Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Przegląd produktów VIZO: dysk SATA/IDE na wolności
    

 

Przegląd produktów VIZO: dysk SATA/IDE na wolności


 Autor: DYD | Data: 25/05/06

Przegląd produktów VIZO: dysk SATA/IDE na wolnościFirma VIZO jest tajwańskim producentem różnych peryferii do komputerów, niektórych dość rzadko spotykanych. Specjalizuje się głównie w produktach do przechowywania danych oraz urządzeniach chłodzących. W niniejszym przeglądzie przyjrzymy się po krótce czterem produktom. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Master Panel montowany we wnęce 5,25 cala, dzięki któremu można podłączyć napęd ATA lub SATA (z zasilaniem) do frontu obudowy komputera oraz ciekawa obudowa USB2.0/SATA i IDE o nazwie Vizo Luxon 3.5" HDD Enclosure. Zapraszamy do krótkiej prezentacji produktów firmy VIZO.

Vizo Sleet Cooper Chipset cooler

Na początek przyjrzymy się produktowi do chłodzenia kości pamięci, choć nie tylko. Zestaw składa się z ośmiu sztuk radiatorów, wykonanych w całości z miedzi. Każdy z nich posiada 14 żeberek a od spodu dostępna jest dwustronna taśma klejąca. Zestaw przeznaczony jest głównie do pamięci typu SDR/DDR/DDR II. Przyczepione radiatory do kości pamięci, szybciej uwalniają temperaturę z modułów, dzięki czemu obniżamy temperaturę naszych pamięci. Osiem przyczepianych radiatorów można także wykorzystać do schłodzenia innych elementów i układów, które emitują ciepło, a nie są chronione żadnym radiatorem. Wymiary Vizo Sleet Cooper Chipset model CPS-22 wynoszą: szerokość i długość 22mm x 10mm, wysokość 9mm. Zestaw do chłodzenia pamięci może trafić w gusta overclockerom, którzy wyciskają ostatnie poty ze swych pamięci.

  
Vizo Sleet Cooper Chipset cooler (kliknij, aby powiększyć)

    
Vizo Sleet Cooper Chipset cooler (kliknij, aby powiększyć)

Obudowa Vizo Shuttle 2.5" HDD

Drugim przedstawionym produktem jest przenośna obudowa do dysku Vizo Shuttle 2.5" HDD. Jak sama nazwa wskazuje, obudowa może pomieścić dysk o wielkości 2,5 cala. W pudełku znajdziemy samą obudowę w kolorze czarnym z akcentami srebrnymi, kabel USB, czarne, skórzane etui do przenoszenia obudowy, instrukcję oraz mały śrubokręt krzyżakowy. W celu zamontowania dysku należy odkręcić dwie śrubki przy pomocy dołączonego śrubokręta, a następnie podpiąć dysk do złącza oraz umieścić go w obudowie. Wewnątrz obudowy znajdują się specjalne gumki na ściankach, dzięki czemu dysk nie porusza się po zamontowaniu. Następnie wystarczy kabelkiem podłączyć obudowę do portu USB2.0 i dysk jest widoczny w systemie (sterowniki potrzebne tylko do systemów Windows 98/98SE). Zasilanie dodatkowe także nie jest potrzebne, dysk zasilany jest z portu USB. Jeśli zasilanie z portu USB nie wystarcza, jest jeszcze dodatkowy kabelek USB lub wejście na 5V zasilacz. Po podłączeniu do komputera obudowa sygnalizuje swoje działanie poprzez zieloną diodę na bocznej ściance obudowy. Wykonanie produktu jest eleganckie, zaś wymiary wynoszą 127.5 x 17.5 x 79 mmm waga 90g (bez dysku).

    
Vizo Shuttle 2.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)

    
Vizo Shuttle 2.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)

    
Vizo Shuttle 2.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)

    
Vizo Shuttle 2.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)

    
Vizo Shuttle 2.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)

Obudowa Vizo Luxon 3.5" HDD Enclosure

Następny produkt to obudowa Luxon przeznaczona dla dysków 3.5 cala. Co ciekawe obsługuje ona zarówno dyski ze złączem Serial-ATA (wersja 1.5Gbps) oraz tradycyjne dyski IDE. Na początek przyjrzyjmy się bogatemu wyposażeniu pudełka:
 • obudowa 3,5"
 • zasilacz sieciowy i kabel sieciowy
 • kabel USB do połączenia obudowy z komputerem
 • kabel do zasilania dysków IDE
 • wewnętrzny kabel IDE
 • zewnętrzny port SATA na tylnym panelu
 • zewnętrzny kabel SATA
 • wewnętrzny kabel SATA plus zasilanie SATA
 • instrukcja użytkownika
 • zestaw śrubek
 • stojak do obudowy
 • sterownik dla Windows 98/98SE
 • ściereczka do czyszczenia obudowy
Trzeba przyznać, że dość sporo jak na zwykłą obudowę. Jednak Luxon nie jest taki typowy, gdyż dzięki niemu mamy możliwość podłączenia dysku w różny sposób. Wspominałem o możliwości podpięcia dysku zarówno IDE jak i SATA, korzystając z portu USB 2.0, podobnie jak w już testowanych konkurencyjnych obudowach. Nowością jest tu SATA przez USB 2.0, ale też SATA zewnętrzne. Obudowa bowiem ma też wyjście SATA, które podłączamy z dołączonym do zestawu panelem SATA korzystającym z portu SATA na płycie głównej. Dzięki temu można uzyskać dużo lepszy transfer niż przez USB2.0. Realny transfer sprawdzony poprzez kopiowanie wyniósł przez zewnętrzne SATA około 42MB/s, zaś testy HDTACH dały wynik 120MB/s. Dla USB2.0 wartości te wynosiły analogicznie 11 MB/s oraz 32MB/s. Testy na dysku Samsung SP0812C 80GB SATA. Montaż dysku 3.5" polega na przykręceniu jego spodu czterema śrubkami do obudowy. W zależności od wyboru IDE czy SATA należy ustawić odpowiednio zworkę JP2 i JP3.


Vizo Luxon 3.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)


Vizo Luxon 3.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)


Vizo Luxon 3.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)


Vizo Luxon 3.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)


Vizo Luxon 3.5" HDD (kliknij, aby powiększyć)

Obudowa korzysta z chipsetu JMicron JM20330 i JM20338. Wykonana jest z wytrzymałego plastiku i z metalowych elementów, co daje wrażenie solidnej i eleganckiej obudowy. Do środka dostajemy się poprzez dwie śrubki. Na bocznej ściance obudowy znajdują się cztery elementy: włącznik obudowy, wyjście na kabel USB, wyjście zasilające oraz wyjście zewnętrznego SATA. Na drugiej krawędzi znajduje się dioda sygnalizująca działanie urządzenia. Specjalny, metalowy stand umożliwia postawienie obudowy w pionie. Sama obudowa dostępna jest w trzech kolorach: czarnym, szarym i niebieskim. Jakość wykonania i wszechstronność tego urządzenia zasługuje na znaczek jakości TwojePC OK!.

TwojePC - OK!

Vizo Master Panel MTP-101

Na koniec bardzo ciekawy produkt i zarazem dość unikalny. Vizo Master Panel to zewnętrzne wyjście portów SATA i ATA, zawierające co ważne także porty zasilania dla napędów ATA i SATA. Panel montuje się we wnęce obudowy, rozmiar 5,25 cala. Dostępne są trzy kolory: czarny, szary i biały. Wyposażenie obejmuje panel 5,25 cala, 60-centymetrowy kabel SATA, 60-centymetrowy kabel zasilający IDE & SATA, śrubki i instrukcję obsługi.

Wewnątrz obudowy łączymy Master Panel z portami SATA na płycie oraz podpinamy zasilanie złączem jak do stacji dyskietek. Montujemy napęd we wnęce 5,25" i panel jest gotowy do pracy. Można dzięki niemu bezpośrednio podpinać dyski IDE i SATA (w jednym momencie może działać tylko jeden dysk). Z uwagi że dysk podpięty jest przez port SATA (a nie USB), dysku nie należy wyłączać w czasie pracy systemu (wówczas nastąpi zawieszenie systemu), zaś wykrycie dysku wymaga restartu. Panel posiada własny włącznik zasilania.

Transfery otrzymujemy takie na ile pozwala nam płyta główna i zastosowany dysk twardy. Urządzenie kompatybilne jest napędami ATA/ATAPI ultra dma 33/66/100/133 oraz SATAI 1.5Gbps i SATAII 3.0Gbps. Podłączenie dysku WD Raptor przez SATA dało realny transfer kopiowania plików ponad 60MB/s na płycie głównej z SATAI.


Vizo Master Panel (kliknij, aby powiększyć)


Vizo Master Panel (kliknij, aby powiększyć)


Vizo Master Panel (kliknij, aby powiększyć)


Vizo Master Panel (kliknij, aby powiększyć)


Vizo Master Panel (kliknij, aby powiększyć)


Vizo Master Panel (kliknij, aby powiększyć)

Urządzenie sprawdza się doskonale, zwłaszcza jeśli komuś zależy na szybkim przerzucaniu danych, bez korzystania z dodatkowych obudów na dyski.

TwojePC - OK!


Sprzęt do testów dostarczył producent: VIZO TECHNOLOGY - sprzęt na razie jest niedostępny w Polsce. Firma VIZO szuka dystrybutorów w naszym kraju.