Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test WD Passport II 120GB - przenośny "twardziel"
    

 

Test WD Passport II 120GB - przenośny "twardziel"


 Autor: NimnuL | Data: 13/09/06

Szybki i pojemny?

Wewnątrz plastikowej obudowy kryje się zwyczajny dysk 2,5'' WD1200UE. Jego talerze wirują z prędkością 5400rpm, a elektronika ma do dyspozycji bufor pamięci o pojemności 2MB. Można się więc spodziewać całkiem niezłych osiągów jak na dysk przenośny. Ale o nich porozmawiamy później. W tym momencie dodam tylko, że WD Passport II występuje także z dyskami o mniejszej pojemności: 40, 60 oraz 80GB.


(kliknij, aby powiększyć)

WD Passport pomimo napisu "120GB" w rzeczywistości oferuje 111GB przestrzeni na dane. Kilkadziesiąt MB zajmuje natomiast dołączone przez producenta oprogramowanie, w którego skład wchodzi WD Sync oraz garść softu Google (search, taskbar itd.).


(kliknij, aby powiększyć)

Ciekawie prezentuje się wspomniany przed chwilą WD Sync. Jest to dość prosty program do wykonywania synchronizacji danych przy jednoczesnym użyciu 128. bitowego klucza, dzięki któremu zapisywane informacje są szyfrowane.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

WD Sync umożliwia wykonanie nie tylko backupu wybranego katalogu czy partycji, ale także desktopowej tapety czy też ulubionych skrótów w przeglądarce internetowej. Dzięki temu system operacyjny na obcym komputerze może w mgnieniu oka zacząć wyglądać tak jak nasz.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Synchronizacja danych przebiega bardzo szybko, a odczytanie danych jest możliwe po podaniu hasła. Proste i skuteczne zabezpieczenie i jednoczenie spora wygoda podczas gdy wędrujemy z dyskiem np. z pracy do domu i z powrotem.

Jak zatem przedstawia się wydajność Passporta?


(kliknij, aby powiększyć)

HD Tach pokazał całkiem niezłe wyniki, ale to tylko test syntetyczny. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Odczyt kilkuset megabajtowych plików odbywa się z prędkością 24MB/s, a transfer podczas ich zapisu sięga 23MB/s. Zatem tutaj wyniki są zbliżone do tych pokazanych przez HD Tach. W przypadku małych plików (0,5-5MB) odczyt spada do 14MB/s, a zapis do 15MB/s. Wydajność napędu jest zatem na dość dobrym poziomie.

Dysk podczas pracy jest praktycznie bezgłośny. Nie słychać ani wirujących talerzy, ani pracujących głowic. Swoje działanie dysk zdradza jedynie niebieską diodą na obudowie. WD Passport delikatnie wibruje podczas pracy, ale można to wyczuć tylko gdy weźmie się napęd w rękę. Wibracje nie przenoszą się np. na stół więc odgłosu buczenia nie uświadczymy.

Napęd do prawidłowej pracy nie wymaga żadnych sterowników, jest automatycznie wykrywany zarówno w środowisku Windows jak i Linux. Co więcej, WD Passport II prawidłowo współpracuje także z Xboxem. Konsola wykrywa go jako dodatkowy napęd wymienny. Całkiem możliwe, że dysk ten będzie także wykryty przez stacjonarne odtwarzacze DVD z łączem USB czyli np. Bellwood 301A USB.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test WD Passport II 120GB - przenośny "twardziel"
 
 » Czarny i elegancki?
 » Szybki i pojemny?
 » Wniosek...
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »