Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja VOYO V2 TV Box, mini PC za 120USD z Windows 10 i SSD 64GB
    

 

Recenzja VOYO V2 TV Box, mini PC za 120USD z Windows 10 i SSD 64GB


 Autor: DYD | Data: 05/11/15

Próba pierwszego uruchomienia i ... problemy

Sprzęt dotarł do nas kurierem DHL z Gearbest.com, przesyłka wysłana została z Chin i opłaty celne wyniosły około 50zł. Kwota ta może być jednak różna w zależności od typu przesyłki (poczta, kurier), ewentualnie interpretacji urzędu celnego. Podpinamy sprzęt pod właściwe okablowanie (HDMI + zasilanie), wciskamy przez kilka sekund przycisk Power i ... nic. Jedyne co pracuje w sprzęcie to dioda podświetlania przycisku Power, która potrafi się zaświeć jedynie przez ułamek sekundy podczas podpinania zasilacza do gniazdka, nic więcej. Wszelkie kombinacje z przyciskiem Power, użyciem różnych kombinacji kabli HDMI / LAN, zmiany wyświetlaczy, podpinania/odłączania USB nie dały żadnych efektów. Wygląda na to, że sprzęt po prostu jest uszkodzony.

Z uwagi na to, że Voyo V2 może być jedynie serwisowany w Chinach, w takim momencie mamy kilka rozwiązań w Gearbest.com. Możemy na własny koszt odesłać sprzęt do nadawcy, wówczas powinniśmy otrzymać zwrot 100% kwoty zakupu, można jednak zostawić sprzęt u siebie i dostać albo 20% zwrotu kosztów na PayPal lub kupon 40% na kolejne zakupy w Gearbest.com. Jeśli chcemy być bardziej pewni, na co możemy liczyć w przypadku awarii sprzętu, warto przed zakupem rozeznać się w tym temacie u danego sprzedawcy. W kwestii Voyo V2 można jednak pokusić się na próbę naprawy sprzętu na własną rękę, co może okazać się (i okazało) całkiem prostym rozwiązaniem.

Z doniesień internetowych można dowiedzieć się, że część modeli VOYO V2 TV Box przesyłanych do użytkowników ma właśnie ten sam problem co u nas związany z brakiem możliwości jego uruchomienia. Na stronie xda-developers.com jest wątek w tym temacie i pojawiło się tam rozwiązanie podane przez jednego z użytkowników, że winna może być bateria w urządzeniu i po jej wymianie problem znika. Z tym że tam sugerowano, że trzeba dokupić zamiennik akumulatora 3.7V o pojemności około 5000mAh, bo ten w Voyo może być trwale uszkodzony. Akumulator jest jednak przylutowany w płytę główną i próba dokupienia baterii o tych samych wymiarach może być kłopotliwa. Okazało się prawdą, że w uszkodzonym Voyo V2 winny był akumulator, jednak nie był on wcale niesprawny, lecz miał jedną, drobną niedoróbkę... Zacznijmy jednak od tego, jak dostać się do środka sprzętu, zanim zajmiemy się naszą felerną baterią.

Dostanie się do środka małej i zwartej obudowy Voyo V2 nie jest najprostszą czynnością. Dwie śrubki znajdujące się na krawędzi obudowy należy odkręcić, ale to nie spowoduje łatwego demontażu sprzętu. Należy dostać się do wewnętrznych plastikowych zaczepów, które znajdują się po dwóch stronach obudowy, na bocznych krawędziach. Trzeba dostać się w szczelinę pomiędzy szklaną pokrywą (gdzie znajduje się logo VOYO), a metalową ścianką obudowy. Problem w tym, że można w tym momencie łatwo rozbić szklaną pokrywę (tego doświadczył użytkownik z tego serwisu), jeśli użyjemy zbyt dużej siły do jej podważenia. Poniżej nasz przepis jakie kroki trzeba poczynić, aby dostać się w miarę bezpiecznie do środka Voyo.

1. Po odkręceniu dwóch śrubek, należy najlepiej jakiś bardzo płaskim nożykiem (nie metalowym) dostać się w szczelinę pomiędzy hartowanym szkłem a obudową. Można próbować zrobić to skalpelem, ale trzeba bardzo uważać, bo łatwo uszkodzić materiały lub połamać szklaną pokrywę. Najlepiej próbować dostać się od obudowy w miejscu wewnętrznych, plastikowych zaczepów, widocznych na dalszych zdjęciach.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Takich drobnych uszkodzeń można się łatwo nabawić podczas ściągania pokrywy (kliknij, aby powiększyć)

2. Jak już wprowadzimy nasze narzędzie we wspomnianą szczelinę, trzeba będzie powoli próbować odkleić szklaną pokrywę od plastikowego, wewnętrznego szkieletu. Podczas tej czynności trzeba będzie poruszać się wokół pokrywy, aż klej odpuści i szklana pokrywa w całości się odczepi od plastikowego szkieletu.


Widać tutaj w jakim miejscu znajduje się plastikowy zaczep, na przeciwległej krawędzi jest drugi taki sam (kliknij, aby powiększyć)


A tu widać miejsce w obudowie na zaczep (kliknij, aby powiększyć)


Przy kolejnym demontażu pokrywy łatwiej już będzie odnaleźć zaczepy, tu widoczne po prawej stronie (kliknij, aby powiększyć)

3. Do pokrywy jest dołączona antenka Wi-Fi, a więc uważajmy aby jej nie urwać. Po zdjęciu szklanego elementu będzie można już swobodnie dostać się do dwóch plastikowych zaczepów, dzięki którym wewnętrzny szkielet "wyskoczy" z obudowy. Na szkielecie znajdziemy osadzony cały nasz mini PC, czyli płyta główną z wpiętym SSD i akumulatorem. We wnętrzu znajdziemy też plastikowy przycisk Power, który osadzony jest luzem na krawędzi obudowy.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Widać tutaj radiator przykrywający płytę główną, która jest przymocowana 4 śrubkami z plastikowym szkieletem (kliknij, aby powiększyć)

4. Skupmy się teraz na naszym akumulatorze, który potencjalnie jest powodem niedziałających VOYO V2. Otóż należy dokładnie sprawdzić okablowanie, czy nie zostało uszkodzone połączenie pomiędzy akumulatorem a płytą główną. W naszym przypadku oba przewody (czerwony i czarny) były poprawnie przylutowane do płyty głównej i prowadziły teoretycznie do baterii. Wystarczyło jednak zdjąć nieco folii antystatycznej z akumulatora, aby zobaczyć sprawcę awarii VOYO V2. Okazało się, że czarny przewód musiał oderwać się od płytki przymocowanej do akumulatora, a do której powinien być przylutowany. Wystarczyło do tej płytki przylutować czarny przewód, co nie było wielce kłopotliwe i problem został rozwiązany. Nasz mały pececik zmartwychwstał! Poniżej fotorelacja z naprawy i kilka zdjęć ze środka Voyo V2.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Sprawca zamieszania (kliknij, aby powiększyć)


Tutaj oznaczono strzałkami, gdzie oba przewody powinny być przylutowane (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Działa! Pierwsze uruchomienie po naprawie Voyo V2 (kliknij, aby powiększyć)


I zbliżenie na działający sprzęt bez obudowy (kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja VOYO V2 TV Box, mini PC za 120USD z Windows 10 i SSD 64GB
 
 » Dane techniczne i wstęp
 » Próba pierwszego uruchomienia i ... problemy
 » VOYO V2 podczas pracy
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »