować starszy "garnitur" metod.

Na pierwszy "ogień" pomiarowy puściłem karty z okolic cenowych 750-1200 zł. W stosunku do poprzedniego testu zbliżonej klasy sprzętu (recenzja: Imperium Kontratakuje), zmiany mają charakter głównie cenowy. Tak jak nieśmiało zasugerowałem w podsumowaniu tamtej recenzji, znacząco zmieniły się ceny Radeonów 9800, aby stworzyć konkurencję, umożliwiającą powstrzymanie ekspansji kart FX5900XT. Obecna cena niektórych modeli Pro spadła poniżej poziomu 1200 zł (np. Sapphire). Są również dostępne, w cenie ok. 900 zł R9800SE z szyną pamięci 256-bitów, z których przynajmniej niektóre są w stanie działać jako R9800/R9800Pro. Czy jest to wystarczająca obniżka, aby zagrozić FX'owi dostępnemu poniżej 1000 zł ? Mam nadzieję, że testy odpowiedzą na to pytanie. Jak już wcześniej wspomniałem do pomiarów użyłem Herculesa AiW9800SE@Pro, charakteryzującego się tym samym taktowaniem oraz kart nVidia w wydaniu Asusa oraz Albatrona. FX5700Ultra, który nie był w stanie wytrzymać boju z niewiele droższym FX5900XT, praktycznie niemal całkowicie zniknął z rynku (co było do przewidzenia i co zasugerowałem wcześniej), ale chciałem mieć reprezentanta linii 700-tek. W tej roli ponownie wystąpi karta MSI FX5700U, znana z poprzedniej recenzji. Najtańszą kartą dzisiejszej prezentacji będzie Radeon 9600XT dostępny od ok. 750 zł. Tym razem będą to produkty PowerColor oraz GeXcube. Wprowadzenie kończy typowa tabelka przypominająca podstawowe możliwości i wydajność teoretyczną kart (w wersji referencyjnej) występujących w recenzji.

Przy okazji mała uwaga odnośnie FX5900XT. W "przyrodzie" występują zarówno karty taktowane 400/350MHz, zwane przez niektórych SE oraz XT "właściwe" 390/350MHz. Są to tak drobne różnice w taktowaniu rdzenia, że dla uproszczenia wszystkie te produkty określam jako FX5900XT. Mam nadzieję, że zostanie mi to wybaczone przez "purystów" sprzętowych.

Nowe karty w laboratorium

Tym razem mój pecet testowy nawiedziły cztery karty, z którymi poprzednio nie miałem do czynienia. W kolejności alfabetycznej, przedstawiam w króciutkiej, uproszczonej prezentacji następujące produkty...

poprzednia strona (Wprowadzenie)    -   następna strona (Albatron FX5900XTV)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: FX5900XT kontra R9600XT - Testy czterech kart
 
 » Wprowadzenie
 » Albatron FX5900XTV
 » Asus V9950 Gamer Edition
 » GeXCube Radeon 9600XT
 » PowerColor Radeon 9600XT Bravo VIVO
 » Testy - część I
 » Testy - część II
 » Podkręcanie
 » Wpływ procesora na wyniki
 » Uczta numerologa
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »